میدان مینی که برای حشدالشعبی گسترده شد

به گزارش مجله نایس پاتوق، هرگونه ورود نیرو های حشدالشعبی به جمع معترضان در فضای فعلی، خطایی راهبردی خواهد بود، دستاوردی نخواهد داشت و چون میدان مینی عمل خواهد که طراحان آن منتظر ورود حشد هستند.

میدان مینی که برای حشدالشعبی گسترده شد

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

گروه بینالملل خبرنگاران، در روز های اخیر اعتراضات عراق ابعاد مسلحانه به خود گرفته است که شاید درگیری های شامگاه پنجشنبه گذشته در میدان الخلانی و پل السنک را بتوان یکی از مهم ترین و البته مبهم ترین نمونه های آن دانست. فارغ از ارزیابی این رویدادها، به نظر می رسد پرسش اساسی این است که حشدالشعبی در تحولات اخیر عراق که به نظر می رسد تداوم داشته باشد، چه رویکردی را باید اتخاذ کند؟

با ارزیابی فرایند تظاهرات ماه های اخیر در عراق، معین می گردد که بعضی از افراد حاضر در میدان اعتراضات با حمایت گروهی از رسانه ها، تمایلی به اعتراضات مسالمت آمیز ندارند. حوادث روز های اخیر در بغداد نشان داد که این جریان از انگیزه، برنامه و امکانات کافی برای پیشبرد راهبرد تداوم خشونت برخوردارند؛ بنابراین به نظر می رسد باید منتظر تداوم تحرکات ضد امنیتی، ترور، آشوب و نافرمانی مدنی بود. این رفتار خشونت بار با هدف تحقق یکی از دو سناریوی محتمل زیر دنبال می گردد:

  • مداخله حشدالشعبی برای خاتمه دادن به شرایط نابسامان امنیتی در بعضی شهر های عراق، وقوع درگیری، کشته شدن تعداد زیادی از معترضان و سپس خط خبری رسانه ها برای تخریب صندلی حشد و در نهایت تبدیل گزاره لزوم انحلال حشدالشعبی به عنوان یک گفتمان عمومی.
  • عدم مداخله حشدالشعبی و تداوم ناامنی و بی ثباتی با هدف افزایش نارضایتی مردم و مرجعیت و زمینه سازی برای افزایش نقش آفرینی آمریکا، کاهش روابط تجاری بغداد-تهران و انتخاب نخست وزیری با تضمین های عملی در راستای همکاری با سیاست های ضد ایرانی واشنگتن.

در این میان، اما به نظر می رسد حشد باید به صورت قطعی از وقوع سناریو نخست جلوگیری و برای کاهش احتمال تحقق سناریوی دوم کوشش کند. از این منظر هرگونه ورود این نیرو ها به جمع معترضان در فضای فعلی، خطایی راهبردی خواهد بود، دستاوردی نخواهد داشت و، چون میدان مینی عمل خواهد که طراحان آن منتظر ورود حشد هستند. نیرو های مقاومت عراق در مقطع فعلی باید تمرکز خود را بر مبارزه با داعش، تحرکات مشکوک برای احیای تروریسم در عراق و فعالیت های آمریکا در عین الاسد بگذارند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 636

به "میدان مینی که برای حشدالشعبی گسترده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میدان مینی که برای حشدالشعبی گسترده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید