کرونا، مذاکرات ایران و چین را به تعویق انداخته ، صبر تنها راه است

به گزارش مجله نایس پاتوق، معاون وزیر خارجه گفت: شیوع کرونا برگزاری مذاکرات حضوری درباره توافق همکاری های بلندمدت سیاسی و اقتصادی با چین را به تعویق انداخته است.

کرونا، مذاکرات ایران و چین را به تعویق انداخته ، صبر تنها راه است

به گزارش خبرنگاران، غلامرضا انصاری معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه شیوع کرونا برگزاری مذاکرات حضوری درباره توافق همکاری های بلندمدت سیاسی و اقتصادی با چین را به تعویق انداخته است، گفت: درباره توافق ایران و چین باید صبر کنیم.

وی افزود: برای اینکه یک سند راستا خود را طی کند، مدت طولانی زمان می برد و ممکن است چندین بار سند نهایی گردد، اما دوباره کم و زیاد گردد؛ امیدواریم سند همکاری های ایران و چین هر چه سریع تر به مرحله نهایی خود برسد و برای مذاکرات اجرایی آماده گردد.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه ادامه داد: یکی از موضوعاتی که الان با چین داریم بحث رفت و آمده است الان سفر از ایران به چین و یا از چین به ایران، به ویژه سفرهای رسمی، متوقف است؛ بنابراین در اولین زمانی که پیروز شویم به چین سفر داشته باشیم یا سفرهایی از چین به ایران انجام گردد می توانیم مذاکراتمان را با چینی ها آغاز کنیم.

انصاری افزود: اینکه روی چه موضوعاتی توافق گردد و تصمیم بگیرند توافقات به چه صورتی منتشر گردد، اینکه در کجاها تصویب گردد و آیا به صورت یک سند همکاری باقی بماند یا به صورت موافقت نامه، همه به محتوای مذاکرات برمی گردد.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه تنها کاری که درباره توافق بین ایران و چین می توانیم بکنیم صبر کردن است، گفت: باید صبر کنیم مذاکرات آغاز گردد، محتوای مذاکرات مشخص و توافقات روشن گردد، آن وقت می توانیم بگوییم که این سندها به چه صورت باید منتشر گردد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا نظیر امضای سند همکاری بلند مدت با چین، با سایر کشورها از جمله روسیه و هند هم خواهیم داشت؟ شرح داد: با هر کشوری که روابط مان به یک بلوغ روشن برسد، طبیعی است که پیشنهاد ما ایجاد بستر مطمئن تر برای روابط در آینده است؛ با کشورهایی همچون روسیه و هند نیز به محض اینکه روابط به پختگی خود برسد وارد مرحله برنامه ریزی برای همکاری های درازمدت خواهیم شد که امروز این مرحله با چین آغاز شده است.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه آغاز بحث توافق بلندمدت با چین به سفر رئیس جمهور این کشور به تهران در سال 94 برمی گردد، گفت: امروز بعد از پنج سال به اینجا رسیده ایم که در مرحله آماده سازی اسناد و انجام مذاکرات هستیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1102

به "کرونا، مذاکرات ایران و چین را به تعویق انداخته ، صبر تنها راه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا، مذاکرات ایران و چین را به تعویق انداخته ، صبر تنها راه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید