مشارکت شهروندان زمینه ساز نهادینه شدن فرهنگ حفظ محیط زیست

به گزارش مجله نایس پاتوق، تهران (پانا) - مدیر روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران تاکید نمود که از همراهی شهروندان و گروه های مردمی استان تهران برای بهبود شرایط محیط زیست مرکز و فرهنگسازی در این حوزه استقبال و حمایت می گردد.

مشارکت شهروندان زمینه ساز نهادینه شدن فرهنگ حفظ محیط زیست

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، امین افتخار درحاشیه برنامه دوچرخه سواری در جهت پارک ملی خجیر با اشاره به نقش آفرینی شهروندان و گروه های مردم نهاد در زمینه فرهنگسازی و آگاهی بخشی در موضوعات مختلف اجتماعی به ویژه موضوع محیط زیست، گفت: بسیاری از مسایل و مسائل محیط زیستی با حضور و ایفای نقش و توجه به مقوله مسئولیتهای اجتماعی از سوی مردم و گروه های مردمی حل و فصل می گردد.

وی مشارکت و همراهی مردم در این حوزه را زمینه ای برای نهادینه شدن فرهنگ حفاظت از محیط زیست دانست و اضافه کرد: موضوع محیط زیست یک مسئله فرا دستگاهی و فرابخشی است و تمامی مردم زیست کره در آن سهیم و شریک هستند و منافع آن جز با خرد و همکاری جمعی میسر نمی گردد.

افتخار تعریف، تبیین و پرداختن به مسائل و مسائل محیط زیستی از سوی خود شهروندان در کنار انجام تکالیف قانونی و مسئولیت های اجتماعی و بعلاوه اجرا و اعمال مقررات و قوانین موجود در این حوزه از سوی دستگاه مسئول و متولی را از جمله راهکارهای ضروری حل بسیاری از مسایل محیط زیستی بیان نمود و این عوامل را مکمل یکدیگر دانست.

مدیر روابط عمومی محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه اقدام نمادین دوچرخه سواری امروز به وسیله علاقه مندان به حوزه محیط زیست و سلامت از جمله مصادیق شاخص فرهنگسازی در مقوله محیط زیست است، گفت: اینگونه اقدامات، محرک و الگویی برای سایر شهروندان و دلگرمی برای مسئولین بوده و از طرفی باعث دقت و وظیفه پذیری بیشتر ما در قبال خود مردم خواهد بود.

وی در انتها از اقدام گروه دوچرخه سواران سفیران ترافیک در انتقال پیغام استفاده از حمل و نقل پاک و جدی گرفتن موضوع آلودگی هوا قدردانی کرد.

زهرا بهرامی سرپرست گروه دوچرخه سواران سفیران ترافیک در این برنامه با اشاره به اینکه این گروه از سال 95 با هدف فرهنگسازی و ترویج و توسعه دوچرخه سواری شهری کار خود را شروع نموده است، اضافه کرد: این گروه برای کاهش ترافیک و حفظ محیط زیست و داشتن آسمان آبی و هوای پاک کوشش می نماید.

وی در ادامه با بیان اینکه ترویج فرهنگ دوچرخه سواری در بحث کاهش آلودگی هوا بسیار تاثیرگزار است، ادامه داد: خوشبختانه استقبال شهروندان از موضوع دوچرخه سواری بسیار خوب بوده به گونه ای که این گروه از ابتدا با 10 نفر شروع به کار نموده و امروز تبدیل به گروه 250 نفره از شهروندان دوستدار محیط زیست شده است.

بهرامی در ادامه سخنان خود به ضرورت همکاری متقابل با نهاد ها و دستگاه های دولتی و شهری اشاره داشت و گفت: امیدواریم مسئولان به موضوع دوچرخه سواری که یک نوع وسیله حمل و نقل پاک نیز محسوب می گردد توجه بیشتری داشته باشند به علت اینکه برای داشتن محیط زیست سالم و پاک به دوچرخه سواری احتیاج داریم و با کاهش ترافیک قطعا هوای بهتری خواهیم داشت.

این گزارش می افزاید: برنامه تور یک روزه دوچرخه سواری در جهت پارک ملی خجیر با شعار هوای پاک حق همه ماست صبح امروز به همت گروه دوچرخه سواران سفیران ترافیک و با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران برگزار گردید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 27 بهمن 1400 بروزرسانی: 27 بهمن 1400 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1928

به "مشارکت شهروندان زمینه ساز نهادینه شدن فرهنگ حفظ محیط زیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشارکت شهروندان زمینه ساز نهادینه شدن فرهنگ حفظ محیط زیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید