پایان فعالیت کارگاه های مرمت در بناهای شاخص تاریخی اصفهان در آستانه نوروز، برچیده شدن بخش اعظم داربستهای ایوان کاخ چهلستون

به گزارش مجله نایس پاتوق، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، از خاتمه فعالیت کارگاه های مرمت در بناهای شاخص تاریخی استان اصفهان در آستانه نوروز 1398 جهت رفاه حال گردشگران نوروزی خبر داد.

پایان فعالیت کارگاه های مرمت در بناهای شاخص تاریخی اصفهان در آستانه نوروز، برچیده شدن بخش اعظم داربستهای ایوان کاخ چهلستون

به گزارش مجله نایس پاتوق به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان؛ فریدون الله یاری مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان با اعلام این مطلب اضافه نمود: با توجه به اینکه در تمامی بناهای تاریخی شاخص استان اصفهان به ویژه مجموعه های جهانی استان کارگاه های مرمتی به فراخور نیاز برپا است، به جهت رفاه حال گردشگران نوروزی، برخی از این مرمتها تا پایان اسفندماه به پایان رسیده و یا اینکه کارگاه های مرمت تا پایان تعطیلات نوروزی به طور کامل تعطیل خواهند شد.

او گفت: در حال حاضر در مسجد تاریخی امام اصفهان 4 کارگاه مرمتی از جمله مرمت ایوان عظیم ضلع شمالی، مرمت ترک (بخش) سیزدهم گنبد مسجد امام (ره) و مرمتهای موضعی بخشهای مختلف مسجد در حال انجام است.

او اضافه نمود: در مجموعه جهانی کاخ چهلستون نیز مرمت کالبدی سقف ایوان چوبی و همچنین مرمت تزئینات ایوان این کاخ نیز در دست انجام است. با این وصف و به جهت رفاه حال گردشگران نوروزی در حالی که نیمی از محوطه 700 متری ایوان کاخ چهلستون توسط مرمتگران داربست زده شده بود، تلاش کردیم تا با جمع آوری بخش اعظم داربستهای ایوان فضای کافی جهت تردد گردشگران در این فضای تاریخی مهیا شود.

الله یاری همچنین شرح داد: محوطه 70 هزار متر مربعی باغ جهان نما که به عنوان محوطه پیرامون کاخ چهلستون و به عنوان بزرگترین باغ داخل شهر اصفهان شناخته شده نیز با گلکاری و اصلاح درختان آن آماده پذیرائی از گردشگران نوروزی است.

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان همچنین به سایر بناهای شاخص استان نیز اشاره کرد و گفت: 7 کارگاه مرمت نیز در مجموعه جهانی باغ فین کاشان به پایان رسیده و این مجموعه آماده پذیرائی از گردشگران نوروزی است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 2 مهر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 295

به "پایان فعالیت کارگاه های مرمت در بناهای شاخص تاریخی اصفهان در آستانه نوروز، برچیده شدن بخش اعظم داربستهای ایوان کاخ چهلستون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایان فعالیت کارگاه های مرمت در بناهای شاخص تاریخی اصفهان در آستانه نوروز، برچیده شدن بخش اعظم داربستهای ایوان کاخ چهلستون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید