نور ناشی از انفجار دو سیاه چاله ثبت شد، چگونه با ادغام دو سیاه چاله نور تولید می شود؟

به گزارش مجله نایس پاتوق، ستاره شناسان پیروز به ثبت انفجار غیرمنتظره ناشی از برخورد دو سیاه چاله به هم شدند.

نور ناشی از انفجار دو سیاه چاله ثبت شد، چگونه با ادغام دو سیاه چاله نور تولید می شود؟

به گزارش خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری مجله نایس پاتوق، زمانی که دو سیاه چاله به هم برخورد می کنند، انفجاری اتفاق می افتد و امواج آن در سراسر کیهان منتشر می شود. این پدیده به طور معمول آورده تصویری برای انسان ها به ارمغان می آورد، چراکه معمولا در فاصله بسیار دوردست تر از زمین رخ می دهند.

به گفته ستاره شناسان؛ اخیرا جرقه ای رویت شده که می تواند ناشی از ادغام دو سیاه چاه در فاصله بسیار دوردست باشد. این نخستین باری است که ستاره شناسان پیروز به ثبت نور تولیدشده از پیوستن سیاه ترین اجرام موجود در کیهان شده اند.

گفتنی است، سیاه چاله ها نور ساطع نمی کنند، نور را به دام می اندازند. وقتی یک ستاره بدشانس با یک سیاه چاله مواجهه می شود، به طور تمام و کمال بلعیده می شود. بنابراین چگونه با ادغام دو سیاه چاله نور تولید می شود؟

این پدیده ماه می سال گذشته نیز رخ داد. میلیون ها سال طول می کشد تا پسایند رویدادهای فضایی به دست بشر برسد. رصدخانه ای در کالیفرنیا حین رصد شبانه خود نوری درخشنده در تاریکی را شناسایی کرد. منبع این مرکز یک کهکشان دوردست بود، محلی که سیاه چاله ای فوق العاده بزرگ قرار گرفته است و قرصی درخشنده از گاز و گردوغبار اطراف آن را احاطه کرده است.

قرص اطراف این سیاه چاله فوق العاده بزرگ، خانه ای برای سیاه چاله های کوچک تر است که گاهی اوقات با یکدیگر ادغام می شوند. به گفته ستاره شناسان انرژی ناشی از پیوستن دو سیاه چاله باعث درخشش بیشتر قرص شده است.

4021/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1058

به "نور ناشی از انفجار دو سیاه چاله ثبت شد، چگونه با ادغام دو سیاه چاله نور تولید می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نور ناشی از انفجار دو سیاه چاله ثبت شد، چگونه با ادغام دو سیاه چاله نور تولید می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید