کدام شغل ها در ایران از کرونا جان سالم به در بردند؟

به گزارش مجله نایس پاتوق، خبرنگاران: اتاق بازرگانی تهران در در جدیدترین گزارش خود به آنالیز شغل هایی پرداخته که از کرونا بیشترین آسیب را دیده اند یا بنا به ماهیت خود، چندان در زمان شیوع این ویروس با مشکل و محدودیت روبرو نشده اند.

کدام شغل ها در ایران از کرونا جان سالم به در بردند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، با شیوع جهانی ویروس کرونا، بسیاری از کشورها و دولت ها به منظور کاهش سرعت این بیماری و افزایش توان کادر درمان در مقابله با آن، اقدام به ایجاد قرنطینه و محدودیت های اجتماعی کردند و به دنبال آن، فعالیت بسیاری از کسب و کارها یا محدود و ممنوع شد یا با تغییرات جدی ادامه پیدا کرد.

هرچند در حال حاضر بسیاری از دولت ها یا با کاهش سرعت شیوع ویروس یا با هدف مقابله با ضربه های اقتصادی حاصل از آن، اقدام به بازگشایی مجدد کسب و کارها کردند اما آنالیز نشان می دهد که تعدادی از شغل ها و حوزه های کاری در زمان شیوع کرونا، آسیبی جدی دیده اند.

مبنای جدیدترین تحقیقات اجرا شده، امکان ایجاد فاصله گذاری اجتماعی در محیط های کاری است. به این معنا که در هر محیط پس از بازگشایی دوباره کسب و کارها تا چه حد امکان حفظ فاصله اجتماعی و کاهش خطر ابتلا وجود دارد.

بر این اساس، کسب و کارهای فعال در حوزه مراقبت های بهداشتی و حمایت اجتماعی، مدیریت عمومی، خدمات اقامتی و غذایی، هنر، سرگرمی و تفریح، تجارت خرده و فروشی و خدمات اجتماعی بیشترین آسیب را از شیوع کرونا دیده اند و با توجه به اینکه در انجام بسیاری از این فعالیت ها امکان فاصله گذاری اجتماعی وجود ندارد، حتی در زمان بازگشایی ها، اقبال از آنها بالا نبوده است.

خدمات آموزشی، املاک و مستغلات، ساخت و ساز، خدمات آب، برق و گاز، امور اقتصادی و بیمه، خدمات اداری و علمی و آمار و اطلاعات دیگر بخش هایی هستند که در طیف شغل های آسیب دیده از کرونا، در میانه قرار می گیرند.

در میان شغل هایی که کمترین آسیب را دیده اند، کشاورزی، جنگل داری و شیلات، صنعت(ساخت) و حمل و نقل انبارداری قرار گرفته اند. این شغل ها با توجه به این که امکان ارتباط مستقیم و مواجهه رو در رو با افراد در آنها بسیار پایین است، جزو شغل های کم ریسک به شمار رفته و در زمان شیوع کرونا، آسیب چندان زیادی در مقایسه با سایر بخش ها ندیده اند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 25 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1100

به "کدام شغل ها در ایران از کرونا جان سالم به در بردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام شغل ها در ایران از کرونا جان سالم به در بردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید