بازار کار کانادا در ماه مارس با 303,000 شغل نو جان گرفت

به گزارش مجله نایس پاتوق، ماه مارسی را که پشت سر گذاشتیم اقتصاد کانادا خود را به دوره پیشاکرونایی نزدیک تر کرد. Statistics Canada به آنالیز شرایط بازار کار بین 14 تا 20 مارس 2021 یعنی زمانی که موج سوم کرونا در حال آغاز گردد پرداخته است. از سختگیری تدابیر مربوط به سلامت در چندین استان کم شده بود. در تمام منطقه ها انتاریو، دستور به در خانه ماندن لغو شده بود اما در عین حال مراکز ارائه کننده خدمات بهداشت فردی، مراکز تفریحی، باشگاه های بدنسازی و رستوران ها در چند منطقه منجمنله تورنتو تعطیل ماند.

بازار کار کانادا در ماه مارس با 303,000 شغل نو جان گرفت

تعداد افرادی که در ماه مارس استخدام شدند نسبت به فوریه 2020 یعنی درست یک ماه قبل شروع همه گیری کرونا در دنیا تنها 1.5 درصد کمتر بود گرچه نرخ بیکاری در این ماه 32 درصد بیشتر شده بود. افزایش نرخ اشتغال در تمام استان های کانادا مشاهده شد که بیشترین افزایش در استان های انتاریو، آلبرتا، بریتیش کلمبیا و کبک بوده است. نرخ اشتغال در بسیاری از صنایع که بیشترین آسیب را از کرونا دیده بودند نظیر خرده فروشی ها، هتل ها و رستوران ها به حالت قبل از کرونا نزدیک تر شد.

مهاجران از کرونا بیشترین آسیب را دیده اند. دلیل این امر بیشتر به این خاطر است که بسیاری از مهاجران در صنایعی کار می نمایند که بیشترین آسیب را از کرونا دیده اند. اما همانطور که در بیان شد با بهبود شرایط اشتغال در این شنایع نرخ اشتغال در صنایعی که بیشتر مهاجران در آنها کار می نمایند بیشتر بوده است.

برای نمونه طبق آمار سال 2016 در صنعت خرده فروشی 450000 مهاجر کار می نمایند. بیکاری این صنعت در ماه ژانویه در ماه مارس کاملا بر طرف شد. از سوی دیگر در صنعت هتل و غذا 21000 نفر کار می نمایند که حاکی از افزایش 2 درصدی دارد. این صنعت هم 346000 نفر را به کار می گیرد.

صنعت ساخت و ساز که 238000 مهاجر در آن فعالیت دارند بیشترین افزایش شغل را در بخش فراوری کالا داشته است. در صنایع مربوط به سلامت، مددکاری اجتماعی و آموزش نیز به ترتیب حدود 523000 و 246000 مهاجر کار می نمایند. همه این افزایش ها منجر به افزایش نرخ اشتغال ملی در ماه مارس 2021 شد.

ثبات نرخ اشتغال مهاجران تازه وارد

محدودیت های سفر به کرونا باعث شده تا نرخ ورود مهاجران و مسافران خارجی به کرونا به پایین تر حد برسد. در سال 2020 تنها 184000 فرد اقامت دائم کانادا را دریافت کردند. بنا به تعریف Statistics Canada مسافران تازه وارد یا نو الورود افرادی هستند که کمتر از پنج سال است که وارد کانادا شده اند. از آنجا که تعداد مهاجرانی که به طی چند سال اخیر وارد کانادا شده اند زیاد نیست و این دسته از مهاجران نسبت به سایر مهاجران کاهش بیشتری داشته اند نرخ اشتغال این دسته از مهاجران ثابت مانده است.

در سه ماه منتهی به مارس نرخ اشتغال مهاجران نو الورود 65 درصد بوده است که نسبت به فوریه 2020 تغییر اندکی داشته است.

احتمال کاهش اشتغال کانادا در ماه آوریل

کانادا در حال ورود به موج سوم کروناست و بسیاری از استان ها تدابیر ایمنی را اتخاذ نموده اند که برذ اشتغال هم تاثیر گذار است. برای نمونه در استان انتاریو کسب و کارهای غیرضروری مجبور شده اند تا ماه آینده تعطیل بمانند. محدودیت های کرونایی در کبک، بریتیش کلمبیا و آلبرتا سختگیرانه است.

اثرات تعطیلی ها و محدودیت های کرونایی احتمالا خود را در Labour Force Survey ماه آوریل یعنی ماه جاری که در هفتم ماه می منتشر خواهد شد نشان خواهد داد.

منبع: ویزا موندیال
انتشار: 20 دی 1400 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1889

به "بازار کار کانادا در ماه مارس با 303,000 شغل نو جان گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار کار کانادا در ماه مارس با 303,000 شغل نو جان گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید