خبرنگاران کوتاه کردن دست دلالان، چاره سیب صنعتی بدمنظر در آذربایجان غربی

به گزارش مجله نایس پاتوق، ارومیه- خبرنگاران- انباشت سیب صنعتی در کنار جاده های آذربایجان غربی سال هاست که منظر نامناسبی به حاشیه شهرها داده و سبب شده تا مسوولان برای رفع آن به چاره اندیشی بپردازند؛ مسئله ای که به همکاری کشاورزان و قطع کردن دست دلالان از خرید این نوع سیب بستگی دارد.

خبرنگاران کوتاه کردن دست دلالان، چاره سیب صنعتی بدمنظر در آذربایجان غربی

به گزارش مجله نایس پاتوق، سالانه در فصل برداشت سیب درختی در نیمه دوم شهریور ماه به علت وزش بادهای فصلی، سیب های درختی آذربایجان غربی با ریزش بسکمک روبرو می شوند و نبود برنامه ریزیهای دقیق و مدون و عدم انسجام دستگاههای دولتی در برخورد با این موضوع باعث شده تا دلالان در این بخش پولهای کلانی را به جیب بزنند که از سفره کشاورزان استان کسر می شود.

در کنار این مسایل، موضوع مهمتر جلوه های بسیار ناخوشایند این موضوع است که با انباشته شدن میوه های تابستانه بالاخص سیب درختی در حاشیه جاده ها و حریم راه ها، جلوه ای نامطلوب از سیمای کشاورزی آذربایجان غربی به رخ تمام مسافران و رهگذران از این مسیرها می کشد.

این موضوع که در سه سال اخیر با اعتراض فعالان رسانه ای استان روبرو شده ، موجب شد تا در سال 1396 برای نخستین بار دولت خرید تضمینی محصول سیب درختی را در آذربایجان غربی جزو برنامه های خود قرار دهد و از این رهگذر دست کشاورزان را بگیرد.

اما پای واسطه ها و طمع صاحبان صنایع تبدیلی اینبار هم دامن کشاورزان را گرفت و دست کشاورزان استان باز به جایی بند نشد و مسائل بهداشتی بسکمک را نیز تولید کرد.

در سال 1398 جمعی از مسوولان مرتبط با این موضوع گرد هم آمدند تا با چاره اندیشی و تعامل براین مسائل چیره شوند و نتیجه آن، اعطای مجوز به برخی خریداران سیب درختی بود که شاید بتوانند از این رهگذر باری از دوش کشاورزان برداشته و مسائل بهداشتی را رفع و سیمای جاده ها را بهتر کنند.

در این راستا به بیش از 30 مرکز مجوز اعطا شد و در کنار بخش خصوصی، تعاون روستایی نیز با نظارت مسوولان استانی و دستگاههای مرتبط در این زمینه فعال شدند.

اما آنچه مشهود بود، این مراکز و دلالان همچنان به کار خود ادامه دادند و انباشت سیب درختی زیر درختی همچنان بر سینه جاده های استان سنگینی کرد.

سال جاری دوباره مسوولان آذربایجان غربی عزم خود را جزم کرده اند تا شاید مهر پایانی براین پدیده زشت بزنند و مسیرهای قانونی و موجهی رابرای خریداری این محصولات بازتعریف کنند و دست سودجویان و واسطه های بازار را کوتاه کنند و محصولی بهداشتی و استاندارد را به دست کارخانه ها و صنایع تبدیلی استان برسانند.

ضرورت ایجاد مراکز مجاز خرید سیب توسط جهاد کشاورزی

مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار مجله نایس پاتوق گفت: در صورت همکاری عوامل خرید کارخانجات تبدیلی از مراکز خرید مجاز و عدم ایجاد مراکز غیر مجاز توسط عوامل ذکر شده، شاهد کاهش دپوی سیب صنعتی در کنار جاده ها خواهیم بود.

حسین سیوانی خاطرنشان کرد: ظرفیت محدود کارخانجات و محدودیت زمان تولید و نیز تولید بالا، ساماندهی و ایجاد مراکز خرید سیب صنعتی توسط سازمان های جهاد کشاورزی و تعاون روستایی در سطح شهرهای تولید کننده سیب را بسیار ضروری تر کرده است.

وی تعامل بین بخشی را مهمترین راهکار این موضوع برشمرد و افزود: همکاری تنگاتنگ دستگاه های اجرایی مرتبط از جمله دادگستری، دانشگاه علوم پزشکی، راهداری، حمل نقل جاده ای، نیروی انتظامی آذربایجان غربی و سایر ادارات می تواند کمک شایسته ای به کاهش میزان انباشت سیب صنعتی در کنار جاده ها باشد.

وی گفت: طبق پیش بینی سازمان جهاد کشاورزی استان در سال جاری، افزون بر یک میلیون تن سیب درختی تولید و حدود یک سوم از سیب تولیدی جهت مصارف صنعتی استفاده خواهد شد.

مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری آذربایجان غربی ادامه داد: ساماندهی و آماده سازی 15 مکان مجاز در مرکز و سایر شهرهای تولید کننده سیب استان توسط سازمان جهاد کشاورزی و آماده سازی 37 مرکز خرید توسط سازمان تعاون روستایی با مشارکت سازمان جهاد کشاورزی در این راستا در دستور کار است.

سیوانی با اشاره به اینکه انجمن سردخانه داران آمادگی خود را در زمینه دپوی سیب زیر درختی آذربایجان غربی خاطرنشان کرده اند، گفت: 50 سردخانه در سطح شهرهای تولید کننده سیب در این استان برای همکاری در دپوی سیب صنعتی اعلام آماد گی کرده اند.

وجود 52 مرکز مجاز فروش سیب در آذربایجان غربی

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آذربایجان غربی هم در این باره گفت: 52 مرکز مجاز فروش سیب صنعتی در این استان وجود دارد که صاحبان کارخانه ها موظف به خرید از این مراکز هستند.

مرتضی حاتمی گفت: صاحبان کارخانه های مرتبط موظف هستند یا از مراکز مجاز فروش سیب صنعتی در استان و سردخانه ها خرید کنند یا به طور مستقیم با کشاورزان قرارداد ببندند.

وی خاطرنشان کرد: باید با مراکز غیرمجاز خرید و فروش سیب صنعتی در استان برخورد شود و این بخش به صورت دائمی ساماندهی شود.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آذربایجان غربی گفت: باید در خصوص رسیدگی به شرایط سیب صنعتی در این استان نیازسنجی های لازم انجام شود.

ممنوع بودن انباشت سیب در کنار جاده ها

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار مجله نایس پاتوق گفت: انباشت سیب در کنار جاده های این استان ممنوع است و با متخلفان از سوی دستگاه های مسوول برخورد می شود.

اکبر کرامتی افزود: کشاورزان نمی توانند روزانه سیب زیر درختی خود رابه علت طولانی بودن فرایند و نیز کم بودن مقادیر سیب زیر درختی به کارخانه تحویل دهند بنابراین باید به دلالان تحویل دهند.

وی افزود: خرید تدریجی کنار جاده ای دارای مسائلی است که مسائل بهداشتی و ایجاد سیمای ناموزون برای استان از معایب آن است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: کارخانه ها اگر خواهان تولید محصولات با کیفیت هستند باید مواد اولیه مناسب و بهینه نیز داشته باشند.

وی افزود: محصولات انباشه شده در کنار جاده ها از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند در حالی که نگهداری مواد اولیه در شرایط استاندارد موجب تولید محصول با کیفیت می شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: یک درصد تولید سالانه استان سیب زیر درختی و یا صنعتی است که حدود 300 هزار تن را شامل می شود.

وی خاطرنشان کرد: با گفت و گوهای اجرا شده با کارخانه ها آنها مجاب به خرید از این مراکز شدند و لازم است تا مراکز دپوی غیر مجاز تعطیل شوند چرا که مجوزها و مراکز خرید بهداشتی و استاندارد آماده سازی شده اند و تجهیز مراکز در دست کار است.

کرامتی خاطرنشان کرد: بر اساس قانون نیز تولید کنندگان مواد غذایی موظف هستند تا مواد اولیه خود را از مراکز مجاز و بهداشتی تهیه کنند.

وی با اشاره به اینکه پارسال قیمت هر کیلوگرم سیب صنعتی بین 400 تا 800 تومان در بازار عرضه شد، گفت: ارومیه، سلماس، مهاباد، میاندواب و اشنویه مهمترین شهرهای تولید سیب صنعتی آذربایجان غربی هستند.

آذربایجان غربی سالانه با تولید متوسط یک میلیون تن سیب از سطح باغ های خود از استان های پیشرو در تولید این محصول در کشور است اما با وجود این امتیاز و داشتن محصولی با کیفیت، کشاورزان این استان همواره با مشکل فروش محصول روبرو هستند.

مساحت باغ های آذربایجان غربی 120 هکتار است که از این میزان 60 هزار هکتار باغ سیب درختی بوده که پیش بینی می شود از این باغ ها، یک میلیون و 50 هزار تن سیب درختی تولید شود.

منبع: ایرنا
انتشار: 31 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1111

به "خبرنگاران کوتاه کردن دست دلالان، چاره سیب صنعتی بدمنظر در آذربایجان غربی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کوتاه کردن دست دلالان، چاره سیب صنعتی بدمنظر در آذربایجان غربی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید