واکسن کرونای فایزر باید در دمای منفی 70 درجه نگهداری شود!

به گزارش مجله نایس پاتوق، تولید واکسن ویروس کووید 19 یک موفقیت بزرگ است البته نحوه توزیع آن نیز امری سخت است که در صورت صحیح انجام دادن، آن هم موفقیتی بزرگ به شمار می آید.

واکسن کرونای فایزر باید در دمای منفی 70 درجه نگهداری شود!

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، روز دوشنبه هفته گذشته نتایج موفقیت آمیز واکسن کروناویروس توسعه داده شده توسط دو شرکت بایو ان تک و فایزر سبب شادمانی بسیاری از افراد در جهان شد چرا که نتایج ابتدایی بررسی واکسن این شرکت ها، از تاثیر بیش از 90 درصد حکایت داشت اما دمای بسیار سرد مورد نیاز برای ذخیره آن باعث ایجاد رعب و وحشت می شود.

محققان این شرکت اعلام کرده اند دمای مورد نیاز برای نگهداری این واکسن دمای منفی 70 درجه سانتیگراد (منفی90 درجه فارنهایت) است. البته طبق استانداردهای پزشکی دمای منفی 70 درجه سانتیگراد درجه حرارت فوق العاده کمی نیست چرا که بانک های اسپرم از نیتروژن مایع با نقطه جوش منفی 196 درجه سانتیگراد برای ذخیره سازی استفاده می کنند یا برای مثال در موارد سرمازیستی نیز اجساد را در دمای پایین به امید دستیابی به موفقیت پزشکی در آینده ذخیره می کنند.

سرمازیستی(Cryonics) دانشی نوبنیاد است که در آن، با پایین آوردن دمای بدن انسان یا جانوران، سعی در سالم نگه داشتن بدن برای آینده می کنند. در این روش، تمام خون بدن را تخلیه و آن را منجمد می کنند. تنها با پایین آمدن از دمای منفی 136 درجه سانتیگراد، دمایی که در آن آب تشکیل می شود(بدون تشکیل بلورهای آسیب رسان یخ)، می توان ساختار سلول را سالم نگه داشت.

با این حال دمای منفی 70 درجه سانتیگراد برای یک واکسن دمایی معمولی نیست و زیرساخت های محدودی برای نگهداری آن وجود دارد البته شرکت فایزر با تهیه مخازن قابل حمل که هم اندازه یک چمدان هستند گامی برای رفع این مشکل برداشته است زیرا آنها از یخ خشک استفاده می کنند تا واکسن ها را برای بیش از 10 روز در دمای مناسب نگه دارند. یخ خشک شکل جامد کربن دی اکسید است و علتی که آن را به این نام می خوانند این است که همچون یخ سرد است اما از خود هیچ رطوبتی بر جای نمی گذارد. این ماده ذوب نمی شود بلکه تصعید شده یعنی با افزایش دما از فاز جامد مستقیما به فاز بخار می رود.

این موضوع می تواند از جهاتی سبب رونق کار تامین کنندگان فریزر پزشکی باشد. رهبر شرکت ترمو فیشر ساینتیفیک اخیراً به سرمایه گذاران گفته است که تقاضای بسیار زیادی وجود دارد.

شرکت استندر (Stander) مستقر در نیوهمپشایر نیز سفارشات اولیه را که دریافت کرده گزارش داده است.

شرکت کرایوپورت (Cryoport) مستقر در تنسی (که توسط شرکت خدمات مالی بلک استون نیز حمایت می شود) نیز در آزمایشات بالینی نقش مهمی دارد.

البته واکسن هایی هم هستند که شرایط ذخیره سازی آنها تا این حد سخت و چالش برانگیز نیست. برای مثال واکسن توسعه یافته توسط شرکت مدرنا فقط باید در دمای منفی 20 درجه سانتیگراد ذخیره شود. دمای یخچال نیز برای واکسن توسعه یافته توسط شرکت آلمانی کیوروک (CureVac) مناسب است.

شرکت فایزر قصد دارد سال آینده نسخه پودری واکسن خود را که در دمای بالاتر ثبات دارد به بازار عرضه کند. یک واکسن که توسط شرکت بیوتکنولوژی اینویو (Inovio) ایالات متحده تولید می شود نیز می تواند در دمای اتاق نگهداری شود.

توزیع این واکسن با توجه به نیاز آن به یخچال به این زودی اتفاق نخواهد افتاد اما در صورت رخ دادن این پیشرفت بزرگی خواهد بود. سردخانه و حمل و نقل، چهار پنجم کل هزینه برنامه های واکسیناسیون را تشکیل می دهد. رویکردهای جدید باعث کاهش هزینه ها، بهبود دسترسی و در نتیجه نجات جان میلیون ها نفر می شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 26 آذر 1399 بروزرسانی: 26 آذر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1289

به "واکسن کرونای فایزر باید در دمای منفی 70 درجه نگهداری شود!" امتیاز دهید

1 کاربر به "واکسن کرونای فایزر باید در دمای منفی 70 درجه نگهداری شود!" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن کرونای فایزر باید در دمای منفی 70 درجه نگهداری شود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید