در اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه تهران چه گذشت؟

به گزارش مجله نایس پاتوق، رئیس سازمان سینمایی گفت: با وجود تحریم های ظالمانه علیه کشور، حضور و ارسال آثار توسط سینماگران جوان ما در سراسر دنیا قابل توجه است.

در اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه تهران چه گذشت؟

به گزارش خبرنگاران، طبق اعلام روابط عمومی جشنواره فیلم کوتاه تهران، حسین انتظامی که در مراسم اختتامیه این جشنواره، جمعه شب 24 آبان در مرکز همایش های برج میلاد تهران حضور پیدا کرده بود، ضمن تشکر از دست اندرکاران این رویداد اضافه کرد: به ویژه از آقای موسوی و همکارانش در ستاد برگزاری و انجمن سینمای جوانان ایران، هیأت های انتخاب و داوری، همچنین همه کسانی که در برگزاری این جشنواره باشکوه - که اعتبارش شما جوانان هستید - تشکر می کنم. این جشنواره به همت شما عزیزان مهم ترین جشنواره فیلم کوتاه در خاورمیانه و غرب آسیا است.

او در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: امسال برای اولین بار بودجه جذب شده حمایت از فیلم سازان جوان در شهرستان ها به نسبت سال گذشته پنج برابر شده و امیدوارم کمک کند تا مثل گذشته بتوانند چهره های بزرگی از این استعدادها به سینما معرفی شود. امیدوارم زمینه استفاده تلویزیون و رسانه های جدید از این شیوه گفتمان سازی بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان سینمایی گفت: فیلم کوتاه می تواند فکورانه تر باشد و ما می توانیم به مردم کمک کنیم تا از این قاب سینمایی استفاده بیشتری کنند. فیلم کوتاه به عنوان قاب تولید باید بازارسازی و با توجه به اقتصاد سینما برای خود ماندگاری بیشتری ایجاد کند. سازمان سینمایی هم از ظرفیت خود و فضای هنر و تجربه استفاده کرده است و در عین حال باید آن را گسترش داد.

دبیر جشنواره: امیدوارم از حمایت دستگاه های فرهنگی کشور برخوردار باشیم

سید صادق موسوی، دبیر سی وششمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران که در ابتدای مراسم روی صحنه حاضر شده بود پس از قرائت شعری در ستایش میلاد مبارک رسول اکرم (ص)، طی سخنانی کوتاه گفت: قبل از هر چیز باید بگویم در این جا به روال جشنواره های دیگر قصد ندارم تا درباره عدد و رقم های مرسوم مربوط به برگزاری این دوره از جشنواره حرف بزنم. بلکه می خواهم از تمام هنرمندان، همکاران، مخاطبان هنردوست، شهردار محترم تهران، هیأت های دیپلماتیک و در آخر از آقای انتظامی که از این جشنواره حمایت کرده اند تشکر کنم.

وی اضافه کرد: امیدوارم سال های آینده هم مثل تمام سال های گذشته و این دوره برگزاری جشنواره درخشان باشد و ما از حمایت های دستگاه های مختلف فرهنگی کشور برخوردار باشیم. بار دیگر میلاد حضرت رسول (ص) را تبریک می گویم و امیدوارم حال همه مردم ایران خوب باشد. آرزو می کنم این شب هم برایتان خاطره انگیز شود و به تمام برندگان امشب تبریک می گویم.

در ادامه این مراسم تیزر جشنواره نمایش داده شد و جوایز بخش داستان نویسی و کتاب و سینما اعلام شد. تقدیر از مسعود امینی تیرانی به خاطر مرور آثار وی در جشنواره، برنامه بعدی بود. همچنین جوایز بخش آسیفا، ایسفا، یونیسف، انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند و هنر و تجربه اعلام شد. سپس رضا یزدانی به اجرای قطعاتی از موسیقی پاپ پرداخت. یکی از بخش های مهم این مراسم بزرگداشت مهوش شیخ الاسلامی؛ مستندساز پیشکسوت بود.

در بخش دیگر، جوایز بخش مسابقه بین الملل اعلام شد و در ادامه گروه یزدانی قطعاتی دیگر را اجرا کردند.

از میان نامزدهای بخش کتاب و سینما شامل فیلم های آنجا که باد می وزد، اشغال، انسان یک پرنده است، دیگری، فیلمرغ، گرگ ها و لیمبو جایزه اول شامل 70 میلیون ریال به فیلم اشغال به کارگردانی علی عزیزی، جایزه دوم شامل 50 میلیون ریال به فیلم دیگری کار سامان حسین پور و آکو زندکریمی و جایزه سوم شامل 30 میلیون ریال به فیلم فیلمرغ ساخته امیرمسعود سهیلی اهدا شد.

همچنین یک دیپلم افتخار به فیلم لیمبو به کارگردانی تورج هیبتی و آنجا که باد می وزد به کارگردانی مینا مشهدی مقدم اختصاص یافت.

برگزیدگان بخش داستان کوتاه برای اقتباس

در بخش مسابقه داستان کوتاه برای اقتباس؛ جایزه نفر اول شامل 50 میلیون ریال به میدان نوشته علی جلائی، جایزه نفر دوم شامل 30 میلیون ریال به پاسبان های بطنم نوشته رقیه کبیری و جایزه نفر سوم شامل 20 میلیون ریال به شکل عبری کلمات نوشته خسرو عباسی خودلان اهدا شد.

همچنین به سایر نامزدها شامل داستان های برف نو از ترانه دلاوری، توت فرنگی های یخی از سعیده کامرانی، جنگ مهر از ندا رسولی، ماه منظر از حدیث ناظری، در سکوت مطلق طهماسب شرفی از مریم محمدی کلهری، درستش هِرات است از علی اکبری، سکوت از نسیم نعمت اللهی، شکار تنهایی از اردوان نیک نیا و گنج نامه از حجت مهرعلیزاده هر کدام 10 میلیون ریال جایزه نقدی تعلق گرفت. حق رایت هر کدام از این آثار برگزیده توسط انجمن سینمای جوانان برای تبدیل به فیلم کوتاه خریداری خواهد شد.

همچنین به مناسبت هم زمانی سی وششمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران با بیست و هفتمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، خانه کتاب از کیوان مهرگان روزنامه نگار و نویسنده تقدیر کرد.

بهترین آثار بخش بین الملل سی وششمین جشنواره فیلم کوتاه تهران معین شدند

برادری جایزه بزرگ را به کانادا برد

جوایز بخش بین الملل جشنواره امسال بدین ترتیب معرفی شدند:

جایزه ویژه هیأت داوران شامل لوح تقدیر و تندیس جشنواره برای فیلم داستانی آشمینا به کارگردانی دیکل برنسون از کشور نپال

دومین جایزه ویژه هیأت داوران برای انیمیشن یکدیگر به کارگردانی سارا طبیب زاده

جایزه بهترین فیلم داستانی برای نهایت راحتی به کارگردانی کیرسیککا ساری از کشور فنلاند

جایزه و تندیس بهترین پویانمایی برای فیلم آنتراول به کارگردانی نیکولا مایداک و آنا ندکیویچ از صربستان

جایزه بهترین فیلم تجربی برای مکان ها به کارگردانی کلودیا بارال ماکاس از کشور اسپانیا

جایزه بهترین مستند برای فیلم تاریخچه گرگ ها به کارگردانی آگنیس منگ از کشور پرتغال

جایزه بزرگ به مبلغ 3 هزار یورو برای فیلم برادری به کارگردانی پیر بورلت همیلین

بزرگداشت مهوش شیخ الاسلامی در مراسم اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران

فرشته طائرپور؛ حال یک جامعه را هنرمندانش خوب می کنند

آیین بزرگداشت مهوش شیخ الاسلامی مستندساز برجسته کشور در مراسم اختتامیه سی وششمین بین المللی فیلم کوتاه تهران برگزار گشت.

در مراسم اختتامیه این جشنواره بخشی به بزرگداشت مهوش شیخ الاسلامی، مستندساز پیشکسوت اختصاص داشت که طی آن کلیپی با موضوع زندگی و آثار این سینماگر به نمایش درآمد و پس از آن شیخ الاسلامی به همراه حسین انتظامی، رئیس سازمان سینمایی، سیدصادق موسوی، دبیر سی وششمین بین المللی فیلم کوتاه تهران و فرشته طائرپور؛ تهیه کننده سینما روی صحنه حاضر شدند.

شیخ الاسلامی در این آیین طی سخنان کوتاهی گفت: از کسانی که در ساخت تیزر و فیلم کوتاه بزرگداشت من زحمت کشیده اند تشکر می کنم و امیدوارم لایق این جایزه بوده باشم.

طائرپور نیز در ادامه گفت: میلاد پیامبر اخلاق، امام دانایی و شب سینمای جوان مبارک باشد. ما به این مراسم می آییم تا از شما جوانان ،نشاط، امیدواری و انرژی بگیریم. این یک معامله زیبا، دقیق و منصفانه است که باید از هر دو سو رعایت شود. با احترام به دوستانی که به نشانه اعتراض به این مراسم نیامده اند می گویم که کسی که قهرکردن بلد نباشد، آشتی کردن هم بلد نیست.ما باید با هم آشتی کنیم! ما ملتی هستیم که بدون توقع در عرصه هنر و فرهنگ تلاش می کنیم نسل ما هم تجربه فیلم های توقیفی سانسوری را داشته ایم، آثاری که مورد جفا قرار گرفته اند اما خسته نشده ایم. همگی شاد باشید و شادی خود را منتشر کنید، چون حال یک جامعه را هنرمندانش خوب می کنند.

وی اضافه کرد: برای همه انرژی مثبتی که امشب از کاشانی ها گرفته ایم یک خبر خوب به آنها می دهم. یکی از دوستانم دکتر آتنا ناصری - که یکی از بهترین متخصصین اعصاب، روان و سلامت خانواده و جامعه است - هدیه 10 میلیون تومانی به مرکز کاشان اهدا خواهد کرد.

در خاتمه این بخش طائرپور، لوح تقدیر جشنواره را به مهوش شیخ الاسلامی اهدا کرد.

سی وششمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران از 18 تا 23 آبان در پردیس سینماگالری ملت برگزار گشت و شب جمعه در سالن همایش های برج میلاد به کار خود خاتمه داد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 875

به "در اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه تهران چه گذشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه تهران چه گذشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید