عین اللهی: پوکی استخوان بیماری خاموشی که هیچ علایمی ندارد

به گزارش مجله نایس پاتوق، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ضمن تاکید بر نقش و اهمیت پوکی استخوان بر کیفیت زندگی انسان، آن را بیماری خاموشی بیان کرد که تا بروز شکستگی، به طور معمول هیچ علائم و نشانه ای از خود بروز نمی دهد.

عین اللهی: پوکی استخوان بیماری خاموشی که هیچ علایمی ندارد

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، بهرام عین اللهی در پیامی به مناسبت روز دنیای پوکی استخوان (28 مهر) نوشت: دنیا امروز با تمامی مظاهر و دستاورد های پیدا و پنهان خود فرصت و چالش های فراوانی را پیش روی زندگی بشر قرار داده است. از یک سو افزایش تسهیلات اجتماعی، فراوری روز افزون علم و فناوری، بهبود الگو های زندگی و دسترسی به روش های درمانی و دارو های نو موجب افزایش شاخص امید به زندگی و حرکت جوامع به سمت سالمندی شده و در مقابل به علت تغییر در سبک زندگی، استفاده از تغذیه آماده و غیر ارگانیک، عادات غلط و مصرف فرآورده های آسیب رسان، دوری از طبیعت و آپارتمان نشینی، کاهش تحرک فیزیکی، مصرف رو به توسعه بعضی فرآورده های دارویی نظیر استروییدها، تاثیر افزایش فراوری و مواجهه با آلاینده های محیطی، همگی موجب تنزل کیفیت زندگی خصوصا برای سالمندان شده است.

از جمله آثار شوم این تغییر گسترده در سبک زندگی بشر، افزایش موارد بیماری پوکی استخوان است. 20 اکتبر به روز دنیای استئوپروز تسمیه و اختصاص یافته تا تاکیدی بر نقش واهمیت این بیماری بر کیفیت زندگی بشر باشد.

پوکی استخوان، یک بیماری خاموش است و تا زمان بروز شکستگی، به طور معمول هیچ علائم و نشانه ای ندارد. شکستگی مهم ترین و جدی ترین عواقب پدیده پوکی استخوان است. شکستگی ناشی از پوکی استخوان می تواند باعث ناتوانی و معلولیت قابل توجه و از دست دادن کیفیت زندگی افراد گردد.

سالانه در دنیا حدود 5.8 میلیون سال از دست رفته به علت شکستگی ناشی از استئوپروز رخ می دهد. از هر سه زن بالای 50 سال یک نفر و از هر پنج مرد بالای 50 سال، یک نفر شکستگی ناشی از پوکی استخوان را تجربه می نمایند. سهم کشور ما از شکستگی ناشی از پوکی استخوان 170 هزار مورد و 4 هزار مرگ در سال است. از هر 10 نفر که دچار شکستگی مفصل ران می ¬شوند، 2 نفر در طی 6 ماه پس از شکستگی فوت می نماید. نتایج حاصل از تحقیقات بیانگر این است که بیش از نیمی (62 درصد) از زنان و حدود یک سوم مردان بالای 60 سال دچار این بیماری هستند. خمیدگی ستون فقرات و کاهش 4 سانتی متری قد از نشانه های تاثیر پوکی استخوان در سالمندان است.

قدرت استخوان های بدن ما را دو عامل اصلی تراکم استخوان و کیفیت استخوان مشخص می نماید؛ چهار نکته طلایی برای بهبود سلامت استخوان و عضله و کاهش خطر پوکی استخوان شامل ترکیبی از داشتن فعالیت، داشتن یک رژیم غذایی غنی از کلسیم، پروتئین و مصرف مکمل ویتامین D است. کمبود ویتامین D شایع است و حتی با یک تغذیه سالم هم نمی توانیم کمبود آن را جبران کنیم. علیرغم احتیاج به ویتامین D در دوران سالمندی متاسفانه اندازه فراوری این ویتامین در پوست با افزایش سن کاهش می یابد و افراد مسن در مقایسه با جوانان 4 برابر کاهش ظرفیت فراوری ویتامین D در پوست دارند. سیگار کشیدن، مصرف الکل و نوشیدن نوشابه های قندی از جمله عواملی هستند که بر سلامت استخوان ها تأثیر منفی می گذارند. مصرف دخانیات به تنهایی احتمال شکستگی مفصل ران را تا تقریبا دو برابر افزایش می ¬دهد.

برون رفت و کاهش تاثیرات منفی این شرایط در گرو عزم پایدار ما بر تامین هر چه بیشتر شرایط زندگی سالم و ارتقای کیفیت زندگی است. تشخیص به موقع پوکی استخوان از اهمیت بسزایی برخوردار است، لذا پس از پنجاه سالگی یکی از دلایل مراجعه و مشورت با پزشک را به این موضوع اختصاص دهیم.

بعضی توصیه ها برای کاهش علائم پوکی استخوان

انجام معاینه بالینی و آنالیز عوامل خطر ابتلا به پوکی استخوان در تمامی بانوان بالای 50 سال و مردان بالای 70 سال توصیه می گردد. در طول چرخه زندگی، یک رابطه مثبت قوی بین فعالیت بدنی و سلامت استخوان وجود دارد که متاسفانه در خلال پاندمی کرونا به شدت کاهش یافته است. 4 ساعت پیاده روی در هفته با سرعت زیاد، احتمال شکستگی ها در ناحیه ران را کاهش می دهد، در صورت امکان از نشستن طولانی مدت اجتناب کنیم. به جای استفاده از خودرو یا وسایل حمل و نقل عمومی، مسافت های کوتاه را پیاده طی کنیم. مصرف کافی کلسیم، پروتئین و ویتامین D و فعالیت فیزیکی منظم و تقویت قدرت عضلات هم بخشی از پروتکل درمان محسوب می گردد.

اگر کمتر از 10 دقیقه در روز در معرض نور خورشید هستیم و مکمل ویتامین D مصرف نمی کنیم، در معرض خطر پوکی استخوان قرار داریم. مکمل ویتامین D برای افرادی که در معرض پوکی استخوان قرار دارند و به طور کلی برای تمام افراد 60 ساله و بالاتر، روزانه 1000 واحد توصیه می گردد. باید دقت داشت دوز بالاتری از مقادیر توصیه شده را مصرف نکنیم. بعلاوه، رعایت اصول ارگونومی و ایمن سازی محیط، نوع مصالح و معماری، چیدمان لوازم و استفاده از وسایل یاری حرکتی، حفاظتی و ایمنی بخش به منظور پیشگیری از سرخوردن، سقوط و افزایش آسیب افراد در معرض خطر لازم به نظر می رسد.

با جمع بندی نکات پیشگفت و در جهت نیل به این اهداف، لازم است تا از اصلاح سبک زندگی، الگو های تغذیه سالم، شیوه های خود مراقبتی، توصیه های مشاورین تغذیه، ترک عادات مضر و غلط، ظرفیت بالقوه فناوری های نوین اطلاع رسانی درمسیر افزایش سواد سلامتی و.... بهره مند شویم.

ضرورت تشخیص به موقع پوکی استخوان

تشخیص زودرس این عارضه در پیشگیری از ضایعات، یاری شایانی می نماید و بدین مناسبت، شعار هفته سلامت استخوان سال 1400 مهار پوکی استخوان با تشخیص به موقع اختصاص یافته است. امید است با تمسک به این آموزه های علمی، درتحقق جامعه و نسل های سالم و پر نشاط، پیروز باشیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 آبان 1400 بروزرسانی: 20 آبان 1400 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1825

به "عین اللهی: پوکی استخوان بیماری خاموشی که هیچ علایمی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عین اللهی: پوکی استخوان بیماری خاموشی که هیچ علایمی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید