مالیات جدید در راه است

به گزارش مجله نایس پاتوق، نمایندگان مجلس طی روز گذشته کلیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه را تصویب کردند که از این پس طبق مدت تملک، اگر فردی طلا، ارز، مسکن و خودرو خریداری و سپس اقدام به فروش آن کند، باید از محل سود این معامله، بخشی را به عنوان مالیات پرداخت کند.

مالیات جدید در راه است

به گزارش ایسنا، پیش از این نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی طرحی را با عنوان طرح مالیات بر عایدی سرمایه تقدیم هیات رییسه مجلس کردند که انتها پس از کش و قوس های بسیار، روز گذشته کلیات این طرح به تصویب رسید.

مالیات بر عایدی سرمایه یکی از پایه های مالیاتی است که اگرچه می تواند به افزایش منابع عمومی بیانجامد، اما عمدتاً کارکرد تنظیم گری داشته و می تواند با تضعیف فعالیت های غیرمولد و کاهش انگیزه های سوداگرانه نقش موثری در تنظیم بازار های مختلف از جمله مسکن، خودرو، طلا و ارز ایفا نماید.

به همین دلیل طرح قانون مالیات بر عایدی سرمایه با هدف حمایت از فراوری و سرمایه گذاری مولد، کاهش نوسانات بازار های دارایی از جمله خودرو، مسکن، طلا و ارز همچنین جلوگیری از افزایش قیمت ناگهانی این بازار ها پیشنهاد شد.

چه دارایی هایی مشمول مالیات می شوند؟

طبق این طرح، مازاد ارزش دارایی در زمان انتقال آن نسبت ارزش تملکش، عایدی سرمایه محسوب و هر نوع نقل و انتقال دارایی های زیر در زمان انتقال در کلیه مناطق کشور از جمله مناطق آزاد تجاری مالی و ویژه مالی مشمول مالیات می گردد:

1) املاک با انواع کاربری و حق واگذاری محل

2) انواع وسایل نقلیه موتوری زمینی

3) طلا، شمش طلا، طلای آب شده، زیورآلات از جنس طلا، پلاتین و جواهر آلات

4) انواع ارز خارجی

از سوی دیگر، اگر واحد مسکونی یا وسیله نقلیه مورد معامله، تنها واحد مسکونی یا وسیله نقلیه تحت تملک اشخاص حقیقی بالای 18 سال و بیش از یکسال در تملک وی باشد، مشمول پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه نیست.

چه دارایی هایی معاف از مالیات بر سرمایه هستند؟

همچنین، اولین انتقال املاک نوساز و نیمه ساخت، انتقال باغ ها و زمین های زراعی بیرون از حریم شهری، انتقال بلاعوض به والدین، همسر دائم و فرزندان بالای 18 سال و اعطای وکالت به آن ها، انتقال ترکه به صورت ارث یا وصیت، انتقال بمنظور وقف با تأیید سازمان اوقاف امور خیریه و انتقال قهری املاک مسکونی مشمول پرداخت مالیات مذکور نمی شوند.

علاوه براین، هرگونه ارز انتقال یافته از خارج از کشور که منشأ آن به تأیید بانک مرکزی رسیده باشد، به خصوص ناشی از صادرات، در صورتی که عرضه آن در مهلت قانونی مقرر به تأیید بانک مرکزی رسیده باشد، از این مالیات معاف است.

نرخ های مالیات بر عایدی سرمایه

آنچه در این زمینه حائز اهمیت است، چگونگی محاسبه این مالیات و نرخ آن است که طبق طرح جدید مجلس، املاک در صورت نگهداری کمتر از یکسال مشمول 40 درصد مالیات بر عایدی سرمایه می شوند.

با نگهداری املاک بیش از یکسال، سالانه سه واحد درصد از نرخ مالیات بر عایدی سرمایه کم می گردد و از سال دوازدهم به بعد با نرخ ثابت چهار درصد مشمول مالیات می شوند.

طبق این گزارش، اراضی بایر نیز معادل 40 درصد مالیات بر عایدی سرمایه بپردازند.

همچنین، نگهداری انواع خودرو در کمتر از یکسال معادل 30 درصد مشمول مالیات می گردد و در صورت نگهداری بیش از یکسال، سالانه 10 واحد درصد از نرخ کم و مالیات مربوطه از سال چهارهم به بعد با نرخ ثابت صفر درصد محاسبه می گردد.

از سوی دیگر، نگهداری سایر دارایی هایی (طلا، ارز، جواهرآلات و...) که مشمول مالیات بر عایدی سرمایه هستند باید به توضیح زیر مالیات متعلقه را بپردازند:

1) با نگهداری کمتر از یکسال معادل 30 درصد

2) با نگهداری بیش از یک تا دو سال سالانه 20 درصد

3) بیش از دو سال معادل 10 درصد

مالیات بر عایدی سرمایه کافی نیست!

بنابراین، با اجرای مالیات از عایدی سرمایه، اگر یک فرد خانه، طلا، ارز و یا خودرویی را خریداری و سپس براساس زمان تملک اقدام به فروش آن کند، باید از محل سود این معامله، بخشی را به عنوان مالیات پرداخت کند که از این طریق تقاضای سوداگرایانه و دلالی کنترل می گردد تا بازار های مسکن، طلا، ارز و خودرو از حالت سرمایه محور بودن به مصرف متقاضیان نیازمند تغییر کند.

البته تنها اجرای مالیات بر عایدی سرمایه نمی تواند دلالان را از بازار های کشور حذف کند و آن ها کنترل و به ثبات برساند بلکه در کنار این مالیات باید سیاست و ساختار های کلان مالی هم اصلاح گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1630

به "مالیات جدید در راه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالیات جدید در راه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید