روحانی در اتحادیه اوراسیا: جامعه بین المللی باید با اتخاذ تصمیم قاطع با رویکرد خصمانه آمریکا مقابله کند

به گزارش مجله نایس پاتوق، رئیس جمهور گفت: اقدامات قهری آمریکا و استفاده از دلار به عنوان یک سلاح، به تروریسم مالی منجر خواهد شد و زندگی مردم عادی را هدف قرار خواهد داد.

روحانی در اتحادیه اوراسیا: جامعه بین المللی باید با اتخاذ تصمیم قاطع با رویکرد خصمانه آمریکا مقابله کند

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، حسن روحانی رئیس جمهور که دوشنبه (8 مهر) به منظور شرکت در نشست اتحادیه اقتصادی اوراسیا وارد ارمنستان شده بود، در این اجلاس در ایروان حضور یافت.

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای پاشینیان، نخست وزیر جمهوری ارمنستان.

روسای محترم جمهور.

نخست وزیران محترم.

خانم ها، آقایان.

بسیار خوشحالم که فرصت تاریخی حضور در اجلاس بزرگ سران اتحادیه اقتصادی اورآسیا در شهر زیبا و تاریخی ایروان، همزمان با مهیا شدن مقدمات اجرای موافقت نامه موقت ترتیبات تجاری جمهوری اسلامی ایران با این اتحادیه، فراهم گشت. لازم می دانم از جناب آقای پاشینیان، نخست وزیر محترم جمهوری ارمنستان برای برگزاری این نشست مهم و میهمان نوازی شایسته، صمیمانه سپاسگزاری نمایم.

حضار محترم

نشست سران کشور های عضو اتحادیه اقتصادی اورآسیا، فرصتی مغتنم برای گفتگو و چاره اندیشی درخصوص پاره ای از موضوعات و مسائل بین المللی و منطقه ای است و امیدوارم نتایج ارزشمندی از گفتگو های این نشست حاصل شود.

نظام دنیای بر پایه چندجانبه گرایی و همکاری های مشترک کلیه اعضای جامعه بین المللی راسخ است و همه کشور ها به حکم تعهد و مسئولیت بین المللی خود و در راستای حفظ صلح، امنیت، ثبات و نظم بین المللی، موظف به مقابله با یکجانبه گرایی هستند.

مقاومت و تقابل بعضی از کشور ها از جمله جمهوری اسلامی ایران با اقدامات خصمانه و یکجانبه گرایانه ایالات متحده آمریکا، باعث روبرو شدن این کشور با تحریم های شدید و غیر انسانی شده است. آمریکا در سال های اخیر با اعمال رویکرد یکجانبه و بی توجهی به تعهدات، و توافقات بین المللی و زیر پا گذاشتن موافقت نامه های دوجانبه، بسکمک از کشور های دیگر از جمله؛ چین و روسیه، همچنین تعدادی از متحدین خود را هدف قرار داده است. به اعتقاد ما، جامعه بین المللی باید با اتخاذ تصمیمی قاطع و اقداماتی موثر با رویکرد خصمانه و یکجانبه گرایانه آمریکا مقابله نماید. اقدامات قهری آمریکا و استفاده از دلار به عنوان یک سلاح، به تروریسم اقتصادی منجر خواهد شد و زندگی مردم عادی را هدف قرار خواهد داد.

حضار گرامی

اجرای برجام به عنوان الگوی کارآمدی از موفقیت دیپلماسی چندجانبه برای حل و فصل مسائل بین­ المللی، مستلزم اجرای کامل تعهدات متقابل از سوی همه امضانمایندگان آن می باشد و کلیه اعضاء سازمان ملل، متعهد به رعایت و نیز حمایت از اجرای مفاد آن می باشند.

جمهوری اسلامی از امضاءنمایندگان توافق برجام انتظار دارد در راستای اجرایی شدن آن اقدام نمایند و در شرایط حساس کنونی علاوه بر نقش اعضای باقی مانده در برجام، حمایت سایر کشور ها از این دستاورد چندجانبه جهت حفظ و ارتقای همکاری ها، امنیت و ثبات منطقه ای و بین المللی لازم است.

متأسفانه در نتیجه اقدامات مخرب آمریکا، امروزه شاهد ایجاد مسائل فراوان در روابط اقتصادی کشورها، رشد روزافزون فقر، ناامنی، مهاجرت و کاهش رشد اقتصادی در دنیا هستیم و استمرار این فضای تنش آلود، لطمات غیرقابل جبرانی را به دنبال خواهد داشت. در چنین فضای توام با بیم و ناامیدی در نظام بین الملل، لاجرم نیازمند همکاری های اقتصادی چندجانبه و منطقه ای به موازات چندجانبه گرایی در نظام بین الملل هستیم؛ بنابراین همکاری جمعی و منطقه ای در قالب اتحادیه های اقتصادی، تجاری و سیاسی مانند اتحادیه اقتصادی اورآسیا، سازمان همکاری های اقتصادی (اکو)، سازمان همکاری شانگ های و مجمع گفتگوی آسیایی (ACD) به عنوان مهمترین ابزار ها در همگرایی اقتصادی ـ. سیاسی منطقه ای مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است.

خانم ها و آقایان

سیاست جمهوری اسلامی ایران حفظ صلح و ثبات در منطقه و از جمله خلیج فارس و تأمین آزادی و امنیت کشتی رانی در تنگه هرمز است. حوادث اخیر، این امنیت را به شکل جدی در معرض خطر قرار داده است. امنیت و صلح در خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز با مشارکت کشور های این منطقه تأمین می شود و همان گونه که در نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح نمودم، همه کشور هایی را که از تحولات خلیج فارس و تنگه هرمز متأثر می شوند به ائتلاف امید یعنی ابتکار صلح هرمز Hormoz Peace Endeavor دعوت می کنم. هدف این ائتلاف ارتقای صلح، ثبات، پیشرفت و رفاه کلیه ساکنان تنگه هرمز و تفاهم متقابل و روابط صلح آمیز و محبت آمیز میان ایشان است. این ابتکار حوزه های مختلف همکاری مانند تأمین همگانی امنیت انرژی، آزادی کشتی رانی و انتقال آزادانه نفت و سایر منابع نسبت به کشور های حوزه تنگه هرمز و فراتر از آن را در برمی گیرد.

حضار محترم

اراده جمهوری اسلامی ایران متنوع سازی روابط اقتصادی خود و تکیه بر اصول اقتصاد مقاومتی و همکاری های فعال تر منطقه ای- بین المللی است.

امضای موافقت نامه تجاری جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اورآسیا، بیانگر دیدگاه جامع و سازنده ایران، همراه با اراده سیاسی قوی در کمک به توسعه روابط اقتصادی - تجاری چندجانبه و منطقه ای است. اجرایی شدن موافقت نامه فی مابین قدمی در جهت تقویت ساختار های تجاری چند جانبه تلقی می شود.

موقعیت جغرافیایی ایران امکان اتصال ترانزیتی قاره های اروپا و آسیا و کشور های مختلف در غرب، شرق، شمال و جنوب را به همدیگر فراهم می سازد. ما علاقه مندیم از این موهبت برای کمک به توسعه پایدار و رشد کشورمان و همگرایی اقتصادی سایر کشور های منطقه به بهترین نحو استفاده کنیم. به همین دلیل با سرمایه گذاری های عظیم، کریدور های مختلف جاده ای و ریلی برای تسهیل حمل و نقل ترانزیتی طراحی و اجرا شده اند که از آن جمله می توان به کریدور شمال - جنوب، کریدور خلیج فارس - دریای سیاه، کریدور پیش بینی شده در موافقت نامه عشق آباد، کریدور های جاده ای و ریلی اکو و همچنین کریدور های هوایی اشاره کرد. بنادر متعدد جمهوری اسلامی ایران در دریای خزر، خلیج فارس و حاشیه اقیانوس هند (به ویژه چابهار)، شبکه های جاده ای و ریلی و آسمان امن ایران، امکان اتصال کشور های همسایه به همدیگر و به سایر قاره ها را فراهم می نماید.

اتحادیه گمرکی اورآسیا زمانی می تواند ظرفیت های خود را تحقق ببخشد که در حوزه راهبردی حمل و نقل نیز به سمت همگرایی حرکت نماید، لذا پیشنهاد می شود کشور های عضو این اتحادیه با تدوین راهبرد تسهیل ترانزیت اورآسیا، رویه ها و مقررات ترانزیت، تردد متصدیان حمل و نقل و وسایل نقلیه باری و مسافری به قلمرو های همدیگر را به وسیله طراحی و اجرای راه کار های هوشمندانه تسهیل کرده و موانع را برای مبادلات بیشتر و روانتر به حداقل ممکن کاهش دهند.

جمهوری اسلامی ایران ظرفیت ها و زیرساخت های گسترده ای در مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی به ویژه در جنوب شامل منطقه آزاد چابهار و شمال کشور شامل امیرآباد در استان مازندران، انزلی در استان گیلان، منطقه آزاد تجاری ارس در آذربایجان شرقی ایجاد کرده و آماده ارائه تسهیلات و امکاناتی ارزشمند برای گسترش همکاری های تجاری با اتحادیه اقتصادی اورآسیا است. به همین مناسبت از سرمایه گذاران اتحادیه اقتصادی اورآسیا دعوت می نمایم از توانمندی های مذکور برای توسعه مناسبات فی مابین استفاده نمایند.

جمهوری اسلامی ایران با تصویب و لازم الاجرا نمودن یکی از جامع ترین قوانین تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی، آمادگی دارد میزبان سرمایه گذاران و کارآفرینان اتحادیه اقتصادی اورآسیا و برگزاری نشست های فرصت های سرمایه گذاری درآینده نزدیک باشد. در این راستا از هرگونه همکاری با کشور های عضو اتحادیه اورآسیا در حوزه های اقتصادی و بانکی و سرمایه گذاری به ویژه به وسیله مکانیزم های جدید و موثر استقبال کرده و پیشنهاد می نمایم کارگروه ویژه ای جهت اجرایی نمودن ایده فرصت های سرمایه گذاری مشترک در حوزه اوراسیایی توسط نمایندگان محترم دولت های عضو اتحادیه و جمهوری اسلامی ایران تشکیل شود.

حضار محترم

امیدواریم جمهوری اسلامی ایران از مشارکت و همراهی کشور های دوست فدراسیون روسیه، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس در گذشتن از جهت ناهموار کنونی به خوبی بهره مند شود و شاهد گسترش بیش از پیش مناسبات اقتصادی و تجاری فی مابین در کنار مناسبات خوب سیاسی باشیم. در اینجا بار دیگر، دست کمک و همکاری به سوی شما دراز می کنم و بر این باورم که با کمک یکدیگر خواهیم توانست تعاملات اقتصادی منطقه را در چارچوب اتحادیه اقتصادی اورآسیا، به عنوان یک مدل کارآمد به سایر مناطق دنیا معرفی نماییم.

در سرانجام، ضمن تشکر مجدد از تمامی مسئولان عالی رتبه و دست اندرکاران این اجلاس، امیدوارم حضور سران در این نشست، موجبات نقش آفرینی و ارتقاء صندلی اتحادیه اقتصادی اورآسیا را در منطقه و نظام بین الملل فراهم آورد.

از توجه شما متشکرم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 آبان 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 448

به "روحانی در اتحادیه اوراسیا: جامعه بین المللی باید با اتخاذ تصمیم قاطع با رویکرد خصمانه آمریکا مقابله کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی در اتحادیه اوراسیا: جامعه بین المللی باید با اتخاذ تصمیم قاطع با رویکرد خصمانه آمریکا مقابله کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید