موتور جت چینی با سرعت 16 برابر سرعت نور!

به گزارش مجله نایس پاتوق، دانشمندان در چین ادعا می نمایند که یک موتور جت مافوق صوت به نام sodramjet ساخته اند که می تواند با 16 برابر سرعت صوت پرواز کند.

موتور جت چینی با سرعت 16 برابر سرعت نور!

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ایسنا، به گفته دانشمندان، ساخت این موتور جت بدان معناست که هواپیمایی که با چنین موتورهایی مجهز شده است، می تواند طی دو ساعت به هر کجای جهان پرواز کند.

پرواز آزمایشی نمونه اولیه این موتور در یک تونل باد در پکن چین انجام شد و رانش عالی، بازده مناسب سوخت و ثبات عملیاتی را به نمایش گذاشت.

محققان می گویند این نوع موتور می تواند در هواپیماهای قابل استفاده مجدد از نوع جوی که به صورت افقی از باند فرودگاه بلند می شوند، به سمت مدار زمین شتاب می گیرند، سپس دوباره وارد جو زمین می شوند و در نهایت در یک فرودگاه فرود می آیند، استفاده گردد.

موتور sodramjet در این آزمایش، با سرعت حداکثر 9 برابر سرعت صوت در یک تونل باد قدرتمند آزمایش شد.

از لحاظ تئوریک این موتور می تواند یک هوابرد را تا 16 برابر سرعت صوت شتاب دهد، اما هنوز به مرحله آزمایش در جهانی واقعی نرسیده است.

محققان می گویند تنها تونل بادی که می تواند این موتور را آزمایش کند، در حال حاضر در چین در حال ساخت است.

این تیم اطمینان دارد که sodramjet می تواند به اولین پروازهای تجاری مافوق صوت تحقق بخشد.

این اولین بار نیست که دانشمندان چنین موتوری می سازند. ایالات متحده قبلاً موتور اسکرم جت(scramjet) را ساخته بود که پیش بینی می شد عملکرد بهتری نسبت به موتورهای جت معمولی با سرعت مافوق صوت داشته باشد. با این وجود، پروژه طراحی اسکرم جت دچار شکست و تعلیق شد.

کارشناسان می گویند بعید نیست که آزمایش sodramjet چندی پیش صورت گرفته و حالا اعلام شده باشد. چرا که چین برنامه مافوق صوت خود را به دلیل استفاده بالقوه نظامی آن تا حدی مخفی نگه می دارد.

به هر حال به نظر می رسد که رؤیای انسان برای پرواز سریع تر، در ارتفاع بالاتر و به نقاط دوردست در زمان کمتر، بیش از هر زمان دیگری به تحقق نزدیک شده است.

نتایج این تیم تحت راهنمایی پروفسور زونگلین جیانگ از انستیتوی مکانیک آموزشگاه علوم چین در مجله چینی Aeronautics منتشر شده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 دی 1399 بروزرسانی: 30 دی 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1351

به "موتور جت چینی با سرعت 16 برابر سرعت نور!" امتیاز دهید

1 کاربر به "موتور جت چینی با سرعت 16 برابر سرعت نور!" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موتور جت چینی با سرعت 16 برابر سرعت نور!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید