واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی 30 سامانه فعال دارد

به گزارش مجله نایس پاتوق، معاون فنی واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: سامانه های توسعه داده شده در واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی بیش از 30 سامانه است.

واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی 30 سامانه فعال دارد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی در نیمسال اول 1401-1400 به وسیله سامانه های وادانا، وادافا و وادآموز میزبان خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی و بعلاوه مدارس در سراسر کشور خواهد بود.

به همین دلیل و با توجه به شروع سال تحصیلی نو، با معاون فنی واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی، لادن ریاضی، در مورد سامانه های فعال این واحد و به روز رسانی های انجام شده بر روی آن ها به مصاحبه می پردازیم.

سامانه های فعال واحد الکترونیکی در نیمسال اول سال تحصیلی 1401-1400 کدامند؟

سامانه های توسعه داده شده در واحد الکترونیکی بیش از 30 سامانه است که بعضی از این سامانه ها صرفاً به وسیله دانشجویان، اساتید و کارکنان واحد الکترونیکی و بعضی دیگر به صورت گسترده به وسیله کاربران خارج از واحد الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرند.

از شروع فعالیت واحد الکترونیکی تا کنون، علاوه بر سامانه های اصلی آموزش مجازی از جمله وادانا، سامانه هایی به منظور کاهش مراجعات حضوری و تسهیل و ارتقای کیفیت ارائه خدمات به دانشجویان و استادان توسعه داده شده است. از میان سامانه های فعال و حائز اهمیت در واحد الکترونیکی می توان به سامانه های وادافا (هماهنگی و برگزاری جلسات دفاع)، تسویه حساب، امتحانات، تیکتینگ (پاسخگویی)، کارگزینی هیأت علمی، ارزشیابی استادان، پورتال اطلاع رسانی، ثبت نام و آموزش مجازی دانشجویان بین الملل، مدیریت تماس ها، آفلاین ساز کلاس ها، وادآموز (آموزش مجازی دانش آموزان)، وادآزما (آزمون های آنلاین)، وادانگر (گزارشات راهبردی)، وادانما (ابزار های مدیریتی وادانا) و واداگپ اشاره نمود.

با توجه به شرایط موجود در کشور به علت شیوع گسترده ویروس کرونا و لزوم برگزاری کلاس ها به صورت آنلاین، در این نیمسال هم مشابه چندین نیمسال گذشته ارائه خدمات به سایر واحد های دانشگاه آزاد اسلامی ادامه دارد و کلاس های آموزشی 448 واحد/ مرکز دانشگاهی در سراسر کشور، به صورت آنلاین و بر روی زیرساخت واحد الکترونیکی به وسیله سامانه وادانا برگزار می گردد. بعلاوه خدمات آموزش مجازی به مدارس هم به وسیله سامانه وادآموز، که به صورت اختصاصی برای دانش آموزان طراحی شده است، در حال ارائه است.

علاوه بر موارد اشاره شده، در حال حاضر چهارمین دوره پیش دفاع های متمرکز دکتری دانشگاه آزاد اسلامی، بر روی زیرساخت واحد الکترونیکی و به وسیله سامانه وادافا و با پشتیبانی فنی این واحد در حال برگزاری است و فرآیند های مربوط به ثبت و مدیریت هیات های داوری و زمابندی جلسات، رزرو، آنالیز و تایید، برگزاری جلسه، اعلام نتایج و ... به وسیله امکانات موجود در سامانه مذکور صورت می گیرد.

در سامانه هایی که به منظور ارائه خدمات به سایر واحد های دانشگاه مورد استفاده قرار می گیرد، چه تغییرات و بروزرسانی های نوی انجام شده است؟

در راستای بهینه سازی کیفیت فنی خدمات، به روزرسانی و ارتقای زیرساخت سخت افزاری و نرم افزاری در سامانه ها انجام شده است. علاوه بر بهینه سازی زیرساختی، تغییراتی کاربردی هم بر اساس احتیاج در سامانه ها اعمال شده و امکانات نوی اضافه شده است. از اقدامات مهمی که اخیراً در سامانه های وادانا و وادآموز در حال اجرا است، طراحی و توسعه واسط کاربری و ساختار نو این سامانه ها است که پس از تکمیل و انجام تست های لازم، به صورت گسترده مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

در سامانه وادافا هم در هر دوره برگزاری پیش دفاع های دکتری، بر اساس اعلام دبیرخانه پیش دفاع و مصوبات سازمان مرکزی دانشگاه، تغییراتی در سامانه اعمال و یا امکاناتی نو اضافه می گردد. در این دوره دسترسی مدیران واحد های دانشگاهی در سامانه وادافا ایجاد شد و امکاناتی از قبیل مشاهده و اطلاع از آخرین شرایط درخواست های پیش دفاع دانشجویان به منظور انجام هماهنگی ها و آماده سازی شرایط، امکان ورود به جلسات در حال برگزاری جهت نظارت و بعلاوه امکان مشاهده نتایج جلسات پیش دفاع دانشجویان در اختیار واحد های دانشگاهی قرار داده شده است.

از دیگر امکانات حائز اهمیت که این دوره در سامانه پیاده سازی شده است، امکان مشاهده سوابق داوری جلسات قبلی دانشجویان دارای پیش دفاع مجدد به وسیله هیات داوران و بعلاوه امکان مشاهده نتایج پیش دفاع به وسیله دانشجویان، 24 ساعت بعد از برگزاری جلسه در صورت اعلام نظر نهایی داوران می باشد.

لازم به ذکر است، معاونت فنی واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی، با هدف ارائه خدمات شایسته و جامع به دانشجویان، استادان و دانش آموزان، همیشه به روز رسانی و ایجاد قابلیت های نو در سامانه های خود را، در دستور کار واقع شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 مهر 1400 بروزرسانی: 28 مهر 1400 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1798

به "واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی 30 سامانه فعال دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی 30 سامانه فعال دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید