نقد مردم شناسانه به برخورد چینی ها با نفتکش ایرانی

به گزارش مجله نایس پاتوق، یک مردم شناس گفت: چینی ها در سانحه ای که برای نفتکش ایران رخ داد، نه خودشان وارد عمل شدند و نه اجازه دادند کشور دیگری وارد عمل شوند. خواهیم دید که بعد از این اتفاق هیچ عذرخواهی هم از ایران نخواهند کرد.

نقد مردم شناسانه به برخورد چینی ها با نفتکش ایرانی

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

ابراهیم فیاض در گفت وگو با خبرنگاران، در پی حادثه ای که برای نفتکش سانچی در آب های چین افتاد، بیان نمود: یقین دارم اگر برای نفتکش ایرانی در هرجای دیگر از جمله آمریکا یا اروپا چنین اتفاقی می افتاد، دچار چنین وضعیتی نمی شد. دولت چین می توانست در این حادثه خیلی کارها انجام دهد اما کاری نکرد، چون جان انسان ها برایش ارزش ندارد. باز هم ژاپنی ها نسبت به چینی ها انسانی تر عمل کردند.

او با بیان اینکه بزرگترین اشتباه تاریخی ما این است که مقابل غرب به شرق تکیه می کنیم، اضافه نمود: شرقی ها، ما را در بُعد تمدنی و تکنولوژی و اخلاق بیشتر به انحطاط نزدیک می نمایند. ما در مقابل غرب گرایی، شرق گرایی راه می اندازیم.

این جامعه شناس- مردم شناس در پاسخ به اینکه اگر قرار باشد نه به شرق و نه به غرب اعتماد کنیم پس در این زمینه باید چه کاری انجام دهیم؟ اظهار کرد: اینکه همواره به غرب فحش دهیم و به سمت شرق برویم، اشتباه است. حتی اروپایی ها هم نمی توانند به چینی ها اعتماد نمایند.

تاریخ، در کشور ما بی اهمیت است

فیاض با بیان اینکه بزرگ ترین دلیل عقب ماندگی ما بی معنی بودن تاریخ در کشورمان است، شرح داد: دلم به عنوان یک مردم شناس می سوزد که تاریخ در کشور ما بی اهمیت است. تاریخی را که غربی ها نوشته اند ترجمه نموده ایم، حتی هر چه در بخش ایران شناسی تالیف شده، بر اساس تاریخ غربی هاست. در بنیاد ایران شناسی، دانشگاه تهران و جاهای دیگر هر منبعی وجود دارد، بر اساس دیدگاه غربی به ایران است. حتی الگوهای دایرة المعارف اسلامی نیز بر اساس الگوهای غربی شکل گرفته و هیچکدام الگوهای ایرانی ندارند.

او اضافه نمود: مشکل ما یکی دو تا نیست و چینی ها به شکل نرمی دارند ما را استثمار می نمایند. همه زندگی ما چینی شده است. نمی دانم چرا کشور ما باید به این اندازه به چین اعتماد کند که حتی بدتر از غربی ها ما را استثمار کند!؟ باز غربی ها با ما رو بازی می نمایند اما چینی ها به شدت زیر بازی می نمایند. اینکه ما در اعتماد به کشورهای شرقی فرو برویم، بسیار خطرناک است.

این مدرس دانشگاه اضافه نمود: باید نگاه عالمانه به خودمان داشته باشیم یعنی تاریخ کشورمان را خوب بدانیم. ایران را در ایرانیت خود و ارتباطات میان فرهنگی تاریخی بفهمیم. متوجه شویم رابطه ما با هند و چین چگونه بوده است. چرا ساسانیان و هخامنشیان به چینی ها اعتماد نکردند. ما در تاریخ ساسانیان به رم و در هخامنشیان به یونان اعتماد کردیم اما هرگز به چینی ها اعتماد نکردیم.

آنقدر که غربی ها قابل اعتمادند، چینی ها نیستند

فیاض با بیان اینکه آنقدر که غربی ها قابل اعتماد هستند، چینی ها قابل اعتماد نیستند، اظهار کرد: ما در آینده به شدت از این موضوع ضربه خواهیم خورد. باید خودمان را در موازنه شرق و غرب نگه داریم و از ترس غربی ها به دام چینی های بی اخلاق نیفتیم. ما در جریان بعد از انقلاب چون با غرب مشکل داشتیم بیشتر به شرق تکیه کردیم که متاسفانه شرق هم به شکل غیر اخلافی به ما نارو می زند. شرقی ها به شدت غیر اخلاقی هستند، مذهب آنها غیر توحیدی است. اوج مذهب آنها بودایی است که در آن اصل بر شر دنیا و شیطان حاکم است. وظیفه روحانیون بودایی دور کردن شیطان است. برای مثال در تایلند جلوی خانه ها جایگاهی به شکل حجله وجود دارد که مردم هر روز در آن برای شیطان غذا می گذارند.

او بیان نمود: برعکس ادیان ابراهیمی و مسیحیت، شرقی ها به شدت انسان های بت پرستی هستند. از نظر بهداشتی سطح پایینی دارند، غیر قابل اعتماد هستند، با دور کوتاهی در بازارهایشان می توان متوجه بی اعتمادی به آنها شد زیرا هر کدام برای ارائه محصول هایشان یک قیمت می آورند در حالی که وقتی وارد بازارهای غربی می شوید، شاهد یک قیمت واحد هستید و رفتار صادقانه ای از خود نشان می دهند.

این مردم شناس ادامه داد: متاسفانه تکیه ما به شرق موجب شده که همواره ضربه بخوریم. در موضوع تحریم ها، غرب به صورت مستقیم با ما برخورد کرد اما بیشترین ناروها به کشور ما از سوی شرقی ها صورت گرفت که از این موضوع سود بردند و سو استفاده زیادی کردند. اگر ایران به شدت دچار بحران ساختارهای اجتماعی شده است، به دلیل قاچاق کالاهای چینی است.

شاهد غرب گرایی وحشتناکی در کشورهای شرقی هستیم

فیاض در بخش دیگری از صحبت هایش با بیان اینکه آنچه ما در شرق می بینیم، غرب زدگی افراطی است، گفت: کشورهای شرقی بیشتر ویترین غربی ها هستند زیرا تکنولوژی خود را از غرب می گیرند و باز فراوری می نمایند. کپی کردن اندیشه، هنر، فیلم و... از غربی ها در شرق به شدت بالاست و ما شاهد غرب گرایی وحشتناکی در کشورهای شرقی هستیم. سلسله مراتب اجتماعی در شرق به شدت بالاست و موجب به جود آمدن سلسله طبقاتی بسیاری شده است. در کشور چین عده ای در فقر شدید و عده دیگری در اوج ثروت زندگی می نمایند.

او با بیان اینکه حزب کمونیست در چین تبدیل به حزب سرمایه داری شده است، اضافه نمود: به عقیده من در ساختار اجتماعی که در حال حاضر با وجود شبکه های اجتماعی اتفاق افتاده، با فروپاشی جدی چین روبرو خواهیم شد. در حال حاضر برخوردی که چینی ها با آمریکا دارند برای درست کردن جبهه ای است که از فروپاشی درونی این کشورجلوگیری کند؛ زیرا چین به یک جامعه استثماری بدتر از دوره امپراطوری تبدیل شده است.

هیچ اشتراک فرهنگی با چین نداریم

این جامعه شناس درباره اینکه بارها در تفاهم نامه هایی که با این کشور بسته شده یا همچنان می گردد، شاهد این بوده وهستیم که مسوولان درباره اشتراکات فرهنگی ایران و چین صحبت نموده اند؟ شرح داد: جریان ثروت کشور ما از درآمد نفتی موجب شده بعضی فقط به فکر واردات کالا باشند و از این موضوع سود بیشتری ببرند. ما هیچ اشتراک فرهنگی با چین نداریم. غیر از شمال چین که تا ژاپن می رود ما هیچ اشتراکاتی با چینی ها نداریم. اگر نگاهی به تاریخ بیندازیم متوجه می شویم که چینی ها حتی در دوران پهلوی هم به ما نارو زدند. هواکوفنگ- نخست وزیر وقت چین- به اندازه کافی به ما خیانت کرد و در زمان جنگ به کشور ما ضربه زد. اگر کتاب تاریخ رابطه ایران و چین منتشر گردد، متوجه می شویم رابطه ایران و چین هیچ وقت خوب نبوده و آنها تا جایی که توانستند ما را به نفع خودشان استثمار کردند. چینی ها اصلا قابل اعتماد نیستند و ما با آنها هیچ اشتراکات فرهنگی نداریم. آنها کجا و ما کجا؟

16 دی ماه یک فروند نفتکش ایرانی با یک فروند کشتی چینی، برخورد کرد که باعث حریق نفتکش ایرانی و مفقود شدن 32 پرسنل آن (30 ایرانی و دو بنگلادشی) شد. دولت چین در روبروه با این سانحه رفتاری داشت که انتقادهای بسیاری برانگیخت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 545

به "نقد مردم شناسانه به برخورد چینی ها با نفتکش ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقد مردم شناسانه به برخورد چینی ها با نفتکش ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید