روحانی: آمریکا تحریم ها را لغو کند، ایران به همه تعهدات برمی شود

به گزارش مجله نایس پاتوق، تهران (پانا) - رئیس جمهوری از کشور قطر به عنوان دوست و همسایه خوب ایران در منطقه نام برد و بر ضرورت توسعه مناسبات دو کشور در همه زمینه ها بویژه روابط تجاری و مالی تاکید نمود.

روحانی: آمریکا تحریم ها را لغو کند، ایران به همه تعهدات برمی شود

حسن روحانی عصر دوشنبه در ملاقات وزیر امور خارجه قطر، با اشاره به تحولات اخیر در منطقه و ضرورت توسعه همکاری های مشترک بین تهران و دوحه گفت: روابط دو کشور در سال های گذشته بسیار خوب و رو به گسترش بوده و با ایجاد شرایط جدید بین المللی باید از فرصت های ایجاد شده برای توسعه و تعمیق روابط و همکاری ها استفاده گردد.

روحانی همچنین با اشاره به توافقات حاصل شده در سفر سال گذشته امیر قطر به ایران و توافق های کمیسیون مشترک مالی دو کشور، بر ضرورت تسریع در اجرایی و عملیاتی شدن این توافقات تاکید نمود و گفت: ایران و قطر می توانند در زمینه های مختلف مالی، تجاری، فرهنگی، علمی، گردشگری همکاری ها را گسترش دهند و بخش های خصوصی دو کشور نقش مهمی در این راه ایفا می نمایند.

رئیس جمهوری با بیان اینکه پیشرفت هر کشوری در منطقه با برقراری صلح و ثبات و آرامش در منطقه حاصل خواهد شد، با استقبال از گفت وگو و همکاری با کشورهای حوزه خلیج فارس، تاکید نمود: همچنان بر طرح ابتکار صلح هرمز پایبند هستیم و معتقدیم صلح و ثبات در منطقه جز در سایه همکاری، همراهی و گفت وگو میان کشورهای منطقه بدست نخواهد آمد و این کشورهای منطقه هستند که باید برای سرنوشت خود تصمیم بگیرند.

روحانی در ادامه با اشاره به تحولات اخیر در کشور آمریکا و خاتمه ترامپیسم در این کشور و اعلام سیاست های متفاوت از سوی دولت جدید این کشور از جمله تمایل به بازگشت به برجام، گفت: امروز برای همه جهان ثابت شده که سیاست فشار حداکثری شکست خورده و دولت جدید آمریکا چاره ای جز جبران اشتباهات دولت قبل و عمل به تعهدات قانونی ندارد.

رئیس جمهوری با تاکید بر ضرورت لغو تحریم ها از سوی آمریکا و بازگشت به قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل از سوی این کشور، گفت: هر زمانی که آمریکا تحریم های غیرقانونی را لغو و به قانون بازگردد، بلافاصله ایران هم به همه تعهدات خود در قالب برجام بازخواهد گشت.

وزیر امور خارجه قطر نیز در این ملاقات، از ایران به عنوان یک کشور دوست در منطقه نام برد و بر توسعه و تعمیق روابط دو جانبه در همه زمینه ها بویژه همکاری های تجاری و مالی تاکید نمود.

محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل ثانی، در ملاقات با رئیس جمهوری کشورمان، پس از تقدیم پیغام کتبی امیر قطر به دکتر روحانی، از جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور قدرتمند و تاثیرگذار منطقه یاد کرد و بر ضرورت همکاری و همفکری کشورهای منطقه و خلیج فارس برای حل مسائل تاکید نمود.

بن جاسم آل ثانی اضافه نمود: همیشه معتقد به حفظ آرامش و ثبات و گفت وگو میان کشورهای منطقه بوده ایم و ما نیز در تداوم طرح ابتکار صلح هرمز و طرح امید، خواهان گفت وگوهای منطقه ای برای حل مسائل میان کشورهای منطقه هستیم.

وزیر امور خارجه قطر با قدردانی از همراهی و همکاری ایران در دوره تحریم ها علیه این کشور، گفت: امیدواریم هرچه سریعتر با بازگشت آمریکا به برجام، مسائل و تحریم ها در چارچوب این توافق حل وفصل گردد و در این راه قطر از هرگونه مساعدت برای شکل گیری این اتفاق دریغ نخواهد کرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 فروردین 1400 بروزرسانی: 1 فروردین 1400 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1475

به "روحانی: آمریکا تحریم ها را لغو کند، ایران به همه تعهدات برمی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی: آمریکا تحریم ها را لغو کند، ایران به همه تعهدات برمی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید