شرح مجلس درباره حق مسکن 200میلیونی نمایندگان

به گزارش مجله نایس پاتوق، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس گفت: مبلغ 200 میلیون تومانی که به نمایندگان بابت تأمین مسکن در تهران داده شده است، به صورت وام و تسهیلات بوده و به تدریج از حقوق آنها کاسته خواهد شد.

شرح مجلس درباره حق مسکن 200میلیونی نمایندگان

جهت دریافت خدمات نمونه طراحی باغ ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش تسنیم، محمدحسین فرهنگی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی امروز (دوشنبه، 16 تیر 99) در جمع مجله نایس پاتوق به صورت ارتباط تلفنی با اشاره به برگزاری جلسات علنی مجلس در هفته جاری و چند هفته آینده صرفا در روزهای یکشنبه و چهارشنبه، گفت: مجلس برای تشکیل جلسه کمیسیون ها و ضرورت فعال شدن آنها، در روز سه شنبه، جلسه علنی نخواهد داشت.

وی ادامه داد: نمایندگان در جلسه روز چهارشنبه (18 تیر) در نشستی علنی با حضور وزیر بهداشت و مسئولان مربوطه به موضوع شیوع ویروس کرونا و تهدیدات و راهکارهای مقابله با آن خواهند پرداخت.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه آنالیز اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون منتخب مردم گچساران و باشت در جلسه علنی آینده مورد رأی گیری قرار خواهد گرفت، گفت: در جلسه روز گذشته هیئت رئیسه، درباره روش آنالیز اعتبارنامه وی بحث شد و نمایندگان بر این توافق بودند که آیین نامه باید اصلاح گردد و به علت امکان و اجازه قانونی به شروع به فعالیت منتخبی که اعتبارنامه وی هنوز مورد تأیید واقع نشده است، عجله ای برای آنالیز این اعتبارنامه نداشته و باید آیین نامه اصلاح گردد.

فرهنگی ادامه داد: اختلاف در این باره به این علت بود که به علت وجود عبارات تصمیم گیری در بحث اعتراضات اعتبارنامه های مورد اعتراض، هم برداشت به رأی گیری شده و هم برداشت به صرفا اعلام در صحن علنی همچون سایر نمایندگان می گردد.

وی ادامه داد: درباره نحوه رأی گیری اعتبارنامه، آیین نامه صرفا در صورت رد اعتبارنامه در کمیسیون تحقیق، جزئیات را بیان نموده اما در مورد عدم رد در کمیسیون تحقیق و باقی ماندن معترضان بر اعتراض خود، ساکت است که نمایندگان معتقدند این مورد باید اصلاح گردد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس اضافه کرد: بر همین اساس قرار شد کارگروه حقوقی تشکیل گردد با توجه به مواد 29 تا 34 آیین نامه، رویه قابل قبول را مطرح کند از این رو اجمال تصمیم هیئت رئیسه بر این شد که غیر از روشی که به کارگروه واگذار شد، می توان دو رأی گیری در صحن علنی داشت که نخست نظر کمیسیون مبنی بر تأیید اعتبارنامه به رأی گذاشته گردد که اگر رأی نیاورد، به معنای رد است و باید مجددا اصل اعتبارنامه به رأی نمایندگان گذاشته شده و نتیجه نهایی براساس آن باشد.

فرهنگی با تأکید بر اینکه رأی گیری اعتبارنامه باید با ورقه و به صورت مخفی باشد، مطرح کرد: اما در مورد رأی گیری درباره نظر کمیسیون تحقیق پیرامون اعتبارنامه فرد منتخب می توان با دستگاه الکترونیکی این کار را انجام داد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس همچنین درباره 200 میلیون تومانی که برای تهیه منزل مسکونی در اختیار نمایندگان قرار داده شده است، گفت: مجلس تسهیلاتی برای نمایندگانی که فاقد محل سکونت در شهر تهران هستند قرار داده است که تا پیش از این به صورت تأمین منزل مسکونی و یا در اختیار قرار دادن مبلغی برای سکونت نمایندگان بوده است که این اقدام از نظر تعاریف سازمانی جزء ابزار رفاهی نبوده، بلکه ابزار مدیریتی است و ابزار رفاهی همان حقوق حدود 11 میلیون تومان است که طبق قانون مدیریت خدمات کشوری بوده چنانچه به همه کارکنان دستگاه ها حقوق پرداخت می گردد.

فرهنگی ادامه داد: مبلغی هم برای اجاره دفتر نمایندگی و هزینه های جاری و حقوق کارمندان دفاتر نمایندگان در اختیار آنها قرار می گیرد، زیرا به علت عدم تمرکز نمایندگان در یک نقطه، مجلس نمی تواند امورات تمام نمایندگان را در شهرستان ها رتق و فتق کند و هزینه ها بیشتر می گردد؛ ضمن اینکه این مبالغ به صورت وام و تسهیلات به آنها داده شده و به تدریج از حقوق دریافتی آنها کاسته خواهد شد.

وی توضیح داد: بسیاری از نمایندگان به دریافت این مبالغ معترض بوده و معتقدند مجلس باید منازلی را برای نمایندگان اجاره کند اما بنا به حواشی که در گذشته طبق این روش به وجود آمده بود، تصمیم بر این شد تا مبلغی در اختیار نمایندگان قرار گیرد تا خودشان برای انتخاب محل سکونت تصمیم گیری نمایند.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با اشاره به جلسه امروزش با جمعی از سخنگویان کمیسیون های تخصصی مجلس، اظهارداشت: بسیاری از نمایندگان در مورد روش ارتباط گیری با کمیسیون ها و هیئت رئیسه مسائل و حس ناهماهنگی را شاهد بودند، از این رو تصمیم گرفتیم در این خصوص انسجام و سازماندهی ایجاد کنیم تا موضع گیری ها و نظرات هماهنگ شده باشد.

فرهنگی در سرانجام درباره بعضی موارد مطرح شده مبنی بر عدم امکان حضور نمایندگان خانم در هیئت رئیسه های کمیسیون ها، گفت: در حال حاضر یکی از بانوان نماینده به عنوان سخنگوی کمیسیون فعال است و چنین تفکری در مجلس وجود ندارد و اگر خانم دیگری در هیئت رئیسه کمیسیونی حضور نداشته به علت عدم شرکت در انتخابات هیئت رئیسه و یا عدم کسب رأی از سوی سایر نمایندگان بوده است.

منبع: فرارو
انتشار: 5 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1005

به "شرح مجلس درباره حق مسکن 200میلیونی نمایندگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرح مجلس درباره حق مسکن 200میلیونی نمایندگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید