چرا دانشگاه ها تمایلی به بازگشت حضوری دانشجویان ندارند؟

به گزارش مجله نایس پاتوق، در حالی مجوز بازگشایی و شروع آموزش های حضوری دانشجویان از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از امروز، 15 آبان ماه داده شده که به نظر می رسد مسئولان آموزش عالی و دانشگاه ها به دلایلی از جمله مسائل بودجه ای، عدم واکسیناسیون صدردصدی دانشجویان و همچنین نداشتن برنامه دقیق عملی برای رعایت پروتکل های بهداشتی در مراکز خوابگاهی و غیره، تمایلی به شروع آموزش های حضوری را ندارند و ترجیح می دهند همچنان دانشجویان از پشت قاب های مجازی، آموزش های خود را دریافت کنند.

چرا دانشگاه ها تمایلی به بازگشت حضوری دانشجویان ندارند؟

به گزارش خبرنگاران، اواسط مهر ماه سال جاری بود که ستاد ملی مقابله با کرونا با صدور مصوبه ای اجازه بازگشت به آموزش حضوری دانشجویان را از 15 آبان ماه جاری به وزارت علوم و بهداشت ابلاغ کرد. بر این اساس مقرر شد دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی از روز 15 مهرماه و مقطع کارشناسی از امروز شنبه 15 آبان ماه به صورت حضوری در کلاس های درس فعالیت داشته باشند.

در این مصوبه تاکید شد که دانشگاه ها باید از این تصمیم ستاد ملی کرونا تبعیت کنند و نهایت تلاش خود را برای اجرای آن مبذول دارند.

پس از ابلاغ این مصوبه، دکتر محمد علی زلفی گل، وزیر علوم نیز با ارسال نامه ای به دانشگاه های کشور شرایط حضوری شدن آموزش در نیم سال نو تحصیلی را تبیین و مهر تایید بازگشت به آموزش های حضوری را امضا کرد و به این ترتیب پس از حدود دو سال از گذشت آموزش های مجازی و پیگیری مباحث آموزشی از پشت قاب های الکترونیکی دانشگاه ها، دانشجویان برخی دانشگاه ها از جمله علمی کاربردی و فنی و حرفه ای پا به فضای فیزیکی این مراکز می گذارند تا آموزش های حضوری را در دانشگاه ها ادامه دهند.

در بخشنامه وزیر علوم به دانشگاه ها عنوان شد؛ در پی مصوبه اخیر ستاد ملی کرونا و ضرورت شروع و تداوم آموزش های حضوری دانشجویان در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور مقتضی است که آموزش های حضوری به گونه ای تدریجی و با توجه به شرایط منطقه موردنظر و مقدار واکسیناسیون دانشجویان و شرایط خوابگاهی برقرار شود تشخیص این امر بر عهده شورای مدیریت استانی آموزش عالی است.

همچنین موضوع در جلسات فوق العاده شورای مدیریت استانی آموزش عالی مطرح و تصمیمات لازم متناسب با شرایط مؤسسات آموزش عالی مستقر در استان اتخاذ شود. تصمیمات شورا نیز با امضای رئیس شورا به مؤسسات ابلاغ شود و مؤسسات ملزم به اجرای آن ها هستند.

در بخش پایانی نامه وزیر علوم امده است: مسئولیت نظارت و پیگیری برنامه برگزاری آموزش های حضوری در سطح وزارت بر عهده معاون آموزشی است.

در این رابطه دکتر محمد علی زلفی گل طی گفت و گویی با خبرنگاران به آخرین تصمیمات وزارت علوم برای بازگشایی دانشگاه ها از امروز 15 آبان اشاره و اظهار کرد: ما اختیار بازگشایی مراکز آموزش عالی و شروع آموزش حضوری دانشجویان را به دانشگاه ها و موسسات آموزشی دادیم تا این مراکز بر اساس امکاناتی که دارند برای حضور دانشجویان اولویت بندی کنند و تعیین شود کدام گروه ها می توانند در دانشگاه ها حضور فیزیکی داشته باشند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: نگاه و سیاست وزارت علوم در خصوص بازگشایی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این است که به مرور دانشجویان در این مراکز حضور فیزیکی داشته باشند.

وزیر علوم تاکید کرد: در حال حاضر ستاد ملی مقابله با کرونا اجازه بازگشایی دانشگاه ها و شروع آموزش حضوری دانشجویان را صادر کرده است اما همانطور که عنوان شده دانشگاه ها بر اساس شرایط و امکانات خود، حضور دانشجویان را اولویت بندی می کنند.

وی اضافه کرد: البته امکان حضور برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی که فعالیت های آزمایشگاهی و عملی داشتند در دانشگاه ها وجود داشت، اما بحث آموزش حضوری ما درمورد دانشجویان سال اول کارشناسی ارشد و مقاطع کارشناسی است که برای حضور آنها دانشگاه ها برنامه ریزی خواهد شد.

دکتر زلفی گل اظهار کرد: بحث سلامت دانشجویان در اولویت وزارت علوم و دانشگاه ها واقع شده است اما دانشگاهی که بدون دانشجو باشد مانند کالبد بدون روح است و ما تلاش خود را می کنیم هر چه سریعتر دانشجویان به دانشگاه ها برگردند و آموزش حضوری را تجربه کنند.

وزیر علوم همچنین گفت: مهر ماه سال جاری تاکید کردیم معاونان آموزشی دانشگاه ها برنامه ریزی مستقلی برای حضوری دانشجویان دوره های مختلف داشته باشند. اما تاکید کردیم دانشجویان دوره کارشناسی ارشد به آن دلیل که تعداد واحدهای کمتری نسبت به دانشجویان کارشناسی دارند، تعداد کلاس های بیشتری را برگزار کنند و کمبود فشرده شدن جبران شوند.

وی در ادامه با بیان این که آموزش دانشجویان دوره کارشناسی از ابتدای مهرماه به صورت مجازی شروع شد، گفت: دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری که فعالیت های آموزشی و تئوری داشتند نیز آموزش های خود را به صورت مجازی دنبال کردند. ضمن اینکه سال جاری نیز امکانات رفاهی و خوابگاهی به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری که فعالیت های آزمایشگاهی و کارگاهی دارند تعلق گرفت و دلیل تخصیص امکانات به این دانشجویان نیز این بود که این دانشجویان به صورت حضوری در دانشگاه ها پروژه های تحقیقاتی را دنبال می کنند و فعالیت ها و پروژه های تحقیقاتی آنها به تصویب گروه و دانشکده رسیده است.

زلفی گل گفت: در حال حاضر فرایند واکسیناسیون اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه ها به اتمام رسیده است و ما واکسیناسیون دانشجویان را با سرعت بیشتری انجام می دهیم. به این ترتیب دانشجویانی که هر دو نوبت واکسن را دریافت کرده اند می توانند در محیط دانشگاه ها حضور پیدا کنند.

دکترمحمد رضا آهنچیان نیز در خصوص دانشگاه هایی که آموزش خود را از ابتدای این هفته شروع می کنند گفت: در طول 20 ماه از شیوع کرونا ویروس، آموزش به معنای مجازی به صورت صد درصدی در دانشگاه ها پیاده شد.

وی شرح داد: بر اساس سیاست وزارت علوم بنا است برخی از زیر نظام های آموزشی نظیر دانشگاه جامع علمی کاربردی و سپس دانشگاه فنی وحرفه ای که دانشجویان غیر بومی کمتری دارند، می توانند از امروز 15 آبان ماه به صورت صددرصد آموزش حضوری داشته باشند که دانشگاه علمی کاربردی این برنامه را اعلام و دانشگاه فنی و حرفه ای نیز به زودی اطلاع رسانی کردند.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزشی وزارت علوم همچنین تاکید کرد: تمامی دانشگاه های دولتی و زیرنظام های وابسته به آن نظیر پیام نور و موسسات غیرانتفاعی و دانشگاه های مرتبط با وزارت علوم پروتکل های خود را در خصوص عملیاتی کردن آموزش حضوری دارند.

آهنچیان خاطر نشان کرد: اگر امکان اسکان خوابگاهی برای دانشجویان در این دانشگاه ها جهت پذیرایی از دانشجویان با رعایت پروتکل های بهداشتی وجود داشته باشد، دانشجویان به شکل تدریجی و به عبارتی در مراحل زمانی مختلف در دانشگاه ها حضور پیدا خواهند کرد، اما اولویت آموزش دانشجویان با دروس عملی یعنی آزمایشگاهی، کارگاه، مزرعه، آتلیه و غیره است.

وی اضافه کرد: اگر دانشگاهی امکانش را داشته باشد و از تعداد دانشجویان بومی بیشتری برخوردار باشد، می تواند در دروس نظری هم دانشجویان را به صورت صد درصدی به دانشگاه فرابخواند، منتها با توجه به مراعات پروتکل های بهداشتی و لزوم حفظ فاصله گذاری های دو متر مربع در کلاس های درسی و فضاهای عمومی و ضریب نفوذ در محل های عمومی نظیر اجتماعات. دانشجویی ممکن است این ویروس را داشته باشد و لذا دانشگاه ها با ملاحظه و حفظ اولویت سلامتی دانشجویان آموزش حضوری را شروع خواهند کرد.

به گزارش خبرنگاران، اگر چه بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا ویروس اجازه بازگشت به آموزش های حضوری دانشجویان به دانشگاه ها داده شد اما همچنان پس از گذشت حدود یک ماه از ابلاغ این مصوبه اظهارنظرهای ضد و نقیضی در خصوص بازگشت به آموزش های حضوری از سوی مسئولان آموزش عالی همچنین روسای دانشگاه ها به گوش می رسد و بسیاری از این مراکز به دلیل مسائل بودجه برای تامین هزینه های رفاهی دانشجویان اعم از تغذیه، خوابگاه ها، عدم واکسیناسیون صد در صدی دانشجویان و همچنین عدم اطمینان از اجرای دقیق پروتکل های بهداشتی در خوابگاه ها، کلاس ها و محیط دانشگاه ها زیر بار بازگشت به آموزش های حضوری نمی فرایند و ترجیح می دهند در شرایط فعلی که زمزمه های شروع پیک ششم کرونا نیز به گوش می رسد، همچنان فعالیت ها و امور خود را به شیوه غیرحضوری ادامه دهند.

از طرف دیگر نیز سازمان امور دانشجویان به عنوان اصلی ترین و مهم ترین سازمان ارائه دهنده خدمات رفاهی به دانشجویان، علی رغم اعلام قبلی مبنی بر تشکیل ستاد اجرایی بازگشایی دانشگاه ها که قرار بود تا تمام پیش بینی های لازم برای ارائه خدمات بهینه به دانشجویان را بررسی کرده و کمیته های تخصصی در زمینه تغذیه، خوابگاه، مشاوره و روان شناسی، ورزش و تربیت بدنی تصمیم گیری و با اخذ نظرات معاونت های دانشجویی دانشگاهها، یک سیاست واحد را تدوین و به دانشگاهها اعلام کنند، تا به امروز شنبه 15 آبان ماه جاری که بازگشت حضوری دانشجویان به دانشگاه ها کلید می خورد، هنوز هیچ اقدام جدی، برنامه عملی و تعیینی را در این راستا اتخاذ و ابلاغ نکرده است. به نظر می رسد سیاست دانشگاه ها و وزارت علوم در رابطه با شروع آموزش های حضوری دانشجویان در هاله ای از ابهام واقع شده است و دانشگاه ها در برابر شروع آموزش های حضوری دانشجویان سیاستبا دست پس زدن و با پا پیش کشیدن را در پیش گرفته اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آذر 1400 بروزرسانی: 30 آذر 1400 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1868

به "چرا دانشگاه ها تمایلی به بازگشت حضوری دانشجویان ندارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا دانشگاه ها تمایلی به بازگشت حضوری دانشجویان ندارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید