10 دلیل خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک!

به گزارش مجله نایس پاتوق، پاناسونیک یک برند معتبر جهانی است که توانسته در سرتاسر جهان محصولات متنوعی از جمله تلویزیون های اسمارت و معمولی خود را معرفی و عرضه نماید. اما یکی از مشکلاتی که ممکن است کاربران این تلویزیون ها با آن روبرو باشند، خاموش شدن ناگهانی تلویزیون پاناسونیک است.

10 دلیل خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک!

برای تشخیص منشاء و علت خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک باید چندین عامل را مورد آنالیز قرار داد که در ادامه به توضیح این عوامل می پردازیم.

نکات کلیدی

 • گرمای بیش از حد تلویزیون، اشکلات نرم افزاری، به هم ریختگی تنظیمات و برنامه های دستگاه، قدیمی و فرسوده بودن دستگاه و ویروسی شدن تلویزیون از رایج ترین دلایل خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک به شمار می روند.
 • اگر علت خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک مربوط به تنظیمات دستگاه باشد، با راه اندازی مجدد دستگاه و بازگرداندنی تنظیمات کارخانه می توانید این مشکل را حل کنید.
 • به عنوان اولین اقدام برای عیب یابی تلویزیون پاناسونیک، سالم بودن پریز برق را آنالیز کنید.

علت خاموش و روشن شدن تلویزیون پاناسونیک

عوامل شایعی که می توانند علت قطع شدن تصویر تلویزیون پاناسونیک و خاموش شدن ناگهانی آن باشند، عبارتند از:

 1. اتصالی داشتن پریز برق
 2. شل یا ضعیف شدن اتصالات کابل
 3. گرمای بیش از حد تلویزیون
 4. اشکلات نرم افزاری
 5. به هم ریختگی تنظیمات و برنامه های دستگاه
 6. قدیمی و فرسوده بودن دستگاه
 7. خراب شدن مدار استندبای تلویزیون
 8. نقص قطعه آی سی برد پاور
 9. آسیب دیدگی مین برد تلویزیون
 10. ویروسی شدن تلویزیون

سرویس نصب و تعمیر تلویزیون را از کارشناسان کاربلد خبرنگاران بخواهید!

 • تعویض و تعمیر برد دستگاه تلویزیون
 • تعویض پاور، اسپیکر و پنل تلویزیون
 • تنظیم نرم افزار تلویزیون
 • نصب تلویزیون روی دیوار و پایه
نصب و تعمیر تلویزیون با خبرنگاران

سرویس نصب و تعمیر تلویزیون را از کارشناسان کاربلد خبرنگاران بخواهید!

 • تعویض و تعمیر برد دستگاه تلویزیون
 • تعویض پاور، اسپیکر و پنل تلویزیون
 • تنظیم نرم افزار تلویزیون
 • نصب تلویزیون روی دیوار و پایه
نصب و تعمیر تلویزیون با خبرنگاران

رفع مشکل خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک

عیب یابی دقیق اولین اقدامی است که باید برای رفع مشکل خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک انجام شود. در برخی موارد ممکن است مشکل ناشی از یک مسئله بسیار ساده باشد که با یک تعویض و جابه جایی بتوان آن را به راحتی رفع کرد.

اما در شرایطی که تلویزیون دارای اشکالات فنی و تخصصی باشد، بهتر است قبل از اینکه سایر قطعات دستگاه آسیب ببینند، برای تعمیر آن اقدام کنید.

آنالیز مشکل اتصالات کوتاه برق

گاهی اوقات اتصالات کوتاه و مسائل سیم کشی می تواند موجب خاموش شدن ناگهانی تلویزیون شود؛ بنابراین ضروری است به عنوان اولین اقدام، سالم بودن پریز برق را آنالیز کنید. تلویزیون را به پریز برق دیگری وصل نموده و آن را روشن کنید.

اگر تلویزیون برای مدت طولانی روشن ماند و خاموش نشد، می توان چنین نتیجه گرفت که مشکل از پریز برق است و باید سیم کشی آن تعمیر یا تعویض شود.

آنالیز کابل های شل و ضعیف تلویزیون

کابل ها و اتصالات به مرور زمان فرسوده شده و سیم های داخلی آن ها در برخی از قسمت ها بر اثر فرسودگی یا آسیب قطع می شوند. به این ترتیب برق رسانی به تلویزیون با مشکل روبرو خواهد شد و همین مسئله می تواند علت قطع شدن تصویر تلویزیون پاناسونیک باشد.

استفاده از کابل HDMI بدون کیفیت یکی از شایع ترین مواردی است که مسائل بسیاری را برای تلویزیون شما ایجاد می نماید و در بیشتر موارد علت پرش تصویر تلویزیون پاناسونیک نیز همین شل بودن کابل ها و اتصالات است. این مشکل حتی ممکن است در مواردی به دستگاه آسیب جدی بزند.

برای رفع مشکل ضروری است به 2 مورد توجه کنید:

 • سالم بودن کابل HDMI
 • سالم بودن پورت و درگاه HDMI تلویزیون

در مواقعی ممکن است پورت از طریق گردوغبار و مواد زائد، مسدود شده باشد یا به علت ضربه آسیب دیده باشد. همین امر موجب می شود که کابل به درستی به پورت وصل نشود و مسائلی برای سیستم دستگاه ایجاد نماید.

محافظت تلویزیون از گرمای بیش ازحد

دلایلی که موجب گرمای بیش از حد تلویزیون پاناسونیک می شوند عبارتند از:

 • کارکرد بیش از مقدار دستگاه: برای رفع مشکل، به مقدار ساعات کارکرد دستگاه توجه داشته باشید. ضروری است 3 تا 4 ساعت بعد از کارکرد تلویزیون، آن را برای دقایقی خاموش کنید تا مدار الکتریکی آن خنک شود.
 • قرارگیری تلویزیون در کنار وسایل گرمایشی مانند شوفاژ و بخاری: تلویزیون را در مکانی دور از وسایل حرارتی و تابش مستقیم خورشید نصب کنید.
 • انسداد دریچه ها و منافذ پشتی دستگاه: دریچه ها و منافذ دستگاه را غبارروبی کنید تا تلویزیون تهویه مناسبی داشته باشد و جریان هوا موجب خنک شدن قطعات داخلی آن شود.

برای نصب و تعمیر تلویزیون از برترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

محاسبه قیمت برای شما

رفع مسائل نرم افزاری

تجهیزات معیوب یا مسائل نرم افزاری یکی دیگر از علل شایعی است که منجر به خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک می شود. برای عیب یابی صحیح این نقص ضروری است مراحل زیر را انجام دهید:

اگر برای اولین بار خاموش شدن ناگهانی تلویزیون پاناسونیک خود را تجربه می کنید، در گام اول بهتر است ابتدا تلویزیون را از برق بکشید و 60 ثانیه صبر نموده و مجددا دستگاه را روشن کنید. این روش ابتدایی یاری می نماید تا اشکالات ناگهانی نرم افزاری دستگاه رفع شوند؛ زیرا خاموش نگه داشتن چند دقیقه ای تلویزیون باعث می شود تا جریان الکتریکی تلویزیون برای چند دقیقه قطع شود و این وقفه می تواند تنظیمات دستگاه را ریست کند.

چنانچه بعد از روشن کردن دستگاه مجددا با مشکل خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک روبرو شدید، باید به این نکته توجه نمایید که آیا هنگام استفاده از یک تنظیمات خاص یا فشردن دکمه خاصی این مشکل به وجود می آید یا خیر. اگر در حین اجرای برنامه خاصی تلویزیون خاموش می شود، این احتمال وجود دارد که برنامه دارای اشکالات نرم افزاری است و باید حذف و نصب مجدد شود.

بازگردانی تنظیمات تلویزیون پاناسونیک به تنظیمات پیش فرض

چنانچه علت خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک مربوط به تنظیمات دستگاه باشد، با راه اندازی مجدد دستگاه و بازگرداندنی تنظیمات کارخانه می توانید این مشکل را حل کنید. برای بازنشانی تنظیمات کارخانه پاناسونیک مراحل زیر را انجام دهید:

 1. تلویزیون را روشن کنید.
 2. در منوی تلویزیون روی گزینه Setup و سپس روی گزینه OK کلیک کنید.
 3. از طریق دکمه های جهت نما System را انتخاب نموده و OK کنید.
 4. مجددا از طریق دکمه های جهت نما روی گزینه Factory Default کلیک نموده و OK را بزنید.

به این ترتیب تلویزیون به تنظیمات کارخانه برمی شود. توجه داشته باشید که در تلویزیون های اسمارت پاناسونیک که ممکن است برنامه های متعددی در حافظه آن دانلود شده باشد و آن برنامه ها و تنظیمات منشاء اصلی مشکل باشند، این راه حل می تواند بسیار موثر باشد.

آنالیز مدار استندبای تلویزیون

زمانی که تلویزیون خاموش است، مدار استندبای وظیفه تغذیه قطعات را دارد. زمانی که مدار استندبای از جریان اصلی خارج شود، می توان آن را اصلی ترین علت روشن نشدن تلویزیون پاناسونیک یا خاموش شدن ناگهانی آن به شمار آورد. برای رفع این مشکل باید دستگاه از طریق متخصص آنالیز و رفع شود.

تعویض قطعه آی سی معیوب برد پاور

آی سی یکی از قطعات حیاتی برد پاور تلویزیون است. برد پاور وظیفه اصلی روشن شدن تلویزیون را دارد و زمانی که قطعات آن معیوب و خراب شوند، ممکن است تلویزیون روشن نشود یا اینکه پس از روشن شدن به طور ناگهانی خاموش شود. با تعویض به موقع تعمیر برد تغذیه می توان با هزینه ای کم از خرابی برد پاور پیشگیری کرد.

تعمیر مین برد معیوب تلویزیون

یکی از نشانه های اصلی خرابی مین برد تلویزیون، خاموش شدن ناگهانی تلویزیون است. مین برد یکی از بردهای اصلی تلویزیون است و در صورتی که مین برد دچار اشکالات وسیعی بوده و تعمیر مادربرد تلویزیون امکان پذیر نباشد، می توان با تعویض این قطعه مشکل را رفع نمود.

توجه داشته باشید که به کار بردن کابل های بی کیفیت و اتصالات نامرغوب، عوامل اصلی خرابی و سوختن مین برد تلویزیون هستند.

آنالیز ویروسی شدن تلویزیون

ممکن است علت خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک شما وجود ویروس در برنامه های سیستم باشد. اتصال فلش های ویروسی به دستگاه و دانلود برنامه های حاوی ویروس از عوامل مهم ویروسی شدن تلویزیون هستند.

ویروسی شدن سیستم می تواند علت پرش تصویر تلویزیون پاناسونیک در حین پخش تصاویر باشد یا مسائلی مانند هنگ کردن، خاموش شدن ناگهانی تلویزیون را برای این دستگاه ایجاد کند.

برای کسب اطمینان از ویروسی شدن تلویزیون مراحل ذیل را انجام دهید:

 • در منوی تلویزیون روی گزینه General کلیک کنید.
 • بعد از انتخاب گزینه System Manager روی کلمه Scan کلیک نموده و مراحل اسکن تلویزیون و آنالیز مشکل ویروسی شدن آن را شروع کنید.

چنانچه از وجود ویروس در دستگاه مطمئن شدید، ضروری است یک آنتی ویروس مناسب روی سیستم تلویزیون نصب و اجرا نمایید و تنظیمات به هم ریخته دستگاه را مجددا تنظیم و راه اندازی کنید.

بیشتر بخوانید: آنالیز و حل 11 مشکل وای فای تلویزیون

سخن پایانی

مسائل متعددی ممکن است علت خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک باشند. مسائلی همانند نقص های نرم افزاری، به هم ریختگی تنظیمات یا خرابی قطعات سخت افزار که همگی به نوبه خود می توانند کارکرد دستگاه را مختل نمایند.

در این مطلب کوشش کردیم به مهم ترین و اصلی ترین دلایل بروز این مشکل بپردازیم و راه حل رفع آن ها را بیان کنیم. چنانچه با راه حلهای ارائه شده همچنان با مشکل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون پاناسونیک خود روبرو هستید، می توانید با متخصصان تعمیر تلویزیون خبرنگاران تماس گرفته و در این زمینه مشاوره کنید.

منبع: آچاره
انتشار: 30 شهریور 1401 بروزرسانی: 30 شهریور 1401 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 2108

به "10 دلیل خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 دلیل خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید