عدم شفافیت 81 هزار میلیارد تومانی دانشگاه های علوم پزشکی

به گزارش مجله نایس پاتوق، تهران (پانا) - سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس تأکید کرد عدم شفافیت 81 هزار میلیارد تومانی بخش بهداشتی و درمانی دانشگاه های علوم پزشکی کشور، آن هم در شرایطی که دولت برای تدوین منطقی و عاقلانه لایحه بودجه سال 1401 در گام اول باید انضباط مالی بودجه را افزایش دهد قابل قبول نیست.

عدم شفافیت 81 هزار میلیارد تومانی دانشگاه های علوم پزشکی

علی خضریان، در جمع خبرنگاران با اشاره به موضوع عدم شفافیت مالی بخش بهداشت و درمان دانشگاه های علوم پزشکی کشور گفت: از آنجایی که 85 درصد از بودجه دانشگاه های علوم پزشکی به امور بهداشتی و درمانی اختصاص دارد. این رقم که در سال 1400 قریب به 81 هزار میلیارد تومان است، عطف به ماده 1 قانون احکام دائمی برنامه های توسعه فاقد هرگونه رصد و نظارت بر نحوه هزینه کرد آن است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در ادامه با بیان منطق معافیت دانشگاه های کشور گفت: نیت اولیه قانونگذار از تصویب این ماده صرفا رفع موانع پیش روی امور آموزشی و پژوهشی بوده است، در حالی که اکنون تنها 15 درصد از بودجه 95 هزار میلیارد تومانی دانشگاه های علوم پزشکی را امور آموزشی و پژوهشی تشکیل می دهد.

خضریان در ادامه تأکید کرد: عدم شفافیت 81 هزار میلیارد تومانی بخش بهداشتی و درمانی دانشگاه های علوم پزشکی کشور، آن هم در شرایطی که دولت برای تدوین منطقی و عاقلانه لایحه بودجه سال 1401 در گام اول باید انضباط مالی بودجه را افزایش دهد قابل قبول نیست.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل نودم قانون اساسی با تاکید بر اینکه مستثنی شدن بخش قابل توجهی از منابع عمومی دولت از قانون محاسبات عمومی موجب ایجاد بستر فساد و انحراف منابع خواهد شد، اضافه کرد: اکنون لزوم اصلاح این ماده قانونی بیش از پیش احساس می شود و طرح آن از طریق اینجانب در مجلس به ثبت رسیده است.

وی در ادامه ضمن تاکید بر نقش دیوان محاسبات در نظارت بر بودجه بهداشتی و درمانی دانشگاه های علوم پزشکی کشور گفت: بر اساس ماده 42 قانون دیوان محاسبات کشور، این دستگاه حتی در مواردی که از قانون محاسبات عمومی مستثنی شده باشند، می تواند تحقیق و تفحص انجام داده و مستقیما مکاتبه برقرار نماید و تمام دستگاه ها مکلف به پاسخگویی مستقیم هستند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 دی 1400 بروزرسانی: 21 دی 1400 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1890

به "عدم شفافیت 81 هزار میلیارد تومانی دانشگاه های علوم پزشکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عدم شفافیت 81 هزار میلیارد تومانی دانشگاه های علوم پزشکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید