معجره بلوبری در درمان زخم

به گزارش مجله نایس پاتوق، به گزارش خبرنگاران ، سالانه بیش از 50 میلیارد دلار برای مراقبت از زخم هزینه می شود. زخم های مزمن مانند زخم های ناشی از دیابت و ناشی از فشار ممکن است به دلیل کاهش رشد رگ های خونی غنی از مواد مغذی یا رگ زایی (Vascularization)، به عنوان زخم های التیام ناپذیر طبقه بندی شوند. رگ زایی برای بهبود ترمیم زخم ضروری است.

معجره بلوبری در درمان زخم

ایسنا در این زمینه نوشته است: پژوهشگران دانشگاه مین (UMaine) آمریکا پیشتر دریافته بودند که عصاره فنولی(phenolic) به دست آمده از بلوبری وحشی، به بهبود عروق و مهاجرت سلولی در سلول های بند ناف انسان کمک می کند که مراحل حیاتی در فرایند بهبود زخم به شمار می فرایند.

این گروه پژوهشی در یک پروژه نو که به سرپرستی دوروثی کلیمیس زاکاس (Dorothy Klimis-Zacas)، پژوهشگر دانشگاه مین صورت گرفته است، اثرات عصاره فنولی را بر زخم بررسی کردند. فنول ها، ترکیباتی هستند که به طور طبیعی در برخی از غذاها یافت می شوند و به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند تا به جلوگیری از برخی موارد آسیب سلولی بپردازند یا اثر آن را معکوس کنند.

نوترین مطالب

کشف دارویی که همه مبتلایان به سرطان را درمان کرد!

پژوهشگران، گروهی از موش ها را با یک ژل موضعی حاوی عصاره فنولی به دست آمده از بلوبری وحشی درمان کردند. گروه تحت درمان در مقایسه با موش هایی که با ژل فاقد عصاره فنولی تحت درمان قرار گرفتند و گروه کنترل شده که هیچ درمانی را دریافت نکردند، مهاجرت بهتر سلول های اندوتلیال به محل زخم و افزایش 12 درصدی بسته شدن زخم را نشان دادند.

تولو استر آدکی (Tolu Esther Adekeye)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: بلوبری وحشی، این توانایی را دارد که مهاجرت سلولی، تشکیل عروق خونی نو یا رگ زایی را افزایش دهد و بسته شدن زخم را سرعت ببخشد. این امر به ویژه در بیماران مبتلا به زخم های مزمن مانند زخم های ناشی از دیابت، سوختگی و فشار که نیاز به بسته شدن بیشتر بافت آسیب دیده در آنها احساس می شود، اهمیت دارد.

منبع: خبرکانادا
انتشار: 30 تیر 1401 بروزرسانی: 30 تیر 1401 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 2065

به "معجره بلوبری در درمان زخم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معجره بلوبری در درمان زخم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید