بالون ناسا در اعماق اقیانوس دفن شد

به گزارش مجله نایس پاتوق، ناسا پس از بروز یک ناهنجاری در بالون پرفشار غول پیکرش، آن را به درون اقیانوس آرام انداخت.

بالون ناسا در اعماق اقیانوس دفن شد

به گزارش ناسا و به نقل از اسپیس، ماموریت یک بالون علمی ناسا حدود یک روز و نیم پس از پرواز در روز یکشنبه(14 مه) پس از بروز یک نشتی غیرقابل جبران متوقف شد. این بالون که دومین بالون ناسا در نوع خود است اکنون در اعماق اقیانوس آرام واقع شده است.

ناسا بالون فوق پرفشار(SPB) خود را در روز آدینه(12 مه) در ساعت 8:02 بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی(03:32 بامداد شنبه به وقت ایران) از فرودگاه واناکای نیوزلند به سمت آسمان راهنمایی کرد. پس از شناسایی نشتی و کوشش ناموفق برای برطرف آن، مسئولین پرواز در ساعت 8:54 صبح به وقت منطقه زمانی شرقی(16:24 به وقت ایران) در روز یکشنبه بر فراز اقیانوس آرام به این ماموریت خاتمه دادند.

بالون فوق پرفشار بار محموله ای به نام رصدخانه فضایی اکستریم 2 را حمل می کرد که برای شناسایی ذرات پرتوهای کیهانی بین کهکشانی با انرژی فوق بالا طراحی شده است. این ذرات در دام جو زمین می افتند. منشا این نوع ذرات تا حد زیادی از دسترس محققین دور مانده است. متاسفانه، EUSO-2 اکنون در کف اقیانوس واقع شده است و ناسا هیچ برنامه ای برای پرتاب بالون فوق پر فشار دیگری در امسال ندارد.

دبی فربرادر(Debbie Fairbrother)، رئیس برنامه بالون علمی ناسا در بیانیه ای در روز یکشنبه گفت: این، خاتمه ناگواری برای ماموریت است و ما دلیل را که به ما در بهبود فناوری بالون های فوق پر فشار یاری می نماید، آنالیز خواهیم کرد.

EUSO-2 دومین و آخرین پرتاب بالن فوق پرفشار از واناکا بود. اولین بالون در روز 15 آوریل به آسمان رفت و هنوز در حال پرواز است.

این بالون در لایه استراتوسفر در فاصله حدود 100 هزار فوتی(30500 متر) شناور است و تلسکوپ تصویربرداری بالون فوق پر فشار(SuperBIT) را حمل می نماید که برای مقدار گیری اندازه ماده تاریک در خوشه های کهکشانی به کار برده می گردد.

نزدیک بودن این بالون ها به زمین در مقایسه با پرتاب های مداری باعث صرفه جویی زیادی می گردد. EUSO-2 حدود دو تُن وزن داشت و بنابراین پرتاب آن به فضا بسیار هزینه بر بود.

در صورت بروز نقص در ماموریت بالون فوق پرفشار مشابه آن چه رخ داد، محموله به عنوان یک لنگر برای بالون عمل می نماید و به سرعت آن را به کف اقیانوس می کشاند و از بیشتر جانداران دریایی دور می نماید.

منبع: فرارو
انتشار: 26 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1402 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 2212

به "بالون ناسا در اعماق اقیانوس دفن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بالون ناسا در اعماق اقیانوس دفن شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید