قصه تلخ ممنوع الخروجی سارا پورعظیما

به گزارش مجله نایس پاتوق، سارا پورعظیما، ورزشکار 12 ساله در رشته سوارکاری به دلیل ممنوع الخروج شدن به وسیله پدرش نتوانست در مسابقات جهانی سوارکاری نونهالان در روسیه شرکت کند. براساس گفته های وکیل مادر سارا، دلیل ممنوع الخروج شدن این ورزشکار نونهال اختلافات خانوادگی بین پدر و مادر او بوده است.

قصه تلخ ممنوع الخروجی سارا پورعظیما

به گزارش خبرنگاران، با ممنوع الخروج شدن سارا پورعظیما، وکیل مادر این ورزشکار در گفت وگویی به تشریح علت منع خروج او پرداخت و گفت: خانم غزاله منتظم، مادر سارا پورعظیما موکل بنده است. او از مدتی قبل با همسر خود اختلافات خانوادگی پیدا نموده و مسائلی مثل نفقه و مهریه در میان آن ها مطرح شده ست که در حال آنالیز است. زمانی که سارا در فرودگاه حاضر شد متوجه شد که پدرش او را ممنوع الخروج نموده است و ظاهرا این کار را در راستای اختلافات با مادر سارا انجام داده است با اینکه می دانست سارا قرار است از کشور خارج گردد.

با گفته های مهرداد مهرآوین، اینگونه به نظر می رسید که پدر با علم بر زمان حضور دختر در فرودگاه به منع کردن او از حضور در مسابقه اسب سواری پرداخته است. همین موضوع باعث شد تا پدر سارا پورعظیما طی یادداشتی، روایتی متفاوت از ممنوع الخروج شدن دخترش بیان کند.

توضیحات پدر سارا پورعظیما

محمد پورعظیما در این یادداشت نوشته که شش ماه قبل همسر و دخترش منزل را ترک نموده اند و در این مدت هم هیچ اطلاعی از دخترش نداشته است. پدر سارا مدعی شده که پیش از اعزام شدن دختر به مسابقه سوارکاری در روسیه، همسر و دخترش را ممنوع الخروج نموده تا از خروج احتمالی آن ها جلوگیری کند.

به نوشته پدر سارا پورعظیما، همسرش غزاله پورمنتظم و دخترش سارا، آزادی تمام برای تحصیل و ورزش داشته اند، اما، چون سارا در تمام این مدت از او سراغی نگرفته و برای خروج از کشور با پدر تماس نگرفته، به صندلی پدری محمد پورعظیما اهانت نموده و به همین دلیل او را ممنوع الخروج نموده است.

او در نوشته اش اضافه کرد: سارا بعد از اینکه پیروز به پرواز نشد می توانست به من رجوع کند تا مقدمات پروازش را فراهم کنم و با پرواز بعدی او را راهی روسیه کنم، اما باز هم مراجعه به دادستان را ترجیح داده و سراغ من نیامدند. چرا من نباید صدای دخترم را بشنوم؟ چرا نقش پدر را در ذهنش تخریب نموده اند.

پورعظیما در سرانجام یادداشتش تاکید نمود: پیروزیت تنها دخترم افتخار من است. تمام زندگی من به سارا تعلق دارد. اما بابت اتهامی که به من زده شد و گفتند من از تاریخ پرواز اطلاع داشتم، اعاده حیثیت نموده و شکایت می کنم.

انتقاد به ممنوع الخروجی سارا پورعظیما

بااین حال، گفته های محمد پورعظیما هیچ تاثیری بر واکنش های فعالین حقوق زنان نداشته و آن ها با یادآوری ممنوع الخروج شدن زن های دیگر، خواهان برطرف تبعیض بین زنان و مردان شده اند.

در همین رابطه یکی از کمپین های حمایت از حقوق زنان در توئیتر نوشته است: سارا پورعظیما، ورزشکار 12 ساله به علت ممنوع الخروج شدن به وسیله پدرش، مسابقات جهانی سوارکاری نونهالان در روسیه را از دست داد۔چرا قانون به پدر اجازه داده که همسر و فرزندانش را ممنوع الخروج کند؟ وچرا مردان از این حق! قانونی استفاده می نمایند؟ برطرف تبعیض از زنان

کاربران دیگری هم از همین موضوع پرداخته اند. بعضی معقدند که دعواهای خانوادگی نباید بر فعالیت های ورزشی این دختر تاثیر بگذارد.

عده ای از ورزشکاران هم از فدراسیون سوارکاری انتقاد نموده و گفته اند که باید راهی برای جلوگیری از سرخوردگی این نونهال پیدا نمایند.

مسعود خلیلی، رئیس فدراسیون سوارکاری کشور هم در واکنش به این موضوع، گفته که ممنوع الخروجی به علت اختلاف خانوادگی و مسائل ایجاد شده است و این ورزشکار نمی تواند اعزام گردد. این موضوع ربطی به فدراسیون سوارکاری ندارد و ما نمی توانیم به زندگی خصوصی مردم ورود کنیم.

ماجرای ممنوع الخروجی زنان

البته این نخستین باری نیست که یک ورزشکار زن ممنوع الخروج می گردد. اواخر بهمن سال 99 هم سمیرا زرگری، سرمربی تیم ملی اسکی آلپاین ممنوع الخروج شده بود، با این تفاوت که ممنوع الخروجی او به وسیله همسرش انجام شده بود.

28 بهمن سال گذشته درحالی که تیم ملی اسکی آلپاین برای شرکت در رقابت های جهانی، راهی ایتالیا بود، اما در فرودگاه سمیرا زرگری متوجه می گردد که به وسیله همسرش ممنوع الخرج شده و نمی تواند شاگردانش را همراهی کند.

پیش از زرگری هم 18 اردیبهشت 96 زهرا نعمتی پرچمدار بازی های المپیک 2016 ریو و قهرمان پارالمپیک 2016 ریو در رشته تیر و کمان از سوی همسرش ممنوع الخروج شده بود. البته با یاری محمود خسروی وفا، رئیس کمیته ملی پارالمپیک نعمتی توانست به مسابقه اش برسد.

رهام شهابی پور، همسر زهرا نعمتی در این رابطه گفته بود: بعد از بازی های پارالمپیک ریو زهرا نعمتی بنا به دلایلی منزل را ترک نموده و تا این لحظه با وجود این که چندین بار خواهان بازگشت او به منزل بودم از زندگی با من امتناع نموده و حتی درخواست طلاق داده است. پس از این اتفاق او را ممنوع الخروج نموده ام تا نتواند در هیچ تورنمنت برون مرزی شرکت کند. اگرچه نمی دانم با چه مجوزی توانست به اسم نماینده سازمان ملل کشور را ترک کند و راهی سوییس گردد.

طیبه سیاووشی، نماینده مجلس وقت مجلس در آن موقع گفته بود که خانم هایی هستند که فرهنگی یا استاد دانشگاه هستند و سرمایه مملکت به حساب می آیند. این ها وجهه بین المللی به تعداد می فرایند و اینکه با یک مشکل خانوادگی ممنوع الخروج شوند، به آبروی کشور صدمه می زند. به نظر می رسد در چنین مواردی دولت می تواند ورود کند و با مجوز های لازم، موضوع را حل وفصل کند. به هر حال روی افرادی مثل زهرا نعمتی هزینه و سرمایه گذاری شده و در صورت ممنوعیت شان برای خروج از کشور، آبروی ما در عرصه بین المللی صدمه می خورد. این یک موضوع شخصی نیست، بلکه مسئله ملی است.

یکسال قبل از او هم پیش نیلوفر اردلان، کاپیتان تیم ملی فوتسال زنان ممنوع الخروج شد. او در آستانه حضور در رقابت های جام ملت های 2015 آسیا نهاده شده بود، اما همسرش که از مجریان برنامه های ورزشی است، مانع از اعزام او با این تیم شده بود. البته اردلان هم با پیگیری های فدراسیون فوتبال وقت و اجازه دادستان، توانست در اردوی تیم ملی فوتسال در مکزیک حضور پیدا کند.

حالا هم با ممنوع الخروج شدن سارا پورعظیما بار دیگر قانون منع خروج زنان بدون اجازه همسر و پدر به چالش کشیده شده است. قانونی که سال 1351 تصویب شد و در آن موقع هم مورد انتقاد فعالین حقوق زنان نهاده شد.

منبع: فرارو
انتشار: 12 مرداد 1400 بروزرسانی: 12 مرداد 1400 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1711

به "قصه تلخ ممنوع الخروجی سارا پورعظیما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قصه تلخ ممنوع الخروجی سارا پورعظیما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید