شناسایی منشا نشت پرتوهای مضر به یاری پهپاد

به گزارش مجله نایس پاتوق، شناسایی منشأ انتشار پرتوهای خطرناک و مضر همواره یکی از چالش های مهم بشریت بوده و حالا گروهی از مهندسان جمهوری چک از پهپادها بدین منظور یاری گرفته اند.

شناسایی منشا نشت پرتوهای مضر به یاری پهپاد

پهپاد طراحی شده بدین منظور یک کوادکوپتر بی سرنشین بوده و مجهز به ابزاری تخصصی به منظور شناسایی پرتوهای مختلف و ردگیری راستا جابجایی آنها با هدف یافتن منشأ نشت است.

از این پهپادها می توان بعد از وقوع سوانح طبیعی برای شناسایی محل نشت گاز یا تشعشعات رادیواکتیو استفاده کرد. همچنین پهپادهای یادشده قادر به کشف نشت مواد خطرناک مختلف از نیروگاه های هسته ای هستند.

پهپادهای مذکور بعد از شناسایی موارد نشت، با تعقیب ذرات معلق در هوا، سیر جابجایی آنها را آنالیز نموده و در نهایت با سرعت مناسبی محل اصلی نشت را می یابند.

قابلیت حرکت و راستایابی در محیط های بسته که استفاده از جی پی اس در آنها ممکن نیست، مزیت دیگر این پهپادهاست. بدین منظور از حسگرهای خاصی استفاده می گردد که شناسایی موانع و جلوگیری از برخورد با آنها را ممکن می نماید.

محققان می گویند کارآیی این روش بسیار بیشتر از روش های سنتی شناسایی شناسایی پرتوهای مضر بوده و هزینه آن نیز کمتر است. انتظار می رود تجاری سازی پهپادهای یادشده یک سال و نیم طول بکشد.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 31 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 959

به "شناسایی منشا نشت پرتوهای مضر به یاری پهپاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی منشا نشت پرتوهای مضر به یاری پهپاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید