محقق ایرانی علت بیماری فضانوردان در فضا را کشف کرد

به گزارش مجله نایس پاتوق، به گزارش خبرنگاران به نقل از انگجت، تحقیقاتی که در این زمینه توسط پژوهشگران ناسا تحت سرپرستی دکتر افشین بهشتی عضو مرکز تحقیقاتی Ames ناسا، اجرا شده نشان می دهد، سفر به فضا موجب تغییراتی در میتوکندری سلول های بدن انسان می شود که بیمار شدن افراد را تسهیل می کند.

محقق ایرانی علت بیماری فضانوردان در فضا را کشف کرد

میتوکندری مخزن ذخیره سازی و تولید انرژی سلول های بدن محسوب می شود و نقش حیاتی در حفظ سلامت بدن ایفا می کند.

به گفته افشین بهشتی، بررسی هایی که در جریان این تحقیق اجرا شده نشان می دهد موش هایی که کارکرد میتوکندری سلول های بدن آنها مختل شده، با مسائلی در چشم و کبد خود روبرو شده اند. تحقیقات مذکور حاکیست احتمال اختلال میتوکندری در خارج از جو زمین به علت نبود جاذبه افزایش می یابد و همین مساله عملکرد سیستم ایمنی بدن را با مسائلی روبرو می کند. بنابراین عفونت ها و ویروس های مضر راحت تر می توانند به درون بافت های مختلف بدن نفوذ کنند.

نمونه های جمع آوری شده از فضانوردان نیز نشان می دهد که میتوکندری سلول های بدن آنها در مقایسه با افراد عادی مسائل و اختلالات بیشتری داشته و هر چه مدت زمان اقامت در فضا بیشتر شود، این اختلالات افزایش می یابد.

بهشتی که تخصص وی بیوانفورماتیک است در این مورد تصریح کرده: مختل شدن عملکرد میتوکندری بدن انسان به خصوص در سفرهای فضایی طولانی مدت به ماه و مریخ می تواند خطراتی ایجاد کند. اما با مصرف دارو و برخی اقدامات احتیاطی می توان این مسائل را کنترل کرد تا فضانوردان بتوانند ماه ها در عمق فضا مسافرت کنند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1314

به "محقق ایرانی علت بیماری فضانوردان در فضا را کشف کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محقق ایرانی علت بیماری فضانوردان در فضا را کشف کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید