برررسی ناتمام واگذاری گروه مجلاتهمشهری

به گزارش مجله نایس پاتوق، مدتی است واگذاری گروه مجلات همشهری از ابعاد مختلفی مورد نقد و آنالیز قرار گرفته است؛ بر همین اساس هم به دعوت رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران نشستی برای آنالیز بیشتر این مساله برگزار گردید.

برررسی ناتمام واگذاری گروه مجلاتهمشهری

به گزارش خبرنگاران و به نقل از روابط عمومی انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران، نشست آنالیز واگذاری گروه مجلات همشهری یکشنبه (19 شهریور ماه) به دعوت محمدجواد حق شناس در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران و با حضور مدیر عامل و مدیر اداری مالی موسسه همشهری، چند تن از اعضای شورای شهر و نماینده انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران برگزار گردید.

عباس عبدی (رییس هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران) با ااشاره به کوشش های موسسه همشهری برای اداره اقتصادی این موسسه و اصلاحات مدیریتی آن و با تاکید بر ضرورت تعادل در درآمد و هزینه مطبوعات، گفت: کوشش برای اداره اقتصادی یک موسسه مطبوعاتی به این معنا نیست که منحصر به موضوع نگاه اقتصادی گردد؛ بلکه شاید مهم تر از آن مسئله حفظ هویت نشریاتی است که واگذار می شوند.

عبدی اضافه کرد: شما می توانید یک شی مثل جایگاه را فارغ از استفاده ای که از آن می گردد، بفروشید؛ اما مطلقا نمی توانید با یک یا چند مجله چنین برخوردی داشته باشید؛ زیرا این مجلات دارای هویتی هستند که آنها را غیر قابل معامله می نماید.

او با بیان اینکه درست است در اصل موسسه همشهری مالک این نشریات است، یادآور شد: در واقع تحریریه های این نشریات هستند که مالک معنویی آن هستند و در هر تغییر و تحولی باید این ضمانت وجود داشته باشد که هویتی که تحریریه ها برای این نشریات ساخته اند، دستخوش تغییر و تحول غیرمتعارفی نگردد؛ درست مثل اینکه یک نشریه چپ گرا را نمی توان به یک تیم راست گرا فروخت یا برعکس؛ گرچه مالک آن هم به این امر رضایت داشته باشد.

عبدی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به قرارداد موسسه با پیمانکار تازه این مجلات، گفت: معنای یک ماده این قرارداد این است که تمامی نیروهای قراردادی این مجلات اخراج گردیده محسوب می شوند؛ مگر این که پیمانکار جدید بخواهد از آنها استفاده کند و این موضوع نافی حقوق شغلی و حرفه ای روزنامه نگاری است و ما به عنوان انجمن درخواستِ اصلاح این رویه را داریم.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران در سرانجام سخنانش با تاکید بر اینکه ما اساسا عنوانی مثل مجری-سردبیر نداریم، گفت: با استدلال های صرفا مالی و اقتصادی دوستان، حتی روزنامه همشهری هم باید بسته گردد. در صورتی که من بر این باورم نباید به موضوع به این شکل نگاه کرد و صرفا مسائل اقتصادی را در این موضوع دخیل دانست.

از آنجایی که این نشست به دلیل محدودیت زمانی، بدون نتیجه قطعی سرانجام یافت، قرار بر این شد تا در جلسه بعدی موضوع جمع بندی و نتیجه گیری گردد.

پیش از برگزاری این نشست، سه تن از سردبیرانِ سابقِ گروه مجلات همشهری در نشستی در دفتر انجمن، به بیان دیدگاه ها و دغدغه های اعضای تحریریه این مجلات پرداختند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 دی 1397 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 42

به "برررسی ناتمام واگذاری گروه مجلاتهمشهری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برررسی ناتمام واگذاری گروه مجلاتهمشهری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید