احتمال سکته مغزی در بیماران مبتلا به کرونا ، حمله این ویروس به سیستم اعصاب

به گزارش مجله نایس پاتوق، یک پزشک متخصص مغز و اعصاب می گوید بعضی از افرادی که به بیماری کرونا مبتلا بوده و سپس بهبود یافته اند احتمالا با مسائل مغزی در آینده روبرو خواهند شد.

احتمال سکته مغزی در بیماران مبتلا به کرونا ، حمله این ویروس به سیستم اعصاب

به گزارش خبرنگاران ، بروز مسائل مغزی و سکته ها در میان افراد بهبود یافته کرونایی به موضوع نگران نماینده ای تبدیل شده است. اکنون تحقیقات نیز یکی پس از دیگری در راستای اثبات این موضوع است که آیا سکته مغزی با کرونا ارتباطی دارد یا نه. در این رابطه با دکتر محمد باقرزاده پزشک متخصص مغز و اعصاب گفت و گویی کردیم.

او در رابطه با احتمال بروز مسائل مغزی و اعصاب در بیماران کرونایی به خبرنگاران گفت: خیلی وقت است که این مسئله محرز شده که ویروس کرونا به غیر از ریه به اندام های دیگر هم آسیب می رساند. البته علائم معمول همان علائم ابتدایی همانند سرفه، تب و اختلالات تنفسی هستند اما اکنون توضیحات بیشتری در رابطه با عوارض مغزی وجود دارد.

این متخصص مغز و اعصاب مطرح نمود: ویروس کووید 19 به وسیله گیرنده های سلولی و با استفاده از پروتئین موجود در آنها بر مغز تاثیر می گذارد. این موضوع اختلالات عصبی متعددی را در فرد آلوده به ویروس رقم می زند. از دست رفتن حس بویایی و چشایی نتیجه یکی از همین اختلالات عصبی است.

دکتر باقرزاده در ادامه گفت: ویروس کرونا حاوی پروتئین هایی است که می توانند به سلول های انسانی و حیوانی وارد شوند. گیرنده های سلولی به خوبی این پروتئین ها را دریافت می نمایند و در ادامه تعاملاتی در بدن رخ می دهد.

وی اضافه نمود: افرادی که دارای فشار خون هستند بیشتر از هر فرد دیگری ممکن است در پی ابتلا به ویروس کرونا به عارضه های مغزی دچار شوند. ویروس کرونا قادر است به وسیله گیرنده های سلولی که به نام ACE2 شناخته می گردد به سلول های عصبی مغز نیز ورود پیدا کند.

این پزشک متخصص در رابطه با این موضوع که ویروس کرونا تا چه اندازه در به وجود آمدن سندرم گیلن باره، مننژیت و دیگر بیماری های مغزی و عصبی نیز نقش دارد گفت: در این رابطه هنوز موضوعی روشن نشده است. ما نمی توانیم بر اساس چیزی که از لحاظ علمی اکتشاف نشده صحبت کنیم. شاید این عوارض ارتباطی به کرونا نداشته باشد اما اکنون همه احتمالات برای ویروس کرونا پررنگ هستند. ولی اکنون این احتمال بسیار پررنگ است که ویروس کووید 19 می تواند به نورون های مغزی آسیب برساند که این می تواند منتج به سکته مغزی گردد.

دکتر باقرزاده بیان داشت: در رابطه با کرونا باید حساسیت بسیار زیادی را به خرج داد و هرگونه علائمی را جدی گرفت اما این هم نباید به این معنا باشد هر عارضه ای با کرونا اشتباه گرفته گردد. فصل تابستان فصلی است که در آن مسائلی همانند اسهال تشدید می گردد که نباید با علائم کرونا اشتباه گرفته گرددند اما به هر حال هرگونه علامتی باید جدی گرفته گردد.

وی گفت: کووید 19 در کشور ما در شرایط بحرانی قرار گرفته است. این را می توان از تعداد مراجعات به مراکز درمانی به راحتی متوجه شد. الان مشکل اصلی شیوع مجدد نیست، مشکل اصلی اینجاست که بسیاری از مردم نکات بهداشتی را رعایت نمی نمایند. یا باور پیدا نموده اند که کرونا فروکش نموده و یا اینکه دیگر خسته شده اند.

این پزشک متخصص در خاتمه گفت: راه اصلی قطع شیوع قرنطینه دوباره و رعایت فاصله اجتماعی است که به نظر نمی رسد بسترهای موجود در اجتماع برای چنین شرایطی مجددا آمادگی داشته باشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1071

به "احتمال سکته مغزی در بیماران مبتلا به کرونا ، حمله این ویروس به سیستم اعصاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال سکته مغزی در بیماران مبتلا به کرونا ، حمله این ویروس به سیستم اعصاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید