گوگل محتوای خبری را برای بعضی کاربران کانادایی مسدود می نماید

به گزارش مجله نایس پاتوق، به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، قانون اخبار آنلاین یا لایحه C-18 مجلس عوام کانادا در آوریل 2022 میلادی از سوی دولت جاستین ترودو نخست وزیر این کشور ارائه شد و قوانینی را برای ملزم کردن پلتفرم هایی مانند فیس بوک و گوگل برای مذاکره تجاری و پرداخت حق الزحمه به ناشران اخبار ارائه کرد.

گوگل محتوای خبری را برای بعضی کاربران کانادایی مسدود می نماید

سخنگوی گوگل در بیانیه ای ایمیلی به رویترز گفت: ما برای مدتی کوتاه واکنش به لایحه C-18 را آزمایش می کنیم که درصد اندکی از کاربران کانادایی را در بر می گیرد. ما سالانه هزاران تست انجام می دهیم تا هرگونه تغییرات احتمالی در جستجو را ارزیابی کنیم.

این شرکت تایید کرد تست هایی که در مدت زمانی محدود اجرا می شوند به طور تصادفی گروهی نمونه را دربر می گیرند که کمتر از 4 درصد کاربران کانادایی را تشکیل می دهند. دسترسی این افراد به اخبار کانادا و بین المللی در درجات مختلفی محدود می گردد.

سخنگوی پابلو رودریگز وزیر میراث کانادا در بیانیه ای گفت: مردم کانادا از اقدام گوگل نمی ترسند و اینکه گوگل از رفتار متا تلقید نموده تاسف بار است.

او در ادامه اضافه کرد: مردم کانادا نیازمند دسترسی به اخبار با کیفیت و مبتنی بر واقعیت در سطح محلی و ملی هستند و به همین علت ما قانون اخبار آنلاین را ارائه کردیم. شرکت های بزرگ فناوری باید با شفافیت بیشتری عمل نمایند و نسبت به مردم کانادا مسئولیت پذیر باشند.

سال گذشته فیس بوک هشدار داد احتمالا اشتراک گذاری محتوای خبری در پلتفرم خود در کانادا را مسدود کند. علت این امر نگرانی ها درباره قانونی بود که پلتفرم های دیجیتال را وادار به پرداخت حق الزحمه به ناشران اخبار می کرد.

در مارس 2021 قانونی مشابه در استرالیا اجرایی شد. پیش از اجرایی شدن قانون، مذاکرات با شرکت های بزرگ فناوری به قطعی موقت انتشار اخبار در فیس بوک در این کشور منجر شد.

صنعت رسانه های خبری کانادا به فیس بوک فشار آورده و از دولت این کشور خواسته بود قوانین بیشتری برای مقابله با شرکت های فناوری وضع کند تا به این ترتیب خسارت های مالی را جبران کند که طی سالیان در نتیجه توسعه سهم گوگل و فیس بوک از سهم بازار تبلیغات متحمل شده بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 اسفند 1401 بروزرسانی: 4 اسفند 1401 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 2181

به "گوگل محتوای خبری را برای بعضی کاربران کانادایی مسدود می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوگل محتوای خبری را برای بعضی کاربران کانادایی مسدود می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید