مقابله با توهم همسایگان متوهم، چندان مشکل نیست، روسیه فقط لاف دوستی می زند

به گزارش مجله نایس پاتوق، جمهوری اسلامی نوشت: تقویت دیپلماسی همراه با افزایش قدرت دفاعی، ترکیبی از قدرت بازدارندگی را به وجود می آورند که تضمین کننده امنیت کشور خواهد بود.

مقابله با توهم همسایگان متوهم، چندان مشکل نیست، روسیه فقط لاف دوستی می زند

در سال های اخیر، جمهوری اسلامی ایران توانسته قدرت دفاعی خود را به مقدار تحسین برانگیزی بالا ببرد بطوری که اکنون بدون تردید ما قدرت نظامی اول منطقه هستیم، اما این کافی نیست. ما باید قدرت مطلق اول منطقه باشیم نه فقط قدرت نظامی.

برای تبدیل شدن به قدرت مطلق منطقه، علاوه بر توان نظامی، نیازمند دو مؤلفه دیگر هستیم؛ اول دیپلماسی قوی و دوم انسجام داخلی.

مدتی است که همسایگان شمالی و شمال غرب ما دچار توهم شده و تصورات نادرستی از شرایط کشور ما دارند. جمهوری آذربایجان که عددی نیست، دچار طمع ورزی های بچگانه شده. گرجستان، محدودیت ها و ممنوعیت هائی برای اتباع ایرانی و روابط با جمهوری اسلامی ایران پدید آورده بطوری که حتی بسیاری از تعهدات خود در قبال سرمایه گزاران ایرانی در این کشور را نقض کرده و مسائل زیادی برای مبادلات فیمابین به وجود آورده است. دولت ترکیه، به شکل های مختلف سرمایه های ایرانیان را تاراج، مصادره و بلوکه می کند. تحرکاتی هم در این کشورها مشاهده می شوند که همگی نشانه های قرار و مدارهای مشترک برای نوعی توطئه علیه جمهوری اسلامی ایران هستند.

برادر بزرگ تر این کشورها روسیه که در گفتگوهایش با جمهوری اسلامی ایران همیشه لاف دوستی می زند، در برابر این تحرکات، ظاهراً تماشاچی است ولی به نظر می رسد در متن ماجراها قرار گرفته است و با این جریان مسئله ای ندارد. راه و رسم روس ها همیشه این بوده و اکنون هم هست که با ظاهرسازی، سیاست گندم نمای جوفروش را اِعمال می نمایند و در فرصت مناسب زهر خود را می ریزند. این، شناسنامه روس ها در روابط همیشگی با ایران بوده و در نیم قرن اخیر هم به روشنی همین سیاست را دنبال کرده اند.

در جمع بندی این همسایگان متوهم، تا حدودی ضعف دیپلماسی خارجی ما و همینطور سازهای ناسازی که در داخل نواخته می شوند، مؤثر هستند. آنها به تحلیل های سازمان های اطلاعاتی سیا و موساد که سال هاست در مرزهای شمال و شمال غرب کشورمان فعال هستند، دل خوش کرده اند و تصورشان اینست که می توانند از موقعیت کنونی برای سوء استفاده هائی در مرزها و به دست آوردن امتیازات موردنظرشان بهره برداری نمایند. سیا و موساد، در مرزهای شمالی ما به ویژه در باکو نفوذ دارند و مهره های آنها در این منطقه ها فعال هستند. در داخل کشورمان هم ساده اندیشانی در مراکز تصمیم سازی حضور دارند که به عمق توطئه ها توجهی ندارند.

مقابله با توهم همسایگان متوهم، چندان مشکل نیست. کافی است دیپلماسی خارجی خود را هوشیار کنیم و انسجام داخلی را با جدیت و قاطعیت در دستور کار قرار دهیم. برای رسیدن به انسجام داخلی، باید کینه های بدری و خیبری را کنار گذاشت، به حقوق شهروندی تمام اقشار باید احترام گذاشت و به معیشت مردم که سروسامان داد. رسانه ملی در تأمین انسجام ملی نقش مهمی می تواند ایفا کند. رئیس نو رسانه ملی که با شعار چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید به صحنه آمده، باید سیاست دفع را کنار بگذارد و سیاست جذب را محور کار خود قرار بدهد. مردم ایران به نظام جمهوری اسلامی و به سرزمین خود علاقمند هستند بطوری که اگر احساس نمایند به حقوق و شخصیت و عقاید آنها احترام گذاشته می شود، با فداکاری بی نظیر خود، کشور را به چنان قدرتی تبدیل خواهند کرد که بر تمام توهمات بیگانگان خط بطلان خواهند کشید.

23302

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 7 آبان 1400 بروزرسانی: 7 آبان 1400 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1811

به "مقابله با توهم همسایگان متوهم، چندان مشکل نیست، روسیه فقط لاف دوستی می زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقابله با توهم همسایگان متوهم، چندان مشکل نیست، روسیه فقط لاف دوستی می زند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید