مقایسه بارش های سال جاری و سال گذشته در کشور ، حجم بارش ها کمتر بوده یا بیشتر؟

به گزارش مجله نایس پاتوق، خبرنگاران: از ابتدای سال آبی تا روز نخست تیر ماه میزان بارش ها 305.9 میلی متر بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال هشت درصد کاهش داشته است.

مقایسه بارش های سال جاری و سال گذشته در کشور ، حجم بارش ها کمتر بوده یا بیشتر؟

به گزارش مجله نایس پاتوق به نقل از مجله نایس پاتوق، به نقل از موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو، وقوع بارش در هفته اول در بعضی از نواحی شمال کشور به صورت پراکنده پیش بینی می گردد و میزان بارش در سایرمناطق کشور، ناچیز خواهد بود.

مقدار بارش هفته آینده در بیشتر مناطق به جز در بعضی از نواحی شمال کشور، ناچیز است.

خلاصه شرایط بارش کشور از ابتدای سال آبی

بر اساس اطلاعات بارش ثبت شده در ایستگاه های وزارت نیرو، از ابتدای سال آبی تا روز نخست تیرماه میزان بارش ها 305.9 میلی متر بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال هشت درصد کاهش و نسبت به متوسط دوره 51 ساله 29 درصد افزایش را نشان می دهد.

شرایط بارش این سال آبی در مقایسه با سال آبی گذشته در بیشتر مناطق غربی، شمال و شمال غرب کشور، کاهش داشته و در مناطق جنوب و جنوب شرق کشور با افزایش همراه بوده است.

شرایط بارش کشور در سال آبی نسبت به متوسط بلندمدت (51 ساله) به جز در بعضی از مناطق شمال غرب، جنوب غرب و مرکزی کشور، در سایر نواحی افزایش نشان می دهد.

میزان بارش تجمعی از ابتدای سال آبی تا به امروز در مقایسه با سال آبی گذشته، در حوضه های آبریز دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان، دریاچه ارومیه و قره قوم به ترتیب 16، 17، 29 و هفت درصد کاهش داشته است.

همچنین میزان بارش تجمعی از ابتدای سال آبی تا به امروز در مقایسه با سال آبی گذشته، درحوضه آبریز فلات مرکزی و مرزی شرق به ترتیب 8 و 30 درصد افزایش را نشان می دهد.

البته شرایط بارش در مقایسه با متوسط 51 سال اخیر، در همه حوضه های آبریز درجه یک، افزایش را نشان می دهد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 7 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1062

به "مقایسه بارش های سال جاری و سال گذشته در کشور ، حجم بارش ها کمتر بوده یا بیشتر؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقایسه بارش های سال جاری و سال گذشته در کشور ، حجم بارش ها کمتر بوده یا بیشتر؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید