غذاخوردن آگاهانه باعث لاغری می گردد

به گزارش مجله نایس پاتوق، این روزها که بیشتر افراد درگیر زندگی صنعتی شده اند سبک غذاخوردن نیز تغییر نموده است و مسائل عدیده ای از جمله چاقی برای مردم به همراه داشته است.

غذاخوردن آگاهانه باعث لاغری می گردد

چاقی مفرط زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد و زمینه بیماری های دیگری می شود علاوه بر بحث زیبایی در سلامت افراد نیز بسیار تاثیر دارد در این خصوص تصمیم گرفتیم موضوع چاقی را از بعد روانشناسی سلامت آنالیز کنیم و راهکاری ساده برای جلوگیری از چاقی پیدا کنیم.

ابوطالب سعیدی صبح امروز در مورد غذاخوردن آگاهانه گفت: رفتارهای تغذیه ای و الگوهای غذایی بخشی از زندگی ما انسان ها را تشکیل می دهد لذا افراد باید در تغذیه و غذاخوردن به دو موضوع اساسی توجه نمایند اینکه چه چیزی بخورند و دیگر اینکه چگونه غذا بخورند.

دانش آموخته دکترای تخصصی روانشناسی سلامت و استاد دانشگاه اضافه کرد: چه خوردن به این معناست که در انتخاب چیزی که می خوریم الگوی غذایی سالمی را برگزینیم و در موقع خرید مواد غذایی به ارزش غذایی موجود در سبد خرید توجه کنیم تا دچار اشتباه عظیم خرید مواد مضر مانند انواع چیپس و پفک و نوشیدنی های گازدار مضر که فاقد ارزش غذایی هستند نشویم.

سعیدی یادآورشد: علاوه بر کیفیت و نوع مواد غذایی چگونه خوردن نیز بسیار مهم است و به سبک غذا خوردن یا شیوه غذا خوردن ما انسان ها برمی شود. بعضی افراد دچار سبک غذاخوردن هیجانی هستند به این صورت که از غذا به عنوان یک پاسخ به هیجانات منفی و استرس استفاده می نمایند و بیشتر غذا می خورند تا با استرس مقابله نمایند.

غذا خوردن ناآگاهانه باعث چاقی می شود

وی با اشاره به اینکه غذاخوردن هیجانی و ناآگاهانه باعث چاقی می شود اعلام کرد: افراد باید در زندگی سبک غذاخوردن آگاهانه داشته باشند درست مانند زمانی که فرد مشغول مطالعه است و تمام حواس وی به مطالعه است غذا خوردن نیز دقیقا به این صورت است.

سعیدی گفت: در هنگام غذا خوردن باید ذهن متمرکز بر دهان باشد و به طرز غذا خوردن توجه شود به این صورت که در موقع غذا خوردن فقط غذا بخورید و از تلویزیون و فضای مجازی دور باشید و تمام حواس را متمرکز بر غذاخوردن کنید تا شکل، بو،رنگ و مزه غذا را درک کنید.

وی اضافه کرد: با قرار دادن هر لقمه در دهان مزه آن را بچشید و غذا را آرام و آهسته بخورید و به تمام مراحل از دریافت قاشق در دست تا بلعیدن غذا فکر کنید در این شرایط سرعت غذا خوردن کم شده و فرد متوجه زمان سیری و گرسنگی می شود و بیشتر از اندازه مورد احتیاج غذا نمی خورد و از چاقی و اضافه وزن جلوگیری می شود.

منبع: همگردی
انتشار: 4 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1400 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1540

به "غذاخوردن آگاهانه باعث لاغری می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غذاخوردن آگاهانه باعث لاغری می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید