منجی گیشه سینما در روزهای اخیر کدام بازیگر است؟

به گزارش مجله نایس پاتوق، فروش فیلم های روی پرده تعریفی ندارد و فیلمی نیست که مردم برای دیدنش سر و دست بشکنند. تا زمان تنظیم این گزارش، تعداد مخاطبان سینمای ایران در سال 1401، مطابق آمار سمفا(سامانه مدیریت فروش و اکران سینما)، 539، 793، 6 نفر در 920، 297 سانس بوده است.یعنی در هر سانس 22.8تماشاگر در سالن حضور داشته اند؛ تقریبا نزدیک به 23نفر در هر سانس.

منجی گیشه سینما در روزهای اخیر کدام بازیگر است؟

به گزارش خبرنگاران آنلان، 23نفر در هر سانس به خودی خود نشان می دهد که سینما چقدر برای مردم اهمیت دارد و مسئولان سینما باید فکر عاجلی برای این وضع بنمایند. با توجه به تعداد فیلم های پشت خط اکران مانده و عجله ای که برای اکرانشان وجود دارد، به نظر نمی رسد این وضع در ماه های آینده هم رو به بهبود برود.

  • خودم را تکرار نمی کنم | گفت وگو با شکیب شجره به بهانه بازی در فیلم انفرادی
  • واکنش مدیر جشنواره ونیز به انتخاب سیاسی فیلم های ایرانی

با این حال، در همین رکود مزمن هم گاه فیلم هایی وجود دارند که سینماروها استقبال بهتری از آنها دارند و حاضرند برای تماشای شان بلیت بخرند. 2فیلم الناز شاکردوست، یعنی تی تی ساخته آیدا پناهنده و ابلق ساخته نرگس آبیار، فروش کم و بیش قابل قبولی داشته اند. تی تی که از 15تیر به روی پرده رفته، بیش از 16میلیارد فروخته و ابلق هم که از 26مرداد اکران شده، بیش از 6 میلیارد تومان در گیشه فروش داشته است. نکته مشترک این دو فیلم جز حضور الناز شاکردوست در نقش اصلی، حضور کارگردان زن در پشت دوربین است.

الناز شاکردوست در تی تی

تی تی؛ ملودرام فانتزی

تی تی محصول 1399 به کارگردانی و تهیه نمایندگی آیدا پناهنده و نویسندگی مشترک ارسلان امیری و پناهنده است. علاوه بر شاکردوست، پارسا پیروزفر و هوتن صبور از دیگر بازیگران این فیلم هستند. این فیلم در سی ونهمین دوره جشنواره فیلم فجر حضور داشت اما به علت اینکه نمایش اول آن در سی وسومین جشنواره بین المللی فیلم توکیو 2020 بود، از داوری در 2 بخش برترین فیلم و برترین کارگردانی ناکام شد.

تی تی در جدول رده بندی منتقدان مجله فیلم که هر سال بعد از سرانجام جشنواره فیلم فجر برگزار می گردد، در 2بخش برترین فیلم و برترین فیلمنامه برگزیده شد. مجله فیلمنامه نویسی فیلم نگار نیز در شماره 218 خود این فیلم را به عنوان محبوب ترین فیلمنامه سی ونهمین جشنواره فیلم فجر به انتخاب منتقدان این مجله معرفی کرد.

بعلاوه این فیلم برترین فیلم سی ونهمین دوره جشنواره فجر از نگاه منتقدان سینما شد. شاکردوست در این فیلم نقش زن جوانی به نام تی تی را بازی می نماید که از نظر اطرافیانش کمی شیرین عقل است و با اجاره دادن رحمش به خانواده هایی که بچه دار نمی شوند، می خواهد به دنیا یاری کند. تی تی در بیمارستانی که به عنوان نظافتچی کار می نماید، با یک استاد فیزیک (با بازی پارسا پیروزفر) آشنا می گردد و آشنایی این دو حوادث بعدی را رقم می زند.

شاکردوست پیروز می گردد شخصیت تی تی را به مخاطب بباوراند و با استفاده درست از لهجه شمالی شمایل دختری خوش قلب را ترسیم کند. تی تی انتخاب نموده که در زندگی به آدم ها خوبی کند؛ برای او مهم نیست که آدم ها ممکن است از خوبی او سوءاستفاده نمایند. او آنقدر به خوبی کردن باور دارد که فقط به فکر کنش خودش است، نه واکنش اطرافیانش. فضای ملودرام و فانتزی فیلم باعث شده که این فیلم تجربه ای خاص در سینمای ایران ـ که به کمدی و فیلم اجتماعی مبتلاست ـ باشد. در کنار پیروزفر و شاکردوست، هوتن صبور دیگر بازیگر تی تی است که اتفاقا او هم در ابلق حضور دارد.

الناز شاکردوست در ابلق

ابلق؛ تحت تأثیر یک جنبش زنانه

ابلق در سی ونهمین دوره جشنواره فیلم فجر حضور داشت و سیمرغ بلورین برترین فیلم از نگاه تماشاگران را به دست آورد. این فیلم دومین همکاری نرگس آبیار با هوتن صبور و الناز شاکردوست پس از شبی که ماه کامل شد است.

نخستین واکنش ها به ابلق پس از نمایش در جشنواره این بود که این فیلم تحت تأثیر جنبش من هم است. به اعتقاد بعضی ها، این رابطه با یک جنبش زنانه عیب تلقی می شد و عده ای دیگر آن را حسن فیلم می دانستند. به هر حال، این انتخاب فیلمساز بوده که چنین داستان و موقعیتی را برگزیند و روایت خود را از دل آن به تماشاگر عرضه کند.

آبیار درباره این فیلم گفته: این فیلم صدای فروخورده همه آدم ها به خصوص زنان در شرایطی است که جامعه به آنها تحمیل می نماید. امیدوارم زمانی برسد که فریاد عدالت خواهی مخفی نماند، کتمان نگردد و صدایمان را بلند بکنیم برای اینکه حقیقت را ببینیم.

هوشنگ گلمکانی، منتقد سینما، درباره این فیلم نوشته: نرگس آبیار باز هم گام بلند دیگری برداشته است؛ بلندتر از فیلم بلندپروازانه قبلی اش. ابلق فیلمی تکان دهنده و تأثیرگذار است با یک کارگردانی ماهرانه و پرزحمت و بازی های چشمگیر. هرچند که به دلایلی شخصی، من نفس را همچنان بیشتر دوست دارم. بعلاوه مسعود فراستی درباره ابلق چنین اظهارنظر نموده است: فیلم ابلق داستان ندارد و شخصی به شخصی نظر دارد و ظاهرا فیلم درباره جنبش اخیر مد شده در اروپا به نام می تو است اما در فیلم بیشتر یو تو است.

شاکردوست در این فیلم در نقش راحله متقاعدنماینده است و در نقشی کاملا متفاوت از تی تی ظاهر شده است. به هر حال، تماشاگر سینما این روزها 2بازی خوب از الناز شاکردوست روی پرده می بیند و متوجه توانایی او در بازی در نقش های متفاوت می گردد که چند سالی است در کارنامه شاکردوست جلب توجه می نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 شهریور 1401 بروزرسانی: 10 شهریور 1401 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 2097

به "منجی گیشه سینما در روزهای اخیر کدام بازیگر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منجی گیشه سینما در روزهای اخیر کدام بازیگر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید