کمالوندی: اگر موضوع هسته ای به شورای امنیت برود دیگر برجامی در کار نخواهد بود

به گزارش مجله نایس پاتوق، سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه اگر اروپا موضوع هسته ای را به شورای امنیت ببرد، برجام از بین خواهد رفت، گفت: چنانچه اروپایی ها برای حفظ برجام کاری نکنند به غنی سازی اورانیوم پیش از توافق بازمی گردیم.

کمالوندی: اگر موضوع هسته ای به شورای امنیت برود دیگر برجامی در کار نخواهد بود

به گزارش ایسنا، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در گفت وگو با شبکه پرس تی وی درباره اظهارات حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان مبنی بر کاهش تعهدات برجامی ایران گفت: ما طی یک بازه زمانی 60 روزه، بعضی از تعهدات خود در برجام را به حالت تعلیق درمی آوریم و این فرصت را به کشورهای اروپایی می دهیم تا به تعهدات خود برگردند. در واقع، از این طریق سعی داریم تا علاوه بر برطرف تحریم ها، به ثمرات برجام که تاکنون محقق نشده است، دست یابیم.

وی در مورد اقدام اتحادیه اروپا مبنی بر رد مهلت 60 روزه ایران گفت: ایران حداقل یک سال صبر کرد تا ببیند کشورهای اروپایی چه واکنشی را در قبال خروج آمریکا از برجام در دستور کار قرار می دهند. آنها در این مدت، وعده های زیادی دادند اما در عمل و در مورد مواردی همچون سازوکار اقتصادی SPV و یا اینستکس عزم جدی از طرف اروپایی ها مشاهده نشد. آنچه که ما به دنبال آن هستیم، چیزی جز برداشته شدن تحریم ها نیست و متأسفانه در طی این مدت، اقدامی جدی از سوی غربی ها در این زمینه انجام نگرفت.

کمالوندی اضافه کرد: از این رو، فکر می کنیم که اکنون زمان آن رسیده تا اروپایی ها اقدامی انجام دهند که نشان دهند خواستار تغییر این وضعیت هستند و این پنجره ای است که در برابر اروپایی ها قرار گرفته و نباید آن را یک ضرب الاجل تعبیر کرد. ما به طور داوطلبانه به تعهدات خود در برجام پایبند بوده ایم اما آنها به تعهدات خود عمل ننموده اند. درواقع، ما برای مدت زمان 60 روز اقداماتی را که کشورهایی اروپایی در این زمینه انجام خواهند داد، مورد ارزیابی قرار می دهیم و در آن موقع تصمیم خواهیم گرفت که آیا به پایبندی داوطلبانه خود به بعضی از تعهدات ادامه دهیم یا خیر.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه اقدامات اروپایی ها برای حفظ برجام از قبیل راه اندازی اینستکس را ناکافی و فاقد کارایی دانست و گفت: ما باید میان توانایی و تمایل اروپایی ها، تمایز قائل شویم. فکر می کنم که آنها تمایل دارند کارهایی را انجام دهند اما قادر به انجام آن نیستند. از این جهت، زمان بیشتری به آنها داده ایم تا معین گردد که آیا می توانند راهی را برای حل این مساله پیدا نمایند یا خیر. در واقع، بیش از یک سال است که منتظریم اقدامی جدی را از سوی اروپایی ها به منظور باز کردن راه هایی پیش روی تجارت ایران در زمینه هایی همچون فروش نفت، خرید و فروش کالا و روابط بانکی ببینیم. سازوکارهای اینستکس و SPV نشان دادند که اروپایی ها با توجه به توان شان کارهایی را انجام دادند و به همین دلیل نیز ما این مکانیسم ها را پذیرفتیم تا ببینیم که آیا می توانند راهی را برای تجارت عادی میان ایران و دیگر کشورها باز کند یا خیر.

وی تاکید نمود که اما حداقل تا به امروز این دو سازوکار عملی نشدند و دیگر نمی توان منتظر ماند. اگر اروپایی ها می خواهند کاری انجام دهند، بهتر است قبل از دیر شدن دست به کار شوند.

بهروز کمالوندی خاطر نشان کرد: اگر اتحادیه اروپا، این مساله را به شورای امنیت ببرد، در واقع این معاهده از بین خواهد رفت و فکر نمی کنم که دیگر این معاهده پا برجا بماند. جمهوری اسلامی ایران قطعاً اقدامات جدی و محکمی را برای احقاق حق ملت خود انجام خواهد داد و هر واکنشی احتمال دارد. این واکنش ممکن است خروج از برجام و یا هر چیز دیگری باشد. بنابراین، این مساله باید میان سران کشورهای عضو حل گردد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که چه زمانی طول خواهد کشید تا ایران به میزان غنی سازی خود در زمان پیش از برجام برسد، توضیح داد: دکتر صالحی چند روز پیش بیان نمود که بیشتر از چهار روز طول نخواهد کشید تا بتوانیم میزان غنی سازی اورانیوم خود را از 3.67 درصد معین شده در برجام به 20 درصد یا هر میزان که مد نظر داریم، برسانیم. اگر بعد از این 60 روز اروپایی ها گام هایی را برای برداشته شدن تحریم ها برندارند، ما میزان غنی سازی را به بالاتر از 3.6 درصد خواهیم رساند و درباره آینده رآکتور آب سنگین خنداب نیز تصمیم خواهیم گرفت و ممکن است مدرن سازی را در دستور کار قرار دهیم. همه این ها به اروپایی ها بستگی دارد و باید منتظر بمانیم که نقش خود را در این زمینه چگونه ایفا خواهند کرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره دلیل اقدام آمریکا برای وضع تحریم های جدید علیه فلزات صنعتی ایران از قبیل آهن، آلومینیوم و مس پس از اعلام تعلیق بعضی از تعهدات برجامی ایران گفت: ما باید حداقل در این مورد، آمریکا را از اروپا جدا کنیم. آمریکایی ها تمامی کوشش خود را برای اعمال فشار بیشتر بر ایران به کار بسته اند و به همین دلیل است که شاهد چنین اقداماتی از سوی آنها هستیم. اما این فشار بر مردم ایران وارد می گردد که اقدامی غیرانسانی است. در حقیقت، فردی را در میان مردم عادی و یا نخبگان دنیا پیدا نخواهید کرد که سیاست های آمریکایی را سیاست های منطقی بداند. ما میان روینمودهای آمریکا با روینمودهای اروپا تفاوت قائلیم و معتقدیم که خود اروپایی ها نیز با سیاست های آمریکا موافق نیستند.

این مقام ایرانی ادامه داد: اروپایی ها بارها مواضع خودشان را نسبت به آمریکا پس از خروج این کشور از برجام اعلام و عنوان نموده اند که این اقدامات آمریکا، سودی برای هیچ کس ندارد و این اقتصاد و سیاست دنیای هستند که متضرر می شوند و بر تمامی کشورهای دنیا تأثیر می گذارد. شاهدیم که نه تنها کشورهای اروپایی، بلکه دیگر کشورهای دنیا نیز نگاه خودشان را نسبت به آمریکا تغییر داده اند و به اعتقاد من، طولی نخواهد کشید که جبهه ای متحد علیه آمریکا در دنیا شکل خواهد گرفت.

کمالوندی با اشاره به سیاست های عادلانه و همکاری نزدیکی که کشورهای چین و روسیه با ایران در زمینه های مختلف در پیش گرفته اند، بیان نمود: چین و روسیه هر کدام به نوبه خود به تعهداتشان پایبند بودند. درخصوص کشور چین باید بگویم که آنها تحت شدیدترین فشارها از سوی آمریکا هستند که علی رغم تمامی این فشارها، حداکثر کوشش خود را برای پایبندی به تعهدات خود درباره مسائل مربوط به پروژه هسته ای به کار بسته اند. با این حال، چینی ها بخشی از سیستم بانکی بین المللی هستند که کار را برای آنها برای تجارت با ایران سخت می نماید، اما با وجود کوشش چینی ها، راه های جایگزین دیگری همانند استفاده از ارز جایگزین همانند یوان می تواند مفید واقع گردد.

وی در مورد بعضی انتقادها از تأخیر یک ساله دولت در واکنش به اقدام ترامپ در خروج از برجام گفت: اگرچه ممکن است بعضی از منتقدان بگویند که این اقدامات اندکی دیر اتخاذ شده اما حداقل این موضوع را ثابت کرد که ایران در این زمینه به اندازه کافی صبوری به خرج داد تا اقدامی را که می توانست شرایط را بدتر کند و یا این معاهده را از بین ببرد، انجام نداده باشد. مزیت اتخاذ چنین واکنشی در این بازه از زمان این است که ما توانستیم نظر همه را در کشور در مورد این اقدام جلب کنیم و کسی نیست که معتقد باشد چنین اقدامی نمی بایست انجام می شد و این یعنی وحدت در کشور.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که در صورت عدم موفقیت اروپا در متقاعد کردن ایران در این بازه زمانی دو ماهه، چه سرنوشتی در انتظار برجام خواهد بود، گفت: ابتدا باید به آینده امیدوار بود و معتقدم که کشورهای اروپایی منطقی تر از آمریکا هستند و اگرچه ممکن است از سوی آمریکا، فشارهایی به آنها تحمیل گردد اما آنها با واقعیت ها زندگی می نمایند و می دانند که ما در منطقه ای هستیم که بسیار بی ثبات است.

وی اضافه کرد: همان طور که پیش تر نیز اشاره کردم ما در گام بعدی بعضی دیگر از تعهدات خود را تعلیق می کنیم اما امیدواریم که اروپایی ها به راهکارهایی برای بهتر کردن شرایط برای ایران و همچنین برداشتن فشار تحریم ها دست یابند تا از این طریق، تعادلی میان تعهدات و حقوق ایران ایجاد گردد، چرا که ایران علاوه بر تعهدات، از حقوقی نیز برخوردار است که می بایست محقق شوند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 تیر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 205

به "کمالوندی: اگر موضوع هسته ای به شورای امنیت برود دیگر برجامی در کار نخواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمالوندی: اگر موضوع هسته ای به شورای امنیت برود دیگر برجامی در کار نخواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید