گروسی از برگزاری رایزنی های فنی با ایران اطلاع داد

به گزارش مجله نایس پاتوق، ایرنا نوشت: مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با بیان اینکه نتیجه مذاکرات سیاسی نیازمند صبر است، گفت: به موازات مذاکرات برجام در پایتخت اتریش سرگرم رایزنی های فنی با ایران هستیم.

گروسی از برگزاری رایزنی های فنی با ایران اطلاع داد

رافائل گروسی روز دوشنبه در گفت وگو با شبکه خبری العربیه اضافه نمود: اگر تا پیش از 30 اردیبهشت توافق سیاسی حاصل نشود مستقیم با ایرانیان وارد مذاکره می شوم تا اطمینان حاصل کنم که بازرسی ها ادامه یابد.

روز 31 اردیبهشت، توافق همکاری سه ماهه ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی خاتمه می یابد. تهران و آژانس اوایل اسفندماه پارسال به توافقی دست یافتند که بر پایه آن تهران اجرای پروتکل الحاقی را متوقف نموده و دوربین های نظارتی بعضی از مراکز هسته ای را تا سه ماه از دسترس بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی دور نگه می دارد. ایران هشدار داده بود که اگر طی این چند ماه تحریم ها برداشته نشود، تهران فیلم های دوربین ها را پاک خواهد نمود.

پیشتر سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیات ایرانی در مذاکرات وین گفته بود که احتمال تمدید مهلت همکاری هسته ای تهران با آژانس بین المللی انرژی اتمی بر سر بازرسی ها از تاسیسات هسته ای ایران وجود دارد.

عراقچی به خبرنگار ان اچی کی ژاپن در وین گفت؛ ایران امیدوار است پیشرفت های کافی در فرایند مذاکرات وین صورت گیرد تا دیگر احتیاجی به طرح موضوع تمدید همکاری های با آژانس نباشد.

وی ابراز امیدواری کرد با پیشرفت کافی در مذاکرات کنونی در وین ، دیگر احتیاجی به تمدید مهلت بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی وجود نداشته باشد، اما تهران در صورت احتیاج تمدید این مهلت را در زمان مناسب آنالیز خواهد نمود.

این درحالیست که رئیس هیات روسیه در مذاکرات وین هم هشدار داده که تداوم مذاکرات پس از 31 اردیبهشت و خاتمه توافق همکاری سه ماهه ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی، با بلاتکلیفی و مخاطرات بیشتری روبرو خواهد شد.

میخائیل اولیانوف دیروز ضمن نقل و تائید توییت انریکه مورا معاون دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و رئیس کمیسیون مشترک برجام که نوشته بود ضرب الاجلی در مذاکرات برجام وجود ندارد، متذکر شد: ضرب الاجلی وجود ندارد اما 21 ماه می (31 اردیبهشت) روز هدف است.

وی اضافه نمود: می توان مذاکرات را پس از این تاریخ نیز ادامه داد ولی در آن صورت بلاتکلیفی و مخاطرات بیشتر خواهد بود. خوب است که تمامی شرکت نمایندگان در گفت وگوهای وین این موضوع را درک نمایند.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ماه گذشته در اظهار نظری مذاکرات برجام و احیای تعهدات این توافق را حائز اهمیت توصیف کرد و اضافه نمود که ماحصل این گفت وگوها تأثیر زیادی بر توافق میان آژانس و ایران در مورد بازرسی ها از تأسیسات هسته ای خواهد داشت.

وی به شبکه ان اچ کی گفته بود که در صورت عدم موفقت مذاکرات برجام تا 20 می، گفت وگوهای دوجانبه ای را با مقام های ایران درباره تداوم بازرسی ها خواهد داشت.

23311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 8 خرداد 1400 بروزرسانی: 8 خرداد 1400 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1601

به "گروسی از برگزاری رایزنی های فنی با ایران اطلاع داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گروسی از برگزاری رایزنی های فنی با ایران اطلاع داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید