مراحل رشد نوزاد هفت ماهه

به گزارش مجله نایس پاتوق، آیا می دانید چه فعالیت هایی را باید از نوزاد هفت ماهه خود انتظار داشته باشید؟ همراه ما باشید.

مراحل رشد نوزاد هفت ماهه
نیمی از اولین سال تولد کودک گذشته و او به دنیای پیرامون علاقه مندی نشان می دهد. هنگامی که می تواند به تنهایی بنشیند، منظر جدیدی از محیط به دست می آورد. اجتماعی تر شده و می تواند برنامه روزانه را به خاطر داشته باشد. به این ترتیب بیشتر حس می نماید که موجودی منحصر به فرد است.

رشد نوزاد هفت ماهه از لحاظ ذهنیکودک شما آغاز به مکالمه نموده است و صدا های قابل فهم زیادی را از او خواهید شنید. او نام خود را می داند، دستش را برای اینکه بغلش کنید دراز می نماید. او استقلال خودش را با کوشش برای اینکه خودش غذا بخورد نشان می دهد. نوزاد آغاز به تقلید کار های ساده نموده است و هر کاری را می بیند، منتظر می ماند تا تکرار گردد.

فعالیت هایی در جهت رشد ذهنیتصویر کودکتان را در آینه به او نشان دهید و نام او را صدا کنید تا تصویری از خود به دست آورد. تاکید کنید که اون مریمه، اون تویی. برای نشان دادن پاسخ منفی بگویید نه.

تمام صدا هایی را که کودک شما در می آورد، مثل با، دا، کا تکرار کنید.

با غذاهایی که با انگشت می توان خورد، کودک را به غذا خوردن مستقل تشویق کنید.

تمرین
حس خودآگاهی او را تقویت کنید. تصویر کودکتان را در آینه به او نشان دهید. به تصویر اشاره کنید و نام او را با صدای بلند به زبان آورید. نام او را هر قدر که ممکن است صدا بزنید.

رشد نوزاد هفت ماهه از لحاظ جابجایی حرکتیدر این سن کودک شما می تواند وقتی که روی شکم خوابیده است، وزن خود را با یک دست تحمل کند و بدون تکیه گاه بنشیند. وقتی به پشت خوابیده است سر خود را بلند کند و هنگامی که او را سرپا نگه می دارید تمام وزنش را روی زانو ها و باسن خود که صاف نگه داشته است تحمل کند.

فعالیت هایی در جهت رشد جابجایی حرکتیبرای اینکه کودکتان را مجبور کنید در حالت درازکش سر خود را بلند کند، اسباب بازی هایی که کمی خارج از دسترس او باشند به او نشان دهید.

برای اینکه کودکتان را وادارید تمام وزن خود را تحمل کند، انواع بازی های ایستاده را انجام دهید.

تمرین
کودک را تشویق کنید سرش را بلند کند. در حالی که کودکتان به پشت خوابیده است، اسباب بازی خوشرنگ یا پر سر و صدایی را کمی خارج از دسترس وی نگهدارید. با این کار او تشویق می گردد سر خود را بلند کند و نگاه کند.

رشد نوزاد هفت ماهه از لحاظ مهارت های دستیکودک شما اشیا را با دقت بیشتری در چنگ خود می گیرد و برای رسیدن به آن ها انگشتان خود را دراز می نماید. او می تواند چیزی را به راحتی دست به دست کند. وقتی می خواهد چیز دیگری را بردارد، چیزی را که در دست دارد نگه می دارد. با اسباب بازی ها روی میز می زند و با دقت بیشتری با قاشق غذا می خورد. او می تواند به تنهایی غذا های ساده ای را که با دست می گردد خورد، مثل بیسکوییت، بخورد.

فعالیت هایی در جهت رشد مهارت های دستیاو را با ظرف غذا تنها بگذارید تا تغذیه مستقل را آغاز کند. بگذارید غذا خوردن را با انگشتان آغاز کند و با قاشق به سرانجام ببرد. غذا هایی که با انگشت می گردد برداشت و خورد به او زیاد بدهید.

برای تسریع تکامل قدرت چنگ زدن کودک، قطعات پنیر را تا حدی که برداشتن آن ها برای او میسر باشد کوچک کنید.

تمرین
تغذیه مستقل را ادامه دهید. اجازه دهید کودکتان با سرعت خودش پیشرفت کند. غذا را در ظرف بگذارید و قاشقی در کنار آن قرار دهید و بگذارید کار خودش را بکند. او ممکن است با انگشتان خود غذا بخورد یا از قاشق استفاده کند.

رشد نوزاد هفت ماهه از لحاظ اجتماعیکودک شما به یک کودک دیگر نگاه می نماید، دستش را به طرف او دراز می نماید و او را لمس می نماید. او دوست دارد در بازی هایی مثل دس دسی و لی لی حوضک شرکت کند. کودک شما برای اینکه به او توجه کنید، سرفه می نماید، صدا های حلقی در می آورد، جیغ می کشد، گریه می نماید و حباب فراوری می نماید که همگی با حالات صورت و سایر اشارات محاوره ای همراه است.

فعالیت هایی در جهت رشد اجتماعیمقدار زیادی محبت جسمانی از خود نشان دهید. تجربیات لمسی را تشویق کنید و بازی های تماسی زیادی انجام دهید.

اگر کودک شما زیاد از خودش صدا در می آورد، صدا های او را تقلید کنید. سپس صدای جدیدی در آورید تا پاسخ دهد. به این ترتیب به زودی یاد می گیرد که صدا به معنی ارتباط برقرار کردن است.

استقلال او را به وسیله تغذیه مستقل تقویت کنید. اجازه دهید تجربه کند.

کلمه نه را محکم ادا کنید تا او پاسخ منفی را درک کند.

تمرین
نوزادتان را لمس کنید. سعی کنید از هر فرصتی برای اینکه کودک خود را لمس کنید و او هم شما را لمس کند، بهره ببرید.

مراقب باشید!اگر رشد نوزاد هفت ماهه طبیعی باشد، باید قادر باشد بعضی فعالیت ها را انجام دهد. اگر نوزاد هفت ماهه شما نشانه های زیر را داشت، بهتر است با پزشک کودک خود مشورت کنید.

1. نوزاد نمی نشیند.

2. هیچ صدایی از خود در نمی آورد.

3. به صدا ها پاسخ نمی دهد.

4. هنگامی که به اطرافش نگاه می نماید، حالت گم گشتگی دارد.

5. بدنش خیلی سفت یا خیلی شل و ول است.

بازی های مناسب رشد نوزاد هفت ماههکتاب های برجسته. کتاب ها یا اسباب بازی هایی که تصاویر یا اشکال برجسته دارد، برای کودک بسیار جالب هستند.

هنگام بازی با کودک چنانچه این اشکال حیوان هستند، صدای آن ها را تقلید کنید.

بازی با حباب. اسباب بازی های حباب ساز در عین مقرون به صرفه بودن، شادی فراوانی فراوری می نمایند. هنگام بازی به کودک اجازه دهید به ظرف یا دسته آن چنگ بزند.

عروسک انگشتی. فعلا از عروسک های انگشتی ای بهره ببرید که مقدار دست خودتان باشد و اجزای آن هم کاملا ایمن و استاندارد باشد.

برای افزایش مهارت های کودک خود، او را تشویق کنید که فعالیت های مناسب سنش را انجام دهد. در قالب بازی، شعر و آواز های بچگانه، نوزاد با شما همراه می گردد و برای توسعه مهارت هایش تمرین می نماید.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1814

به "مراحل رشد نوزاد هفت ماهه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراحل رشد نوزاد هفت ماهه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید