میانجی گری حزب الله برای تشکیل دولت در لبنان

به گزارش مجله نایس پاتوق، فارس نوشت:یک شبکه لبنانی گزارش کرد، حزب الله از یک طرف در حال میانجی گری میان ریاست جمهوری و ریاست مجلس و از سوی دیگری در حال وساطت میان جنبش امل و جریان آزاد ملی است تا شاید گره های تشکیل دولت در لبنان باز گردد.

میانجی گری حزب الله برای تشکیل دولت در لبنان

دولت حسان دیاب در پی انفجار مهیب بندر بیروت در مردادماه گذشته استعفا کرد؛ مصطفی ادیب که در دهم شهریور مأمور به تشکیل کابینه جدید لبنان شده بود نیز پنجم مهرماه انصراف خود را از این موضوع گفت و عقب کشید؛ اکنون سعد الحریری مأمور به تشکیل کابینه جدید است اما پیشرفتی در این فرایند دیده نمی گردد.

در همین ارتباط، شبکه لبنانی المیادین به نقل از منابع مطلع گزارش کرد، سخنرانی اخیر جبران باسیل رئیس جریان آزاد ملی التیار الوطنی الحر (که خواهان میانجی گری حزب الله شده بود) ورق ها را در مسأله تشکیل دولت برگرداند و فاش کرد که حزب الله در حال کوشش برای آرام کردن اوضاع میان بعبدا (کاخ ریاست جمهوری) و کاخ عین التینه (دفتر مرکزی نبیه بری رئیس مجلس) از یک سو و جنبش امل و جریان آزاد ملی از سوی دیگر است تا شاید بتواند شرایط را برای تشکیل دولت آماده کند.

در ادامه این گزارش آمده، حزب الله پیروز شده از شدت تنش در جنگ بیانیه ها میان ریاست جمهوری و رئیس مجلس لبنان بکاهد و دلیل آن عدم پاسخگویی جنبش امل یا ائتلاف نبیه بری به سخنان اخیر باسیل بود.

منابع مذکور افزودند، زمان فعلی حامل ابتکارهای جدیدی نیست اما ایده هایی مطرح است که ممکن است طی چند روز آینده علنی گردد بویژه آنکه جبران باسیل خواهان یاری سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله در این زمینه شده و از وی خواسته که داوری کند.

هفته گذشته، رئیس مجلس لبنان با انتشار بیانیه ای ضمن انتقاد از مواضع رئیس جمهور این کشور در قبال تشکیل دولت جدید، درباره فروپاشی کشور هشدار داد. وی گفت، توضیح داد که تصمیم برای انتخاب نحست وزیر مامور تشکیل دولت، خارج از خواست و اراده رئیس جمهور است بلکه این امر، نتیجه تصمیم نمایندگان و قوه مقننه است. نیز، کسی که برای تشکیل دولت رایزنی های مجلسی می نماید؛طبق ماده 64 قانونی اساسی شخص نخست وزیر مکلف است.

ریاست جمهوری لبنان هم با انتشار بیانیه ای در واکنش به نقدها اخیر رئیس مجلس این کشور، اینگونه اظهارات را تأسف بار توصیف کرد.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 16 تیر 1400 بروزرسانی: 16 تیر 1400 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1661

به "میانجی گری حزب الله برای تشکیل دولت در لبنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میانجی گری حزب الله برای تشکیل دولت در لبنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید