کتاب

جزیره لهجه ها را می شناسید؟

استان سمنان را جزیره لهجه ها و زبان ها می شناسند؛ چون از هر روستا که به روستای بعدی می روید، گویش ها و لهجه ها متفاوت است، حتی یک مردمِ هر روستا، زبانِ نردن روستای دیگر را متوجه نمی شوند.

31 شهریور 1399

سعید تشکری و آریا عظیمی نژاد خادم الرضا شدند

همزمان با دهه کرامت سعید تشکری و آریا عظیمی نژاد به عنوان خادمان فرهنگ رضوی معرفی شدند.

9 شهریور 1399

کشف کتیبه خط پهلوی در تیمره خمین

محمد ناصری فر، نویسنده کتاب سنگ نگاره های تیمره گفت: تفاوت این کتیبه با دیگر کتیبه های خط پهلوی کشف شده در ایران(کتیبه های حاکمان) این است که این آثار خطی متعلق به مردمانی عادی و کسانی است که از قدرت های حاکمیتی به دور بوده اند.

2 شهریور 1399

اوحدی مراغه ای؛ شاعر عارف مسلک

اوحدالدین مراغه ای، سخنور، شاعر و عارف ایرانی در قرن هفتم و هشتم هجری قمری است.

17 خرداد 1399

آشنایی با پل گالاتا نماد شهر استانبول

پل گالاتا در یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری استانبول است. با اینکه این پل در سال 1922 میلادی ساخته شده اما داستانی مربوط به گذشته های بسیار دور از آن وجود دارد.

16 خرداد 1399

بهترین خوراک روزهای کرونایی!

خبرنگاران/کردستان بیشتر بخوانید تا درک بهتری از دنیای اطراف خود داشته باشید! زیرا مطالعه کتاب به ویژه خواندن رمان به درک بهتری از اطراف و آشنایی بیشتر با طرز فکر و اندیشه دیگران می انجامد و خود تازه ای را در ما به وجود خواهد آورد.

14 خرداد 1399

سفر به روستای اشتبین، روستای پلکانی آذربایجان شرقی

هر ساله افراد بسیاری برای دیدن این جاذبه های دیدنی راهی استان آذربایجان شرقی می شوند. در مقاله سفر به روستای اشتبین ما قصد داریم تاریخچه روستای اشتبین را به شما معرفی کنیم که در آذربایجان شرقی قرار گرفته است. این روستا به دلیل معماری پلکانی خانه هایش...

27 اردیبهشت 1399

در اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه تهران چه گذشت؟

رئیس سازمان سینمایی گفت: با وجود تحریم های ظالمانه علیه کشور، حضور و ارسال آثار توسط سینماگران جوان ما در سراسر دنیا قابل توجه است.

22 اردیبهشت 1399

اینجا دورترین نقطه مسکونی در دنیا است!

جزیره تریستان دا کونا | Tristan da Cunhaامروز می خواهیم در خصوص یکی از خاص ترین مناطق زمین صحبت کنیم که لقب دورترین نقطه مسکونی در دنیا را به خود اختصاص داده است. جزیره تریستان دا کونا در جنوب اقیانوس اطلس قرار گرفته و تنها 272 نفر جمعیت دارد. این جزیره فاصله بسیار...

20 اردیبهشت 1399

10 جاذبه برتر یزد

لیست جاذبه های دیدنی و مشهور شهر یزد1. خانه لاری ها پیرمرد چشم هایش را باز کرد. صدای اذان صبح از حیاط به گوش می رسید. از بهارخواب بیررون رفت. آبی به دست و رویش زد. هوا هنوز روشن نشده بود. سرش را بالا گرفت. بادگیر بلند خانه جلوی چشماش خودنمایی می کرد. هوا کم...

31 فروردین 1399

لزوم حفاظت از کویر لوت، پایه گذاری جنبش حفاظت از آثار طبیعی کرمان

به گزارش خبرنگاران، محمود وفایی شنبه شب در جمع اولین فارغ التحصیلان دوره راهنمایان طبیعت گردی استان کرمان با اشاره به اینکه راهنمایان طبیعت گردی به عنوان پرچم داران و حافظین طبیعت خداوندی محسوب می شوند، گفت: باید نام شما به عنوان اولین هنرجویان دوره...

26 فروردین 1399

قوم مایا، تمدنی کهن با معبدهای رازآلود

قبیله های باستانی فراوانی در سرتاسر دنیا وجود داشته اند که بعضی از آن ها تبدیل به تمدن هایی باشکوه و تاثیرگذار گردیدند. شاید بسیاری از این قوم و قبیله ها بدلیل نداشتن هنر و به جا نگذاشتن اثری از عقاید خود در میان حملات اقوام قدرتمندتر طوری نابود شده باشند...

24 فروردین 1399

مسافرت در نوروز از چه زمانی مُد شد؟ ، پیش از این همه مردم عید نوروز در خانه می ماندند

کتاب توضیح زندگانی من حاوی اطلاعاتی است که نشان می دهد سفر در نوروز در مشروطه باب شد و پیش از آن مردم در این روزها حتما در خانه می ماندند.

5 فروردین 1399

تاسیس دفتر فرهنگی ایتالیا در ایران

عاون گردشگری وزیر فرهنگ ایتالیا بر گسترش روابط فرهنگی و توسعه دیپلماسی فرهنگی با ایران تاکید نمود و گفت: تاسیس دفتر فرهنگی ایتالیا در ایران نیز می تواند یاری زیادی در گسترش روابط فرهنگی میان دو کشور داشته باشد.

28 بهمن 1398

گردشگری نفتی با موزه صنعت نفت ایران ممکن شد

سرویس پرونده یک سایت پرتال خبرنگاران، امروز نفتی شده است. شاید خیلی ها خبر نداشته باشند که صنعت نفت ایران نیز، که برگی از افتخارات زرین این مرز و بوم را تشکیل می دهد، دارای موزه بوده و تاریخ این صنعت پر فراز و نشیب را روبروی دیده گان نسل امروز و فردا قرار...

27 بهمن 1398

راهنمای سفر ، وقتی جامون عوض شد، چجوری بخوابیم؟

ممکن است شما نه تنها جایتان عوض شده، بلکه در دلِ دلِ دلِ طبیعت هم هستید. درست است که راهنمای سفر و دوستانتان با شما هستند اما به هر حال با شنیدن بعضی صدا ها ممکن است هزار فکر و خیال کنید و باز هم خوابتان نبرد.

23 بهمن 1398

از دنیا های موازی چه می دانید؟

نظریه دنیا های موازی از نظر تئوری، و در چارچوب فیزیک کوانتوم، کاملا قابل اثبات است، اما از نظر عملی، هنوز این نظریه ثابت نشده است. تاکنون آزمایشات بی شماری در رابطه با دنیا های موازی اجرا شده و اتفاقا اکثر آن ها هم وجود دنیا های موازی را تایید می نمایند،...

7 بهمن 1398

تجربه سفری راحت با این نکات درمورد دریازدگی

هر فردی که سفر با کشتی را تجربه نموده باشد، بی شک دچار دریازدگی شده ولی دریازدگی می تواند در برخی از افراد بیشتر اتفاق بیفتد. در این مطلب بیشتر با این بیماری، دلایل و راه های کنترل و پیشگیری آن آشنا خواهیم شد.

25 دی 1398

حضور دانشجویان با کتاب الکترونیکی در جشنواره کتاب سال دانشجویی مجاز است، بیشتر مؤلفان دانشجوی دولتی هستند

رئیس سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی گفت: از 518 اثر رسیده به جشنواره کتاب دانشجویی سال، 87 درصد مربوط به دانشجویان دانشگاه دولتی و 75 درصد متعلق به دانشجویان مرد است.

14 دی 1398

22 کتابخانه همسایه در 22 منطقه تهران

فاطمه عسگری نیا - خبرنگار : دبیر بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از ایجاد 22 کتابخانه همسایه در مناطق 22 گانه شهر تهران طی هفته کتاب اطلاع داد.

11 دی 1398
تعداد: (36)