ملک جماران؛ ریاستجمهوری چگونه شورا و شهرداری را دور زد

به گزارش مجله نایس پاتوق، پس از گذشت چند ماه از تخریب ملک جنجالی ریاست جمهوری در محله جماران حالا خبر می رسد که محدودیت ارتفاعی ساخت و ساز در محله جماران لغو شده است و نهاد ریاست جمهوری می تواند ملک مورد نظر را دوباره با طبقات مورد نظرش بسازد. بعضی از اعضای شورای شهر می گویند ای لغو محدودیت با فشار نهاد ریاست جمهوری شورای عالی شهرسازی و معماری بوده است.

ملک جماران؛ ریاستجمهوری چگونه شورا و شهرداری را دور زد

به گزارش خبرنگاران، اوایل تیر ماه امسال خبری منتشر شد مبنی بر اینکه نهاد ریاست جمهوری در حال ساخت ملکی 4000 هزار متری در نیاواران و محله جماران است که حسن روحانی رییس جمهور قرار است ساکن آن گردد. این خبر همراه با متن نامه اعتراض جمعی از اهالی محل مبنی بر اینکه در این ملک تخلفاتی اجرا شده است منتشر شد. اهالی محل معتقد بودند که ملک مذکور از موازین شهرسازی تخطی نموده است.

این خبر حساسیت ها و واکنش های زیادی را برانگیخت. شورای شهر تهران به اقدام نهاد ریاست جمهوری واکنش نشان داد وموضوع را آنالیز کرد و نهایتا روشن شد در ساخت ملک مذکور تخلفاتی اجرا شده است. دستور تخریب طبقه سوم ملک صادر و اجرا شد.

اما این کل ماجرا نبود، در همان مقطع اخباری مبنی بر کوشش برای لغو محدودیت ارتفاعی محله جماران به منظور ساخت طبقات مازاد ساختمانی متعلق به نهاد ریاست جمهوری منتشر شد، و از ایجاد فشارها بر شهردار تهران سخن به میان آمد.

در میانه این راه جدالی میان مدیریت شهری و نهاد ریاست جمهوری شکل گرفت و پیروز حناچی چند بار از حضور در جلسات هیأت دولت منع شد تا معین گردد که با وجود غیرقانونی بودن لغو محدودیت های ارتفاعی در این محله، مرغ نهاد ریاست جمهوری یک پا دارد.

بعد از چندین بار اعتراض اعضای شورای شهر به تحرکات غیرقانونی نهاد ریاست جمهوری برای لغو این محدودیت ها، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران مرداد ماه از پیام شورای عالی شهرسازی به منظور عدم حضور در جلسه آنالیز طرح لغو محدوده ارتفاعی محله جماران اطلاع داد.

مرجع اصلی تصمیم گیرنده در این مورد شورای عالی شهرسازی و معماری بود و که با حذف مخالفان این مساله از جلسات رسمی سعی شد تا در این باره در فضای یکطرفه و بدون مزاحم تصمیم گرفته گردد.

گفته می شد این اقدام به صورت دستوری اجرا شده است.

اعتراض شورای شهر وکوشش برای مصالحه

به همین دلیل دو روز پیش محمد سالاری، محمد جواد حق شناس، حسن خلیلی آبادی، حجت نظری و مجید فراهانی، پنج عضو شورای شهر تهران در تذکری به نهاد ریاست جمهوری خواهان عمل به تعهدات قانونی خود در قبال مدیریت شهری شدند و نسبت به کوشش آن نهاد برای لغو محدودیت ارتفاعی ساخت و ساز در محله جماران انتقاد کردند.

محمد سالاری در این باره گفت: این رویکرد شورای عالی شهرسازی و وزیر راه تحت تأثیر فشارهای نهاد ریاست جمهوری اتخاذ شده و با هیچ اصول، چارچوب و نگاه کارشناسی سازگار نیست.

سالاری امروز هم در گفت وگوی با خبرگزاری مهر از نهاد ریاست جمهوری انتقاد کرد و گفت: این رویکرد شورای عالی شهرسازی و وزیر راه تحت تأثیر فشارهای نهاد ریاست جمهوری اتخاذ شده و با هیچ اصول، چارچوب و نگاه کارشناسی سازگار نیست.

او افزود: بعد از اینکه در شورای شهر متوجه تخلف اجرا شده در ملک جماران شدیم که نهاد ریاست جمهوری بدون پروانه اقدام به افزودن طبقه و ساخت و ساز غیرمجاز نموده بود، ما شهرداری منطقه را مجاب به اقدام در این خصوص کردیم و به صورت غیر قابل باوری دیدم که نهاد ریاست جمهوری برای یک دستمال قیصریه ای را به آتش کشید.

سالاری با بیان اینکه در جریان این تخلف آشکار نهاد ریاست جمهوری، ما از شهردار تهران خواستیم که در برابر پافشاری این نهاد، رعایت اصول شهرسازی و معماری را زیرپا نگذارد و در صیانت از طرح تفصیلی مقاومت کند، گفت: به همین دلیل دیدم که دولت با یک رویکرد تحکمی از بالا به پایین فشار آوردند به تک تک اعضای شورای عالی شهرسازی خواست که نسبت به بازنگری در رأی خود اقدام نمایند.

او با اشاره به اینکه نهاد ریاست جمهوری در این ماجرا پشت مردم پنهان شده است و پای شورایان محله را وسط کشید، یادآور شد: آنها برای رسیدن به هدفشان امضا جمع کردند و بعداً معین شد که از میان این امضاها، چند صد امضای مربوط به افراد محله جماران نبوده و هدف غایی این بود که با پوسته خواست مردمی این مشکل را حل نمایند، و با هم زدن طرح تفصیلی به افزایش ارتفاع اقدام نمایند.

اعضای شورای شهر معتقدند مصوبه شورای عالی شهرسازی می تواند به بافت تاریخی و فرهنگی محله جماران لطمه بزند، به همین دلیل پیشنهاد شده که وزارت میراث فرهنگی در این باره رایزنی کند. نایب رییس شورا در این باره گفت: این موضوعی نیست که لاینحل باشد و باید تعدادی از اعضای شورا در جلساتی با نهادهای تأثیر گذار نظیر وزارت راه و شهر سازی و وزارت میراث فرهنگی و صنایع گردشگری این موضوع را به صورت عقلانی حل نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 29 دی 1399 بروزرسانی: 29 دی 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1347

به "ملک جماران؛ ریاستجمهوری چگونه شورا و شهرداری را دور زد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ملک جماران؛ ریاستجمهوری چگونه شورا و شهرداری را دور زد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید