کتابخانه ملی مانع واگذاری مرکز نابینایان رودکی شد

به گزارش مجله نایس پاتوق، هانیه گراییلی، مدیرکل حوزه ریاست و مشاور رییس کتابخانه ملی ایران در گفت و گو با خبرنگاران؛ بیان نمود: یکی از کارهایی که خیلی باعث دلگرمی و خوشحالی نابینایان شد، منتقل نشدن مرکز رودکی به سازمان اسناد و کتابخانه ملی بود. سازمان بهزیستی کشور در یک مقطع زمانی سال گذشته تصمیم خود را گرفته بود و قصد داشت مرکز رودکی را به سازمان اسناد و کتابخانه ملی واگذار کند.

کتابخانه ملی مانع واگذاری مرکز نابینایان رودکی شد

وی اضافه کرد: من وقتی دغدغه نابینایان در این حوزه را شنیدم و با مشاور این بخش که به کنندگی از من در جلسات هم اندیشی در بحث این واگذاری حضور پیدا می کرد؛ مشورت کردم؛ در نهایت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به این جمع بندی رسید که بهتر است این واگذاری انجام نشود و مرکز رودکی پابرجا باشد تا روشندلان به دلیل مکان و موقعیت و منابع بتوانند از کتابخانه مرکز رودکی استفاده کنند و کتابخانه ملی هم در جایگاه خودش خدمات کتابخانه ای خود را برای نابینایان داشته باشد. همانطور که تا امروز؛ این سازمان در حد توان خود مناسب سازی های لازم را برای این گروه انجام داده است.

گراییلی گفت: ما تلاش کردیم رضایت روشندلان را جلب کنیم زیرا آن ها می خواهند از این منابع استفاده کنند و بعد از مطرح شدن اعتراضات به حق نابینایان برای این انتقال و گلایه ای که از نظر موقعیت دسترسی به کتابخانه ملی داشتند و مساله دور بودن این سازمان از نظر رفت و آمد و مناسب نبودن فضای بیرونی کتابخانه ملی برای روشندلان؛ که انصافا به حق هم بود؛ این سازمان عزم خود را برای مخالفت با واگذاری به کار برد و در نهایت مانع این کار شد.

وی اضافه کرد: سازمان بهزیستی در خصوص این واگذاری تصمیم خود را گرفته بود اما وقتی ما سخنان نابینیان راشنیدیم با سازمان بهزیستی مذاکره کردیم و آن ها را مجاب کردیم که این واگذاری انجام نشود. این هم به دلیل همان دغدغه ای بود که من از ابتدای حضورم برای دسترسی منابع کتابخانه ملی برای اقشار خاص داشتم و آن را در عمل هم محقق کردم.

شهرداری برای مناسب سازی همکاری نکرد

گراییلی درباره مناسب سازی فضای بیرونی و داخلی کتابخانه ملی برای نابینیان مطرح کرد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی چندین بار با اعضای شورای شهر و شهرداری تهران برای مناسب سازی فضای بیرونی کتابخانه ملی تشکیل جلسه داد اما متاسفانه شهرداری به دلیل این که باید هزینه زیادی را برای این مناسب سازی در نظر بگیرد؛ این طرح را نپذیرفت . این سازمان در عین حال مکاتبه هایی را هم با نهاد های مختلف برای تامین این بودجه انجام داد؛ اما متاسفانه این مکاتبه ها هم به نتیجه نرسید و این هزینه تامین نشد. البته با همت کتابخانه ملی تا حدودی فضای داخلی و تالار رودکی برای استفاده روشندلان مناسب سازی شده است.

گراییلی با تاکید بر این که همه سازمان ها به فراخور اهداف کلانی که دارند باید برای اقشار مختلف به خصوص نابینایان برنامه ای را داشته باشند؛ تاکید کرد: باید این تفکر غلط که فقط سازمان بهزیستی متولی رسیدگی به امور نابینایان است اصلاح شود. من از روز اولی که پذیرفتم در این مجموعه همکاری کنم؛ همیشه یکی از دغدغه هایم این بود که شرایط را به گونه ای فراهم کنم که دسترسی عادلانه به منابع برای همه ایجاد شود. من معتقدم کتابخانه ملی باید به افراد با نیازها و محدودیت های خاص توجه ویژه کند و به طور خاص در حوزه معمولان باید به نابینیان توجه شود و من از ابتدای حضورم برای رسیدگی بهتر به بخش نابینایان و اطلاع از مسائل و محدودیت های آن ها مشاوری روشندل را انتخاب کردم.

وی با بیان این که عبدالملکی، مشاوری بسیار خلاق با ذهنی پویاست، مطرح کرد: من از مشاوره های این فرد بسیار کمک می گیرم و حتی از او خواستم به طور معین در حوزه نابینیان فعالیت های پژوهشی انجام دهند تا دغدغه های نابینایان راشناسایی کنیم و ضعف های حوزه خدمات رسانی و کمبودهایی که در بخش امکانات داریم؛ معین شود. سپس این موضوعات و نیازها دسته بندی شوند و اولویت ها معین شود.

نابینایان با خواندن کتاب های گویا از کتاب و خط بریل دور شدند

مشاور رئیس کتابخانه ملی ایران درباره برنامه های پژوهشی اجرا شده در این زمینه و نتایج آن گفت: اولین اولویت کتابخانه ملی در حوزه نابینایان توجه به خط بود و نتیجه آن به صورت جشنواره ملی خط بریل فارسی (بریل فا) معرفی گشت. بریل خطی است که نیاز لحظه به لحظه و روزانه روشندلان است اما به سبب آسیب هایی که درحوزه های مختلف اقتصاد ایجاد شد؛ چاپ کتاب های بریل هم آسیب دید و همین محدودیت منابع سبب شد رونشدلان کم کم از مطالعه کتاب های بریل و استفاده از این خط فاصله بگیرند. یکی ازدلیل هایی که این دوری را تشدید کرد استفاده از کتاب های گویا بود. کتاب های صوتی متاسفانه نابینایان را از مطالعه کتاب های بریل دور کرده است که این مساله خود یک آسیب جدی در حوزه کتابخوانی روشندلان است.

وی با بیان این که کارهای پژوهشی مهمی در کتابخانه ملی با موضوع حوزه نابینیان اجرا شده است، مطرح کرد: نتیجه این پژوهش ها به دستگاه های مختلف ارجاع شد و باعث شد مساله نایبینان به صورت جدی تر مطرح شود. همچنین سازمان اسناد و کتابخانه ملی با برگزاری برنامه هایی مانند جشنواره بریل فا و برپایی کارگاه های آشنایی افراد نابینا با پایگاه های اطلاعاتی و همچنین راه اندازی مرجع تلفنی برای این گروه تلاش کرد خدمات بیشتری را به نابینایان ارایه بدهد. روشندلان از طریق این سامانه می توانند درخواست گویا سازی کتاب را هم ارائه کنند.

گراییلی مطرح کرد: در بخش خدمات هم ؛ این سازمان دو دستگاه بریل برجسته ساز، یک دستگاه پرینتر بریل، 5 دستگاه درشت نما (به دید) در بخش نابینیان دارد و بر روی چهار سیستم این بخش هم دستگاه تبدیل متن به صوت وصل شده است.

سازمان اسناد و کتابخانه ملی 12 هزار جلد کتاب گویا دارد

گراییلی درباره خدمات کتابخانه ملی به نابینیان گفت: تالار رودکی سال هاست از زمان افتتاح ساختمان کتابخانه ملی؛ راه اندازی شده و خدمات معینی در این حوزه به روشندلان ارایه می کند. این سازمان کتاب های حوزه نابینایان را از بنیاد رودکی و موسسه عصای سفید تامین می کند.

وی اضافه کرد: در حوزه کتاب های گویا اکنون، در سطح کشور، حدود 24 تا 25 هزار جلد کتاب تولید می شوند و سازمان اسناد و کتابخانه ملی؛ حدود 12 هزار نسخه از آن ها را در اختیار دارد. متاسفانه کمبود منابع بریل در کتابخانه ملی وجود دارد و با مرکز رودکی برای برطرف کردن کمبود کتاب های بریل مذاکره کردیم واین مرکز بخش قابل توجهی از منابعی را که ما کمبود داشتیم را برای ما فرستادند و حتی برخی کتاب ها در حوزه نابینایان؛ میان این مرکز و کتابخانه ملی تبادل شد و این کمبود اکنون تاحدودی برطرف شده است.

وی با انتقاد از این که ناشران متاسفانه در بخش واسپاری کتاب همکاری پررنگی با کتابخانه ملی ندارند، مطرح کرد: متاسفانه ناشران در زمینه گویا سازی کتاب ها با این سازمان همکاری نمی کنند. در این زمینه نیاز به همکاری بیشتر ناشران است تا سازمان بتواند منابع بیشتری را برای این گروه گویا سازی و فراهم کند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 12 آبان 1400 بروزرسانی: 12 آبان 1400 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1817

به "کتابخانه ملی مانع واگذاری مرکز نابینایان رودکی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتابخانه ملی مانع واگذاری مرکز نابینایان رودکی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید