15 توصیه مهم برای مدیریت زمان و برنامه ریزی

به گزارش مجله نایس پاتوق، آیا ته به حال درباره چگونگی مدیریت زمان اندیشیده اید؟ برای همه ما بارها پیش آمده است که از روال عادی و تکراری زندگی خود خسته شده باشیم؛ گاهی نیز آنقدر درگیر مسائل روزمره می شویم که فراموش می کنیم باید راه حلی برای آن ها پیدا نموده و زمان خود را مدیریت کنیم. از این رو در این مطلب تکنیک های موثری برای مدیریت زمان و برنامه ریزی آورده شده است؛ با ما همراه باشید.

15 توصیه مهم برای مدیریت زمان و برنامه ریزی

15 روش برای مدیریت زمان و برنامه ریزی

1. سحرخیزی

معمولا 1 الی 2 ساعت بعد از بیدار شدن، به عنوان مهم ترین ساعت کاری شما محسوب می گردد. آغاز دیرهنگام و آشفته یک روز می تواند باعث دو مشکل اصلی گردد؛ زمان خود را در صبح از دست می دهید، دوم اینکه، می تواند تاثیر منفی بر سایر کارهایی داشته باشد که قرار است در طول روز انجام دهید.

2. خواب کافی

ممکن است برای افرادی که در پست مدیریت هستند، این موضوع غیر قابل درک بنظر برسد؛ اما خواب مناسب می تواند تأثیر زیادی بر بهره وری شما داشته باشد و شما با انرژی بیشتری می توانید کارهای خود را انجام دهید. در واقع با داشتن خواب کافی، حافظه شما بهبود خواهد یافت، خلق و خو و همچنین تفکر مثبت شما افزایش خواهد یافت. علاوه بر این، داشتن خواب کافی، اثرات طولانی مدت متعددی نظیر بهبود سلامت و کنترل وزن دارد.

3. قورباغه را قورت دادن

این تکنیک توسط افراد موفقی که عملکرد بالایی در زندگی خود داشته اند، امتحان شده است. مفهوم استفاده از این تکنیک به این معناست که اولین کاری که باید هر روز صبح انجام بدهید، سخت ترین کار آن روز است. زیرا در بقیه روز آسوده خواهید بود که سخت ترین کار را پشت سر گذاشته اید.

قورباغه شما در واقع همان عظیم ترین و مهم ترین کاری است که باید همان اول وقت انجام بدهید و درواقع می توان گفت انجام دادن آن کار، می تواند بیشترین تاثیر مثبت را در زندگی شما داشته باشد.

4. قدرت نه گفتن

اگر قرار باشد ما صندلی شغلی با مسئولیت های زیادی را عهده دار شویم، در این موقعیت ممکن است برای ما سخت باشد که بین قبول کردن یک سری وظایف و نه گفتن به آن ها تعادل ایجاد کنیم. ممکن است در ابتدا کمی سخت به نظر برسد، اما ما باید کم کم نه گفتن را یاد بگیریم.

این کار باعث می گردد تا به کارهای حاشیه ای نپرداخته و بر کار خود متمرکز شوید.

5. سپردن کارها به شخص دیگر

زمان هایی وجود دارد که ما احتیاج به یک شخصی داریم، تا با سپردن اندکی از کارها به او، امور را بهتر انجام دهیم. ممکن است افرادی وجود داشته باشند، که در اجرای کارها از خود ما بهتر عمل نمایند.

6. کنار گذاشتن عادت های بد

تکنیک های متعددی برای توقف و یا از بین بردن عادت های ناسالم وجود دارد. این کار به شما در مدیریت زمان یاری زیادی خواهد نمود و زمان بیشتری را نسبت به قبل برای صرف کارها خواهید داشت.

7. حذف کردن چند مورد از وظایف

انجام دادن چند کار و وظیفه به صورت همزمان، عملکرد و میزان بهره وری شما را تا حدود 40 درصد کاهش دهد. سعی کنید، از انجام وظایف پیش پا افتاده خودداری کنید و تمام تمرکز اصلی خود را برای انجام یک کار مفید در طول روز بگذارید.

8. کمال گرا نبودن

اصل پارتو یا همان قانون 20/80 حاکی از آن است، که حدود 20 درصد از فعالیت های شما، 80 درصد نتیجه موثر برای شما خواهد داشت. سعی کنید، در طول روز نگاهی به سایر فعالیت هایی که قرار است انجام دهید، بیاندازید و از انجام دادن کارهای غیر ضروری خودداری کنید و بدانید که کمال گرا بودن، شما را از پیشرفت باز خواهد داشت.

9. تعیین کردن محدودیت زمانی

سعی کنید برای آغاز انجام یک کار، محدودیت های زمانی خود را بشناسید تا بتوانید کلیه فعالیت های خود را کنترل نموده و سریع تر به موفقیت دست یابید.

10. داشتن اوقات فراغت

سعی کنید از اوقات فراغت خود به بهترین شکل ممکن بهره ببرید. بعضی از فعالیت ها مانند تماشای تلویزیون شاید سرگرم نماینده باشند، اما به عنوان اوقات فراغت سالم محسوب نمی گردد. سعی کنید فعالیت های متنوعی مانند ورزش و سرگرمی های هنری را دنبال کنید تا بتوانید روحیه بهتری برای انجام دادن کارها داشته باشید.

11. استراحت کردن بین کارها

خستگی و انجام دادن مداوم کارها و وظایف سنگین، میزان کارایی و بهره وری شما را کاهش خواهد داد. سعی کنید، وظایف خود را به چند بخش تقسیم نموده و بعد از تکمیل هر کار، قبل از آغاز کار بعدی، مقداری از وقت خود را صرف آرامش ذهن خود کنید. حتی پنج دقیقه استراحت می تواند تفاوت قابل توجهی را قدرت ذهن شما ایجاد کند.

12. استفاده از شب ها و آخر هفته ها

انجام دادن یک مقداری از کارها در شب و تعطیلات آخر هفته می تواند برای پیشرفت و ادامه جهت، به شما یاری کند. اما این کار به این معنا نیست، که اوقات فراغت خود را قربانی کنید! پس تعادل را رعایت کنید.

13. داشتن سبک زندگی سالم

ممکن است بسیاری از افراد، اطلاعاتی در خصوص مزایای یک رژیم غذایی سالم و ورزش نداشته باشند. اما بدانید که داشتن یک شیوه زندگی سالم، کارایی شما را افزایش خواهد داد. با این کار می توان اثرات بهبود مدیریت زمان را احساس کرد.

14. استفاده بهینه از موبایل

آیا ضروری است در تمام زمان خود را از موبایل خود بهره ببرید؟ اگر به آن احتیاجی ندارید، برای چند ساعت آن را کنار بگذارید و استفاده نکنید. یکی از بهترین کارهایی که ما می توانیم برای مدیریت زمان انجام دهیم این است که عواملی مانند تلفن همراه را در هنگام کار، از اطراف خود دور کنیم.

15. داشتن برنامه بهینه

سعی کنید برای ساده تر کردن انجام کارها، برنامه های خود را سازمان دهی کنید. آیا همیشه یک برنامه دقیق برای روز بعد خود دارید؟ آیا از ابزارهای کارآمد برای برنامه های خود استفاده می کنید؟ سعی کنید، از لوازم و نرم افزارهای مناسب برای این کار بهره ببرید.

کلام آخر

بکارگیری 15 تکنیکی که برای مدیریت زمان و برنامه ریزی در این مقاله ارائه شد، نظم برنامه های شما را به صورت چشمگیری بهبود می بخشد. همچنین شما می توانید با 3 تکنیک اساسی در مدیریت زمان نیز در انگیزه آشنا شوید.

تجربیات و دیدگاه های شما در خصوص مدیریت زمان چیست؟ لطفا نظرات خود را با ما و سایر کاربران انگیزه به اشتراک بگذارید.

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 4 آبان 1399 بروزرسانی: 4 آبان 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1178

به "15 توصیه مهم برای مدیریت زمان و برنامه ریزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "15 توصیه مهم برای مدیریت زمان و برنامه ریزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید