آیا در دوران بارداری باید به اندازه دو نفر بخورم؟

به گزارش مجله نایس پاتوق، خانم های باردار برای مراقبت از خود و جنین شان به مواد مغذی نیاز دارند. ولی این بدان معنا نیست که فرد باردار به اندازة 2 نفر مواد غذایی بخورد. در این زمان فرد روزانه فقط 300 کالری اضافه، نیاز دارد. یک سیب زمینی پخته میانه 120 کالری دارد، لذا برای دریافت این 300 کالری اضافه نیاز به زیاد خوردن نیست. باید از محدود کردن رژیم غذایی در

آیا در دوران بارداری باید به اندازه دو نفر بخورم؟

آیا در دوران بارداری باید به میزان دو نفر بخورم؟

مترجم: نیلوفر شاکری

خانم های باردار برای مراقبت از خود و جنین شان به مواد مغذی احتیاج دارند. ولی این بدان معنا نیست که فرد باردار به اندازة 2 نفر مواد غذایی بخورد. در این زمان فرد روزانه فقط 300 کالری اضافه، احتیاج دارد. یک سیب زمینی پخته میانه 120 کالری دارد، لذا برای دریافت این 300 کالری اضافه احتیاج به زیاد خوردن نیست. باید از محدود کردن رژیم غذایی در دوران بارداری پرهیز کرد، زیرا ممکن است جنین شما دچار کمبود پروتئین، ویتامین ها و املاح شود. رژیم های کم کالری می تواند چربی ذخیرة زن باردار را تجزیه کند و این امر موجب تولید ماده ای به نام کتون می شود. تولید مداوم کتون منجر به عقب ماندگی ذهنی کودک می شود.

چگونه باید در طول مدت بارداری ام رژیمم را تغییر دهم؟

اگر شما قبل از بارداری تغذیه سالم داشته باشید ممکن است با تغییرات کوچکی در رژیم غذایی تان، مواد غذایی مورد احتیاج در این دوره را تأمین کنید. طبق نظریه انجمن تغذیه آمریکا (ADA) یک خانم باردار نسبت به دوران غیر بارداری روزانه احتیاج به 300 کالری اضافه دارد. ADA روزانه 2500 تا 2700 کالری برای بارداران پیشنهاد می کند. این کالری می بایست از غذاهای سالم مختلفی تأمین شود. اما یک خانم باردار چه بخورد مهم تر از این است که چه قدر بخورد. یک خانم باردار احتیاج بیشتری به بسکمک از ویتامین های مهم، املاح و مواد مغذی دارد. برای دریافت به اندازة مواد مغذی خانم باردار باید از مولتی ویتامین و یا ویتامین های قبل از تولد استفاده کند و غذای سالم به دست آمده از چهار گروه اصلی مواد غذایی بخورد که شامل:

- میوه ها و سبزی ها

یک خانم باردار احتیاج به 7 سهم یا بیشتر میوه و سبزی دارد. (مثلاً 3 سهم میوه و 4 سهم سبزی ، روزانه)

یک سهم میوه = 1 سیب میانه = یک دوم موز میانه = یک دوم فنجان میوه خرد شده = سه چهارم فنجان آب میوه

یک سهم سبزی = 1 فنجان سبزی خام برگ دار = یک دوم فنجان سبزی های دیگر (خام، پخته) = سه چهارم فنجان آب سبزیجات

میوه ها و سبزی ها منابع سرشار از فیبر، ویتامین و املاح هستند. میوه ها و سبزی های حاوی ویتامین C به شما و جنین تان کمک می کند آرواره های سالم و بافت های سالم داشته باشید، همچنین ویتامین C در التیام زخم ها و جذب آهن کمک می کند. نمونة میوه ها و سبزی های حاوی ویتامین C، عبارتند از: توت فرنگی، پرتقال، صیفی جات: هندوانه، طالبی، خربزه، گوجه فرنگی، فلفل، کلم، سبزی خوردن و کلم بروکلی. میوه ها و سبزی ها همچنین به رژیم شما فیبر و املاح اضافه می کنند و به شما انرژی می دهد به علاوه سبزی های به رنگ سبز تیره حاوی ویتامین A، آهن و اسید فولیک هستند، که در دوران بارداری بسیار مهم هستند.

حبوبات- غلات و نان های سبوس دار

زن باردار باید روزانه 2 تا 9 سهم از حبوبات، غلات و یا نان های سبوس دار دریافت کند. که هر سهم از آن برابر است با 1 برش نان = یک دوم فنجان غلات پخته شده = یک دوم فنجان برنج یا ماکارونی= 1 فنجان غلات آماده برای خوردن مثل کورن فلکس یا موسلی.

این گروه شامل مواد غذایی مانند برنج، ماکارونی، کورن فلکس و موسلی است که حاوی آهن، ویتامین های گروه B املاح و فیبر هستند. بعضی از غلات صبحانه (کورن فلکس) غنی شده از 100% اسید فولیکی هستند که بدنتان به آن احتیاج دارد. اسید فولیک نقش به سزایی در پیشگیری از مسائل جدی مادرزادی دارد. خوردن غلات صبحانه و یا نان های سبوس داری که حاوی اسید فولیک هستند، قبل و در حین بارداری نقش مهمی دارند.

لبنیات

زنان باردار باید روزانه 4 سهم یا بیشتر شیر بدون چربی، ماست، پنیر یا بقیه لبنیات استفاده کنند.

1 سهم لبنیات = 1 فنجان شیر یا ماست، 5/42 گرم (5/1اونس)1 پنیر طبیعی،5/56 گرم (2 اونس) پنیر فرآوری شده. لبنیات حاوی کلسیمی است که شما و جنین شما برای داشتن استخوان های محکم و دندان های سالم به آن احتیاج دارید. لبنیات همچنین حاوی منابع غنی ای از ویتامین A، D، پروتئین و ویتامین های گروه B است. ویتامین A به رشد مقابله با عفونت و بهبود بینایی کمک می کند. زنان باردار روزانه 1000 میلی گرم کلسیم احتیاج دارند. اگر شما 18 ساله و یا جوان ترید به 1300 میلی گرم کلسیم در روز احتیاج دارید. سعی کنید از شیر کم چربی یا بدون چربی و همچنین از لبنیات کم چرب استفاده کنید. منابع دیگر کلسیم عبارتند از: سبزی های برگ دار به رنگ سبز تیره، حبوبات مثلاً نخود و لوبیا، آجیل و دانه های روغنی و سویا. اگر شما به لاکتوز حساسیت دارید و نمی توانید لبنیات را هضم کنید باز هم می توانید به میزان کافی، کلسیم دریافت کنید. چرا که محصولات کم لاکتوز، امروزه در دسترس است. در بعضی موارد شاید پزشک شما کلسیم مکمل تجویز کند.

پروتئین

زنان باردار و جنین در حال رشدشان 10 گرم پروتئین بیشتر از زنان غیر باردار احتیاج دارند. زنان باردار باید روزانه 60 گرم پروتئین مصرف کنند.

1 سهم پروتئین = 85- 5/56 گرم (3- 2 اونس) گوشت قرمز پختة بدون چربی= گوشت سفید یا ماهی= یک دوم فنجان حبوبات پخته شده= 1 تخم مرغ= یک دوم فنجان سویا= یک سوم فنجان آجیل= 2 قاشق چای خوری کرة بادام زمینی

85- 5/56 گرم (3-2 اونس) گوشت قرمز پخته شده بدون چربی، ماهی یا ماکیان بدون پوست حدود 60 گرم پروتئین دارد. تخم مرغ ، آجیل و حبوبات هم منابع سرشار از پروتئین هستند. اما از خوردن نوشیدنی های حاوی پروتئین زیاد اجتناب کنید.(2) در آمریکا زنان معمولاً بیش از آن چه مورد احتیاج بدنشان است پروتئین دریافت می کنند. لذا شما احتمالاً برای دریافت روزانه 60 گرم پروتئین مسئله ای نخواهید داشت. از خوردن گوشت، جگر، ماهی خام، یا کاملاً پخته نشده بپرهیزند. پروتئین ماهیچه، بافت، آنزیم، هورمون و آنتی بادی ها را برای شما و جنین تان می سازد. غذاهای سرشار از پروتئین همچنین حاوی ویتامین های خانواده B و آهن هستند که برای بدن شما مهم است.

هنگام حاملگی چه قدر باید وزن اضافه کنیم؟

دانشکده پزشکی زنان و مامایی آمریکا (ACOG) توصیه می کند که میانگین وزن اضافه شده درطول بارداری 5/ 12 تا 15 کیلوگرم باشد. اما قد و وزن شما قبل از بارداری هم در اضافه وزن طول بارداری است. طبق ACOG:

اگر وزن شما قبل از بارداری کمتر از حد طبیعی باشد باید بین 14 تا 20 کیلوگرم وزن اضافه کنید.

اگر وزن شما قبل از بارداری بیشتر از حد طبیعی باشد باید بین 7 تا 12 کیلوگرم وزن اضافه کنید.

برای این که بدانید حین بارداری چه قدر باید وزن اضافه کنید که مطابق با سلامتی شما باشد با پزشکتان مشورت کنید.

شما باید در طی مدت بارداری به طور طبیعی وزن اضافه کنید در 3 ماه آخر بارداری وزن بیشتری خواهید گرفت توصیه پزشکان برای اضافه وزن به صورت ذیل می باشد :

· 2- 1 کیلوگرم در سه ماه اول

· 5/1 تا 2 کیلوگرم هر ماه برای سه ماه دوم و سوم

تحقیقات اخیر نشان می دهد که زنانی که بیشتر از میزان توصیه شده در طول مدت بارداری، دچار اضافه وزن اضافی تا 6 ماه بعد از زایمان ناکام شده اند در محدودة ریسک بالای چاقی در 10 سال بعد هستند.

از تمام وزن اضافه شده در طول بارداری 3 تا 4 کیلوگرم: نوزاد و بقیه مایع درون رحم و کیسه آب، جفت، رحم بزرگ شده و سینه های بزرگ شده است. حتماً برای کنترل وزنتان در طول بارداری با پزشکتان مشورت کنید.

· آیا از دست دادن وزن اضافه شده بعد از زایمان مشکل است؟

اگر شما دچار اضافه وزن زیادی در طول مدت بارداری شده اید، پس از زایمان لاغر شدن می تواند تا 33 % افزایش یابد. بیشتر زنانی که طبق میزان توصیه شده وزن گرفته اند، در زمان زایمان و هفته ها و ماه های بعد از آن، این وزن اضافی را به راحتی از دست می دهند. شیر دادن هم به شما کمک می کند تا بتوانید کالری بیشتری بسوزانید. شیردادن روزانه حداقل 500 کالری می سوزاند.

1- هر اونس = 28 گرم

2- پودرها و نوشیدنی های مکملی که امروزه در باشگاه های ورزشی فروخته می شود (م.).

منبع:http://fa.parsiteb.com

ارسال از طریق کاربر محترم سایت :hasantaleb

منبع: راسخون
انتشار: 12 مهر 1400 بروزرسانی: 12 مهر 1400 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1782

به "آیا در دوران بارداری باید به اندازه دو نفر بخورم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا در دوران بارداری باید به اندازه دو نفر بخورم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید