آقای روحانی برای تصویب حق مسکن 300 هزاری کارگران چند دقیقه زمان احتیاج دارید؟

به گزارش مجله نایس پاتوق، مصوبه افزایش حق مسکن کارگران در شورای عالی کار از اواخر خردادماه به هیئت دولت ارسال شده است، اما با گذشت بیش از یک ماه از ارسال این مصوبه به دولت هنوز خبری از تصویب آن نیست.

آقای روحانی برای تصویب حق مسکن 300 هزاری کارگران چند دقیقه زمان احتیاج دارید؟

جهت دریافت خدمات درب ضد سرقت با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش گروه مالی مجله نایس پاتوق، اواخر تیرماه (25 تیرماه 99) محمد شریعتمداری، وزیر کار در گفت وگوی اینستاگرامی درباره افزایش حق مسکن کارگران گفت: این مصوبه در کمیته فرعی کمیسیون اقتصاد دولت تصویب شده است و در حال حاضر در کمیسیون مالی دولت است.

وی ادامه داد: ان شاءالله در هفته آینده در صحن دولت تصویب و نهایی می گردد و بعد از تصویب ابلاغ خواهد شد، مسئله ای در این زمینه وجود ندارد.

طبق مصوبه شورای عالی کار حق مسکن در امسال در صورت تصویب دولت از 100 هزار تومان در سال 98 به 300 هزار تومان در سال 99 افزایش خواهد یافت.

البته وزیر کار در اول مرداد ماه 99 هم وعده تصویب افزایش حق مسکن کارگران را برای هفته آینده داد، اما باز هم خبری از تصویب افزایش حق مسکن کارگران نشد و این مسئله دلخوری بسیار زیاد جامعه کارگری را فراهم کرده است و آن ها می گویند که دولت کارگران را سر کار گذاشته است و زندگی و معیشت کارگران در برنامه های اولویت دار دولت نیست.

عدم تصویب حق مسکن کارگران باعث دلخوری جامعه کارگری شده است و نمایندگان کارگران به نمایندگی از جامعه 14 میلیونی کارگران تعلل دولت در تصویب افزایش 200 هزارتومانی حق مسکن کارگران را بی اعتمادی به دولت می دانند و می گویند: با وجود اینکه وزیر کار در نامه ارسالی خود به جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری قید فوریت را ذکر است,، اما تا کنون مصوبه افزایش حق مسکن در دولت بی نتیجه مانده است و به معنی این است که کارگران در اولویت کار دولت نیستند.

*تعلل دولت در تصویب حق مسکن 300 هزارتومانی

محمدرضا تاجیک، عضو کمیته مزد شورای عالی کار درباره حق مسکن کارگران گفت: چند ماه از سال جدید گذشته است و هنوز حق مسکن 200 هزارتومانی کارگران که شورای عالی کار یک ماه پیش آن را مصوب کرده بود پرداخت نشده است. مقرر بود این حق مسکن از ابتدای تیرماه پرداخت گردد و این درحالی است که در چند ماه اخیر قیمت مسکن و اجاره مسکن شرایط سرسام آوری پیدا کرده است.

عضو شورای عالی کار با ابراز اینکه حق مسکن کارگران با وجود رشد سرسام آور قیمت اجاره پرداخت نشده است گفت: با پیگیری هایی که از وزارت کار داشتیم اعلام کردند که حتماً قبل از مرداد ماه 99، شرایط حق مسکن به نتیجه برسد.

*حق مسکن 300 هزارتومانی به حقوق تیرماه کارگران نرسید

ناصر چمنی، رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران کشور، درباره حق مسکن کارگران گفت: تا کنون خبری از تصویب حق مسکن نیست. ما به عنوان نماینده کارگران سال های سال است که احساس مسئولیت را از کارگران نمی بینیم.

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگری گفت: سبد معیشت کارگران در شرایط کرونا بزرگتر شده است و به سمت 6 میلیون تومان رفته است. دولت باید به روش های مختلف از کارگران حمایت کند چرا که با دستمزد فعلی و حق مسکن هزینه های زندگی کارگران تأمین نمی گردد.

لازم به ذکر است وزیر کار در 31 خرداد ماه طی نامه ای به جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور نوشت: به استحضار می رساند بر اساس ماده 2 اصلاحی قانون راجع به طبقه بندی مشاغل و برقراری یاری هزینه مسکن کارگری مصوب 1370 مجلس شورای اسلامی یاری هزینه مسکن برای کارگران مشمول قانون کار سالیانه توسط شورای عالی کار معین و به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید.

متن نامه به این توضیح است: در اجرای قانون مذکور شورای عالی کار در جلسه 292 مورخ هفدهم خرداد 99 با افزایش یاری هزینه مسکن کارگران از ماهیانه یک میلیون ریال به ماهیانه 3 میلیون ریال موافقت کرده است لذا خواهشمند است دستور فرمایید متن پیشنهادی زیر با قید فوریت در هیئت وزیران مطرح گردد.

هیئت وزیران در جلسه به پیشنهاد شورای عالی کار و به استناد ماده 2 اصلاحی قانون راجع به طبقه بندی مشاغل و برقراری یاری هزینه مسکن کارگری موظف 1370 تصویب کرد یاری هزینه مسکن کارگران مشمول قانون کار از ابتدای تیر 99 مبلغ سه میلیون ریال معین می گردد. افزایش 200 هزارتومانی حق مسکن می تواند در فیش حقوقی کارگران تغییری ایجاد کند، هرچند این تغییر بسیار اندک است، اما باز هم در شرایطی که هزینه زندگی کارگران بسیار از درآمد بیشتر است، می تواند نقطه قوتی در تأمین معاش آن ها باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1018

به "آقای روحانی برای تصویب حق مسکن 300 هزاری کارگران چند دقیقه زمان احتیاج دارید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آقای روحانی برای تصویب حق مسکن 300 هزاری کارگران چند دقیقه زمان احتیاج دارید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید