35 درصد افراد بعد از سکته قلبی افسرده می شوند

به گزارش مجله نایس پاتوق، خبرنگاران/لرستان یک روانشناس گفت: 35 درصد افراد بعد از سکته قلبی افسرده می شوند.

35 درصد افراد بعد از سکته قلبی افسرده می شوند

دکتر محمدعلی سپهوندی در گفت وگو با مجله نایس پاتوق اظهار کرد: ورود علائم افسردگی بعد از سکته قلبی(MI) یک مشکل روان شناختی بسیار شایع است که اثرات منفی بر پیش آگاهی بیماری قلبی دارد.

وی ادامه داد: شواهد روزافزون نشان می دهد که افسردگی نیز به عنوان یک عامل خطرساز مستقل برای سکته قلبی، مرگ ومیر و عوارض بعدی ناشی از آن و نیز کاهش کیفیت زندگی در بیماران بعد از MI است.

سپهوند گفت: به نظر می رسد در صورت توجه به شرایط روان شناختی بیماران مبتلابه MI و پیشگیری از بروز افسردگی می تواند از آثار منفی آن بر سیر بیماری بعد از MI پیشگیری کند.

این عضو هیات علمی دانشگاه لرستان یادآور شد: این پیشگیری مستلزم شناخت کافی از عوامل مستعد کننده و آشکار سازنده بروز افسردگی در این بیماران است.

این دکترای روانشناسی گفت: گزارش ها نشان می دهد که افسردگی حین بستری در بیش از 45 درصد بیماران پس از MI بروز می کند.

وی یادآور شد: افسردگی اساسی در 15 تا 30 درصد موارد و افسردگی خفیف با علائم افسردگی در حدود 20 درصد موارد بیماران پس از MI بروز می کند.

سپهوندی گفت: بنابراین می توان گفت افسردگی در 35 درصد تا 50 درصد موارد مبتلایان به MI گزارش شده است.

این روانشناس یادآور شد: افسردگی در چهار گروه شامل علائم خلقی نظیر غمگینی، دلتنگی و گرفتگی، علائم شناختی نظیر بدبینی شدید و ناامیدی نسبت به آینده، علائم انگیزشی نظیر کندی روانی-حرکتی و ناتوانی در تصمیم گیری و علائم جسمی نظیر کاهش اشتها، میل جنسی، فقدان انرژی و دردهای بدنی وجود دارد که برای تشخیص افسردگی حضور همه این علائم به صورت یکجا در بیمار الزامی نیست اما هرچقدر تعداد و شدت علائم بیشتر باشد با اطمینان بیشتری می توان قضاوت کرد که فرد افسردگی مبتلا است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 859

به "35 درصد افراد بعد از سکته قلبی افسرده می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "35 درصد افراد بعد از سکته قلبی افسرده می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید