سخت گیری اروپا بر جولان آمریکا در فضای مجازی

به گزارش مجله نایس پاتوق، به گزارش خبرنگاران، اتحادیه اروپا به سرعت برق و باد به رهبر قانونگذاری در صنعت فناوری تبدیل شده است. در سال های اخیر کشورهای اروپایی سعی کرده اند در حوزه های مختلف از جمله حفاظت از اطلاعات، اطلاعات بخش دولتی، روابط پلتفرم ها و کسب وکارها، حریم خصوصی الکترونیکی، امنیت سایبری، حق انتشار، قرارداد برای تأمین محتوای دیجیتال و قرارداد برای فروش آنلاین کالاها و محصولات قانون وضع کنند.

سخت گیری اروپا بر جولان آمریکا در فضای مجازی

این در حالی است که این اتحادیه قانونگذاری برای مقابله با چالش های ناشی از سلطه شرکت های بزرگ بر بازار را نیز در دستور کار خود دارد. به این ترتیب صنعت فناوری در سال های آینده شکل تازه ای به خود خواهد گرفت.

بنابراین تعجبی ندارد که قانونگذاران اروپایی الهام بخش همتایان خود در کشورهای دیگر از جمله برزیل و استرالیا نیز شده اند.

به همین دلیل به برخی از جدیدترین اقدامات کشورهای اروپایی برای قانونگذاری و کنترل قدرت شرکت های فناوری اشاره می کنیم:

اتحادیه اروپا به جنگ هوش مصنوعی بد می رود

یکی از مهمترین قوانینی که در سال جاری میلادی ارائه شده، مربوط به کاربردهای هوش مصنوعی در این اتحادیه است. این لایحه در بهار سال جاری ارائه شده است. بر اساس آخرین پیش نویس قانون هوش مصنوعی اتحادیه اروپا، استفاده از این فناوری جهت تحریف رفتار مردم، سو استفاده از شکاف ها یا استفاده از اطلاعات تبعیض آمیز جریمه ای تا سقف 30 میلیون یورو یا 6 درصد گردش مالی شرکت را شامل می شود.

ارائه اطلاعات گمراه کننده برای مقامات نیز به وضع جریمه ای تا سقف 2 درصد گردش مالی جهانی شرکت منجر می شود. همچنین موارد کاربرد این فناوری باید به وسیله دادگاه یا یک سازمان مستقل مشخص و محدود به بازه زمانی و مکانی خاصی باشد. با توجه به پیش نویس قانون، می توان از فناوری مذکور برای جستجوی بچه ها گمشده یا مجرمان و در برخی موارد حملات تروریستی استفاده کرد.

تلاش رگولاتورهای انگلیسی برای محافظت از بچه ها

انگلیس پس از خارج شدن از اتحادیه اروپا سعی دارد با وضع قوانینی جدید از کاربران خود محافظت کند. یکی از مواردی که وزارت کشور انگلیس روی آن تاکید خاصی دارد، اجرا نشدن رمزگذاری سر به سر پیام ها در فیس بوک و سرویس های زیر مجموعه آن یعنی اینستاگرام و مسنجر است. واتس اپ نیز این فناوری را در سرویس خود ارائه کرده است.

به همین دلیل انگلیس تصمیم دارد با تصویب قوانین جدید اجازه ندهد فیس بوک رمزگذاری سر به سر را در اپلیکیشن های زیر مجموعه خود اجرا کند زیرا این فناوری معایبی برای امنیت بچه ها در فضای آنلاین دارد.

از سوی دیگر کارشناسان و قانونگذاران توصیه کرده اند لایحه امنیت آنلاین شرکت های فناوری را ملزم کند اطلاعات درباره سوءاستفاده آنلاین از بچه ها را به اشتراک بگذارند. پیش بینی می شود این لایحه شرکت هایی با سرویس های حاوی رمزگذاری سر به سر را ملزم کند روش های خود را برای مقابله با گسترش محتوای خطرناک در پلتفرم هایشان نشان دهند و در غیر این صورت با جریمه روبرو خواهند شد.

جریمه 18 میلیون پوندی در صورت حذف نشدن محتوای مخرب

علاوه برآنچه گفته شد انگلیس تصمیم دارد با تصویب قانونی جدید، شبکه های اجتماعی که محتوای مخرب آنلاین مانند مطالب نژاد پرستی، نفرت پراکنی و تهدید افراد را حذف نکنند، 10 درصد گردش مالی یا 18 میلیون پوند جریمه کند. علاوه برآن مدیران ارشد این شرکت ها نیز با اقدامات قضائی روبرو خواهند شد. این قانون که هنوز تصویب نشده لایحه ایمنی آنلاین نام دارد در جهت قدرتمندتر کردن حق آزادی بیان و حفاظت از محتوای روزنامه نگاران ارائه شده است.

شرکت هایی که از این قانون تخلف کنند با جریمه های سنگین روبرو می شوند و حتی سازمان Ofcom(اداره ارتباطات انگلیس) می تواند دسترسی به این پلتفرم یا سایت ها را محدود کند.

محافظت از اطلاعات کاربران با اعلام زمان آپدیت های امنیتی

البته وضع قوانین در انگلیس فقط مربوط به شرکت های فناوری نیست و فراوری کنندگان موبایل نیز با قوانین سختگیرانه تری روبرو شده اند زیرا موبایل ها و دستگاه های هوشمند معدن طلایی برای هکرها به شمار می آیند و باید شکاف های امنیتی آنها را پوشاند تا مورد سوءاستفاده قرار نگیرند. به همین دلیل قانونی پیشنهاد شده تا شرکت های فراوری کننده موبایل زمان ارائه آپدیت های امنیتی مهم را به کاربران اعلام کنند.

در صورتیکه این قانون تأیید شود، فراوری کنندگان موبایل باید مدت زمان ارائه آپدیت های امنیتی را هنگام فروش به مشتریان اعلام کنند.

نصب اپ های روسی به طور پیش فرض در دستگاه ها

در کنار اتحادیه اروپا و انگلیس، روسیه نیز با سرعت زیادی مشغول تصویب قوانینی در حوزه فناوری است. در همین زمینه روسیه در سال 2019 میلادی با هدف کاهش اتکا بر شرکت های خارجی قانونی را تصویب کرد. بر مبنای قانون مذکور دستگاه هایی که در روسیه فروخته می شوند، باید به طور پیش فرض نرم افزارهای روسی را در خود داشته باشند. به همین دلیل اپل این قانون را در سال جاری میلادی اجرا کرد. به این ترتیب آیفون هایی که در این کشور فروخته می شوند، باید فهرستی از اپلیکیشن های روسی را هنگام تنظیم دستگاه در خود داشته باشند.

کاربران می توانند چند اپلیکیشن از جمله اپ های مختلف یاندکس، اپ ایمیل Mail.ru، سرویس پخش زنده ویدئو OK Live و شبکه اجتماعی روسی VK را به دلخواه روی آیفون شان نصب کند. قانون مذکور شامل موبایل، تب لت، تلویزیون های هوشمند، لپ تاپ و رایانه های رومیزی می شود.

تأسیس دفاتر محلی پیش شرط روسیه برای ادامه فعالیت شرکت ها

اما این تنها قانون روسیه در حوزه فناوری نیست. این کشور سعی دارد قدرت شبکه های اجتماعی را نیز کنترل کند. به همین دلیل رئیس کمیته سیاستگذاری اطلاعات و فناوری دومای روسیه خاطرنشان کرد پیش نویس قانونی در این کشور تهیه شده که بر مبنای آن شرکت های فناوری بزرگ باید دفاتری محلی در روسیه تأسیس کنند. در غیر این صورت شرکت ها نمی توانند سرویس های خود را تبلیغ کنند یا میزبانی آگهی را برعهده داشته باشند.

لایحه مذکور برای مقابله با سوءاستفاده شرکت ها از موقعیت انحصاری شان در بازار و گسترش محتوای ممنوع ارائه می شود. طبق این پیش نویس مالکان منابع اطلاعاتی که روزانه بیش از 500 هزار بازدیدکننده در روسیه دارند، باید دفتری رسمی در این کشور تأسیس کنند که جوابگوی فعالیت هایشان باشد.

اقدام قاطع آلمان در برابر آپدیت جدید واتس اپ

واتس اپ در اوایل سال جاری در آپدیت جدیدی خاطرنشان کرد اطلاعات کاربرانش را با فیس بوک و زیرمجموعه های آن به اشتراک می گذارد. در نتیجه حساب کاربرانی که این آپدیت را قبول نمی کردند پس از مهلتی مشخص (15 می) محدود می شد. همین خبر کافی بود تا هزاران تن از کاربران این پیام رسان از آن خارج شوند. هرچند بعداً فیس بوک در این باره توضیحاتی ارائه کر. اما در نهایت با اعتراض کشورهای مختلف از جمله هند و آلمان مجبور شد اجرای آن را مرتباً به تعویق بیندازد. در پی آپدیت واتس اپ یوهانس کاسپار کمیسیونر حفاظت از اطلاعات هامبورگ ممنوعیتی 3 ماهه صادر کرد که به فیس بوک اجازه نمی داد اطلاعات شخصی کاربران را برای مقاصد خود فراوری کند.

دفتر کاسپار خاطرنشان کرد آپدیت جدید که به فیس بوک اجازه می دهد به انبوهی از اطلاعات کاربران دسترسی یابد، بسیار گسترده و غیرشفاف است. البته طی هفته های گذشته خاطرنشان کرد کاربرانی که این آپدیت را تأیید نکنند، حساب کاربری شان محدود نخواهد شد.

باخت گوگل و فیس بوک به سازمان آنتی تراست فرانسه

چند هفته پس از تمام شدن جدال فیس بوک و دولت استرالیا برای پرداخت مبلغی به ناشران محلی و وضع قوانینی در این حوزه، موج قانونگذاری در این باره به کشورهای دیگر نیز سرایت کرد.

به همین دلیل نشریه سی ان بی سی در ماه آوریل خاطرنشان کرد توافقی میان گوگل و گروه کننده ناشران فرانسوی از جمله لوموند و فیگارو(Alliance de la Presse dInformation Generale) ثبت شده است.

این توافق پس از آن انجام شد که سازمان ناظر بر آنتی تراست فرانسه خاطرنشان کرد گوگل باید در ازای محتوایی که منتشر می کند به رسانه ها حق الزحمه ای بپردازد. اکنون نیز مذاکراتی با فیس بوک و مایکروسافت نیز در این خصوص در جریان است.

قبل از آن نیز اسپانیا سعی کرد تا قوانین مخصوص خود را وضع کند. درنتیجه گوگل در سال 2014 سرویس گوگل نیوز در این کشور را قطع کرد. اما طبق گزارشی جدید این شرکت هم اکنون مذاکراتی با ناشران اسپانیایی را آغاز کرده است.

ترکیه نیز یکی دیگر از کشورهایی است که سعی دارد شبکه های اجتماعی و قدرت های آنان در بازار را اجرا کند. جدیدترین قدرت نمایی این کشور در مقابل اقدامات شبکه های اجتماعی به آپدیت جدید واتس اپ درباره استفاده از اطلاعات کاربران واتس اپ در فیس بوک و زیر مجموعه های آن مربوط است.

به همین دلیل هیات رقابت ترکیه خاطرنشان کرد واتس اپ این آپدیت را برای کاربران ترکیه اجرا نمی کند. هرچند این پیام رسان بعداً خاطرنشان کرد این آپدیت را برای کاربران ترکیه ای نیز اجرا می کند.

این در حالی است که پس از اعلام آپدیت جدید واتس اپ، بسیاری از کاربران ترکیه ای تصمیم گرفتند حساب کاربری خود را حذف کنند. از سوی دیگر هیأت رقابت ترکیه تحقیقاتی درباره فیس بوک و واتس اپ را آغاز کرد تا احتمال نقض قانون این کشور و سوءاستفاده از موقعیت برتر در بازار را بررسی کند.

فرانسه، هلند و آلمان خواهان قوانین سختگیرانه تر

با وجود فرایند گسترده و فراگیر قانونمند سازی شرکت های فناوری در اروپا، اما همچنان برخی از کشورها در این زمینه ابراز نارضایتی می کنند. نشریه فایننشال تایمز در گزارشی فاش کرد آلمان، فرانسه و هلند گله دارند که اتحادیه اروپا سختگیری های لازم بر شرکت های فناوری نمی کند و به همین دلیل از رگولاتورهای خواسته اند شرایط عملیات های خرید و ادغام مربوط به شرکت های بزرگی مانند گوگل و فیس بوک را سخت تر کنند.

در گزارشی با امضای برنو لوماری وزیر اقتصاد فرانسه، پیتر آلتمایر وزیر امور اقتصاد آلمان و مونا کیزر، وزیر امور اقتصاد هلند اشاره شده پیشنهادهای اتحادیه اروپا برای قانونمند کردن حوزه فناوری (قانون بازارهای دیجیتال) بلندپروازانه نیست.

این تحقیق که هنوز منتشر نشده از کشورهای عضو خواسته تحقیقات درباره ادغام شرکت ها را تسریع کنند به خصوص زمانیکه استراتژی پلتفرم ها خرید شرکت های نوپا را شامل می شود تا به این ترتیب رقابت را از بین ببرند.

با توجه به آنچه گفته شد به نظر می رسد اروپا بیش از پیش به قانونمندسازی و سخت گیری بر شرکت های فناوری در آینده نزدیک ادامه می دهد تا بدین وسیله از قدرت فناوری های مبتنی بر منافع آمریکا بکاهد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 تیر 1400 بروزرسانی: 5 تیر 1400 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1640

به "سخت گیری اروپا بر جولان آمریکا در فضای مجازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخت گیری اروپا بر جولان آمریکا در فضای مجازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید