70 درصد کار مملکت با شعار پیش می رود ، دولت در حصر است

به گزارش مجله نایس پاتوق، عضو حزب اعتماد ملی معتقد است دولت روحانی در دو سال آینده مدام با چالش های مختلف است. وی با بیان اینکه در مملکتی که 70 درصد آن با شعار پیش می رود چرا رئیس جمهور شعار ندهد می گوید: دولت را در حصر گذاشته اند.

70 درصد کار مملکت با شعار پیش می رود ، دولت در حصر است

به گزارش خبرنگاران، محمد صادق جوادی حصار کنشگر سیاسی و عضو حزب اعتماد ملی در گفت وگو با ایلنا، درباره فایده مطرح شدن مباحث کلی درباره فساد از زبان رئیس جمهور، گفت: تصور می کنم یکی از چیزهایی که آقای روحانی در ذهن دارند این است که جریان مقابل ایشان با استفاده از انتخاباب پیش رو در پی زمین گیر کردن دولت و فایده بردن از این زمین گیری در انتخابات مجلس و سپس انتخابات ریاست جمهوری بعد است.

  • می خواهند پیش از انتخابات دولت را زمین گیر کنند

وی افزود: یعنی رقیب آقای روحانی از شرایط عمومی که در اختیارش قرار گرفته تحت عنوان مبارز با فساد استفاده می کند. از دیدگاه آقای روحانی این نوع مبارزه با فساد می تواند در ذات خودش یک حرکت انتخاباتی و تبلیغاتی باشد.

این تحلیل گر مسائل سیاسی افزود: از فواید مترتب بر این رفتار این است که این اتفاق ها در آستانه انتخابات مجلس در حال رخ دادن است و جریان مخالف دولت از این موضوع، برای همسو کردن مجلس آینده با خودش-در جهت مبارزه با فساد ترسیمی از جانب دستگاه قضایی -بهره برداری سیاسی می کند.

وی با بیان اینکه اگر آن مجلس مطابق با آن روش ها و شعارها شکل بگیرد معنی و مفهومش این است که، می تواند طی دو سال آینده دولت دائم دچار چالش های بودجه ای و قانونی و نیز مخالفت های متوقف کننده بشود، تاکید کرد: آقای رئیس جمهور در عمل برای دو سال آینده خودش مبارزه می کند؛ او تلاش دارد که مجلس آینده مطابق با این شعارهای پوپولیستی شکل نگیرد و کاری می کند که نشان دهد شعارهایی که برای مبارزه با فساد مطرح می شود ریشه ای و بنیادی نیست بلکه پوپولیستی است و برای شکل دادن مجلسی از این دست مطرح می شود.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی شرح داد: آقای روحانی می خواهد در جهت خنثی سازی این برنامه حرکت کرده و از تحقق مجلسی که از آن وحشت دارد جلوگیری کند؛ چون اگر مجلسی منطبق با این راه و روش و شیوه مبارزاتی که در پیش گرفته شده، شکل بگیرد، دو فایده برای رئیس دستگاه قضا خواهد داشت، نخست اینکه بستر را برای آینده آقای رئیسی یا کاندیدای مورد حمایت ایشان فراهم می کند، یعنی او می تواند خودش و یا یکی شبیه خودش را در آنتخابات آینده ریاست جمهوری کاندیدا کند بنابراین این مجلس بسترساز دوره آینده ریاست جمهوری است. دیگر اینکه در دوسال آینده اهرم فشار مخالفان روحانی علیه دولت است.

  • روحانی دوسال پر چالشی با دستگاه قضایی و قوه مقننه خواهد داشت

جوادی حصار افزود: از طرفی آقای روحانی تلاش می کند دو سال خودش را حفظ کند، اگر این مجلس به شکلی که گفته شد، تشکیل شود، آقای روحانی دوسال پر چالشی با دستگاه قضایی و قوه مقننه خواهد داشت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا قصد آقای روحانی مبارزه با فساد است اگر هست چرا نهادهایی را که بدهکار هستند به جامعه معرفی نمی کند؟، گفت: دولت در شرایطی واقع شده است که اولویت اولش سر پا ماندن است. در این شرایط ممکن است به مساله فساد بپردازد اما در برابر اتفاقاتی که در حال رقم خوردن است، کاری از دست او بر نمی آید.

  • دولت نمی تواند کار خودش را ول کند و به مبارزه با فساد به شیوه دستگاه قضایی بچسبد.

این فعال سیاسی گفت: اصلا کار دولت مبارزه با فساد به این شکلی که دستگاه قضایی مطرح می کند نیست؛ حتی کار دستگاه قضایی هم به این شکل، مبارزه با فساد نیست، بلکه دولت باید برای مبارزه با فساد لوایح و مقرراتی را وضع کند و بعد در مجلس تبدیل به قانون شوند.

دبیرکل حزب کانون دانشگاهیان خراسان تاکید کرد: هر چه بیشتر راه های گریز قانونی را ببندند و قانون هر چقدر کوچک تر، شفاف تر و غیرمنعطف تر باشد راه فساد را بیشتر مسدود می کند؛ دولت باید این کار را انجام دهد؛ اما دولتی که به خرج روزانه خود مانده است و از داخل و خارج تحت فشارهای مختلف واقع شده است برای مبارزه با فساد باید همسویی قوه قضاییه، مجلس و نیز دستگاه های فرادستی را داشته باشد؛ هماهنگی همه این ارکان، مسائلی که هست را کمتر می کنند، چه برسد به روزی که هر کس با هر سمتی بخواهد زیر پای دولت را خالی کند، در این شرایط دولت نمی تواند کار خودش را ول کند و به مبارزه با فساد به شیوه دستگاه قضایی بچسبد.

  • بخش زیادی از امکانات دولت را محاصره کرده و از دست آن درآورده اند

این تحلیل گر مسائل سیاسی با بیان اینکه در حال حاضر مبارزه با فساد که امرعقلانی و پسنده و منطقی است، برای دولت امکان پذیر نیست، گفت: کار دولت در حال حاضر مشابه کسی است که دندانش درد می کند و به او می گویند باید دندانت عصب کشی و ترمیم اساسی شود، اما او می گوید پول و امکان آن را ندارم، حالا یک مسکن بدهید عفونتش خشک بشود تا بتوانم با آن کنار بیایم؛ اما کسی که در قوه قضاییه نشسته و گرا می دهد که این دندان باید عصب کشی شود و می گوید که من عصب دندان خودم را کشیده ام، باید بداند که دولت پول، سرمایه و امکان این کار را ندارد چرا که بخش زیادی از امکانات دولت را محاصره کرده و از دست آن درآورده اند.

  • دولت را در حصر گذاشته اند

وی شرح داد: دولت را در حصر گذاشته اند، اگر آقای روحانی حرفی هم می زند و مقابل به مثل می کند همه به او می تازند که چرا شعار می دهی!؟ در مملکتی که 70 درصد آن با شعار پیش می رود، آقای روحانی شعار هم ندهد باید چه کار کند؟

این فعال سیاسی گفت: اینکه آقای روحانی می گوید مبارزه با فساد کار خیلی خوبی است، اما اگر می خواهید با فساد مبارزه کنید با همه اشکال آن مبارزه کنید نه یک گونه آن، چه اشکالی دارد؟

وی درباره نبود شفافیت و برگزاری علنی دادگاه هایی نظیر معاون قالیباف یا قضاتی که مجرم شناخته شده اند، گفت: برای اینکه گاهی برخورد با فساد جریانی است، آقای روحانی هم در همین دستگاه بزرگ شده و می فهمد که آنها برخورد سیاسی می کنند وگرنه چه کسی است که بگوید مبارزه با فساد بد است؟ اما آیا فساد همین هایی است که دیده می شود؟ چرا ریشه فسادهایی که دیده نمی شود را نمی سوزانند!؟

جوادی حصار با طرح این سوال که بنگاه های مالی و موسسات مالی و بانک های خصوصی ایجاد شده حجم زیادی از پول مردم را حیف و میل کردند و اصلا معلوم نیست پول ها کجا رفته است، چه عاملی دولت را موظف کرد که به جای موسسات مالی، دولت پول ها را به مردم برگرداند؟، گفت: دولت زیر بار بدهی مؤسسات مالی رفت و بدهی آنها را پرداخت کرد، اما پول هایی که بیرون رفته است کجاست؟

وی با بیان اینکه موضوع این است که گر حکم شود که مست گیرند/در شهر هر آنچه هست گیرند، تاکید کرد: این فساد در سیستم ما گسترده شده است، ممکن است بگویند فساد سیستمی و سیستماتیک نداریم ولی سیستم فاسد که داریم؛ سیستممان فاسد شده است.

  • روحانی می گوید با این نقل و نبات ها سر مردم شیره نمالید

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه روحانی می گوید کار خوبی کردید که جلوی این بخش از مفاسد را گرفتید، اما با این نقل و نبات ها سر مردم شیره نمالید، اظهار کرد: بروید آن پول های اصلی که از کشور برده شده است، را ردگیری کرده و بازگردانید؛ با برگشت هر کدام از آن پول ها کلی از مسائل کشور حل می شود.

  • مفاسدی که اعلام می شود در برابر دلارهایی که از کشور خارج شده دله دزدی و آفتابه دزدی است

وی افزود: فقط همین دله دزدهای دور و بر را که می توانند، می گیرند؛ 1000یا 2000 میلیارد در برابر پول های دلاری که از کشور خارج شده و ردی از آنها نیست دله دزدی و آفتابه دزدی است. منتها این موارد را گرفته و در بوق و کرنا می کنند و آنها را رها کرده اند.

  • نظارت کار قوه قضائیه نیست

این فعال حزبی اصلاح طلب با بیان اینکه آقای روحانی هم باید تلاش قانونمند در جهت مبارزه با فساد داشته باشد، راهکار جلوگیری از برخوردهای جریانی را اینگونه گفت: باید مجلس شفاف و قانون گذار وجود داشته باشد، مجلس دو وظیفه قانون گذاری و نظارت دارد؛ نظارت کار قوه قضائیه نیست که خودش را قاطی نظارت کرده است، کار قوه قضاییه، قضاوت است یعنی کسی باید برود شکایت کند قوه قضاییه به شکایت طرفین رسیدگی کند.

وی با اشاره به اینکه همچنین قوه قضاییه هرقانونی که به تصویب مجلس رسیده است را ملاک عمل قرار دهد و بر اساس قانون به محاکمات و دعاوی بپردازد، متذکر شد: اما قوه قضاییه نقش دیگری به خود گرفته است؛ رسیدگی و نظارت به اجزا مختلف کشور کار دستگاه قضایی نیست، بلکه کار کنندگان مجلس است.

به گفته جوادی حصار کار کننده مجلس قانون گذاری و نظارت بر اجرای قانون در همه سطوح حتی نظارت بر قوه قضاییه است اما الان قوه قضاییه خودش را از بقیه تافته جدا بافته می داند و فکر می کند چون می تواند حکم زندان بدهد پس خیلی قدرتمند است.

وی درباره شفاف شدن قوه قضاییه گفت: راه این کار مجاب کردن به معنای قانونی است؛ اختیارات قوه قضاییه در قانون اساسی و در قوانین موضوعه که در مجلس تصویب رسیده، آمده است بنابراین باید برابر اختیاراتش عمل کند و کاری به دیگر مسائل نداشته باشد.

این کنشگر سیاسی درباره این که حتما قوه قضاییه مدعی اجرای قانون است، تاکید کرد: بروید شرح وظایف قوه قضاییه را در قانون اساسی ببینید آیا این کاری که قوه قضاییه می کند منطبق با شرح وظایف این ارگان است؟ اگر بر اساس قانون اساسی و قوانین موضوعه عمل کرد تشویقش هم بکنید اما اگر عمل نکرد باید به او گفته شود که در حوزه نامربوط ورود نکند.

وی ادامه داد: وقتی یک قوه کار پوپولیستی و تبلیغاتی می کند، خب دولت هم می آید جوابش را تبلیغاتی می دهد بعد کشور در جاده تبلغات منحرف می افتد درحالی که اساسا کار و مشکل کشور این نیست.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با اشاره به سخن امام(ره) مبنی بر اینکه باید مجلس مستقلی داشته باشیم که عصاره فضایل ملت باشد، شرح داد: ما باید مجلس سالم، مردمی، شجاع، قانون مند، قانون گرا و دانای به حقوق داشته باشیم؛ در این صورت است که از مجلس دولت خوب خارج می شود، چرا که دولت را مجلس تایید می کند.

وی افزود: از چنین مجلسی حقوقدان خوب برای حضور در شورای نگهبان خارج می شود و اگر مجلس خوب داشته باشیم جلوی قوانین بی ربط را می گیرد و نمی گذارد به اجرا دربیایند و آنها را تغییر می دهد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: مادامی که این شکل از نظارت وجود داشته باشد کننده شجاع، دانا، مطلع و مطلع و محافظ قانون اساسی به مجلس راه پیدا نمی کند، اگر هم راه پیدا کند بر اساس همین نظارت نمی گذارند کارش را در مجلس درست انجام دهد و نتیجه آن دولت های ضعیف و نابسامانی شرایط عمومی کشور می شود.

جوادی حصار در پایان شرح داد: باید نظارت از دست یک جمع کوچک در بیاید و به دست ملت سپرده شود، اگر ملت بر رفتار کنندگان نظارت داشته باشند دهان کننده ای که حق را ببیند و از آن دفاع نکند، ظلم را ببیند و در برابر آن نیاستد، می شکنند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 591

به "70 درصد کار مملکت با شعار پیش می رود ، دولت در حصر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "70 درصد کار مملکت با شعار پیش می رود ، دولت در حصر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید