شایعترین علت مراجعه افراد به پزشک چیست؟

به گزارش مجله نایس پاتوق، فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران سردرد و کمردرد را از شایعترین دلایل مراجعه افراد به پزشک برشمرد و اعلام کرد: بیش از 90 درصد سردردها خوش خیم و بدون علت عضوی هستند.

شایعترین علت مراجعه افراد به پزشک چیست؟

دکتر علیرضا زالی فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران ضمن تشریح انواع سردرد و دلایل آن اظهار کرد: سردرد و کمردرد از شایعترین دلایل مراجعه افراد به پزشک هستند.

دکتر زالی بیش از 90 درصد سردردها را خوش خیم و بدون علت عضوی برشمرد که عمدتا ناشی از استرس، تنش، گرفتگی عروق و یا شبه میگرن هستند اما یادآور شد که در دوسوم مبتلایان به تومور مغزی نیز شایعترین دلیل مراجعه بیمار سردرد است.

این متخصص جراحی مغز و اعصاب تاکید نمود: در سردردها افزایش پیشرونده شدت، افزایش تواتر و عدم پاسخ به درمان های معمولی قبلی اهمیت دارد و احتیاجمند آنالیز و توجه بیشتر است .

وی با اشاره به اهمیت سردردهای صبحگاهی ، بی خوابی، کم خوابی و داشتن اوقات پرتنش در روز گذشته را از شایعترین علل این نوع سردرد عنوان نمود و اضافه کرد: در افراد مبتلا به نوسانات فشارخون کنترل نشده ، سه ماهه اول و دوم بارداری و بعضی از ضایعات مغزی نیز شاهد سردردهای صبحگاهی هستیم.

دکتر زالی با اشاره به لزوم توجه به تغییر در الگوی سردرد ، نوع و محل آن تاکید نمود: سردرد در گروه سنی بچه ها بسیار مهم است ودر بیشتر موارد ممکن است سردرد بچه ها علت عضوی داشته باشد و توجه ویژه تری را می طلبد .

استاد جراحی مغز و اعصاب دانشگاه در ادامه گفت: گاهی سردرد همراه با علایم بالینی دیگری نظیر تاری دید، دوبینی، گزگز اندامها، اختلال راه رفتن و تکلم، عدم تعادل، سرگیجه ، اختلال در حرکات چشمهاست که در این موارد باید حتما پیگیری گردد.

وی با اشاره به الگوی شکل گیری سردرد اعلام کرد: یکی از شایعترین سردردها که همه افراد به ویژه بانوان تجربه کردند درد مبهم در ناحیه الحاق سربه گردن است که به کل سر توسعه می یابد و دور سر فرد درد می نماید که این الگوی سردرد تنشی است.

سردرد شرایطی نوع دیگری از سردردهاست که به گفته دکتر زالی شایعترین علت آن سینوزیت مزمن است . البته در مبتلایان به نوسانات فشارخون هم با تغییر شرایط بروز می نماید به ویژه مصرف کنندگان داروهای کاهنده فشارخون که به خاطر عدم تنظیم دارو هنگام بلندشدن یا خم شدن دچار این نوع سردرد می شوند.

این متخصص جراحی مغز و اعصاب به دلیل مجاورت آناتومیک چشم و مغز گفت: گاهی فرد همراه سردرد مکن است درد چشم نیز داشته باشد. اما در نوع میگرن چشمی بیمار از علایم بارزی نظیر درد چشم، دوبینی، تصاویرنورانی، اختلال گذرا در میدان بینایی شکایت می نماید.

دکتر زالی با اشاره به درمان های موجود اظهار کرد: درمان دارویی عمدتا برای تسکین درد به کار می رود و البته روش های غیر دارویی نظیر ماساژ، طب سوزنی ، بیوفیدبک نیز توسط متخصصان توصیه می گردد.

به گفته وی تغییر الگوی زندگی درمان اصلی میگرن است و با استفاده از داروها می توان حملات میگرنی را کاهش داد. در موارد بسیار شدید میگرن نیز پزشک از بوتاکس استفاده می نماید. در موارد بسیار نادر که بیمار به هیچ درمان و دارویی پاسخ نمی دهد از روش ONS تعبیه یک دستگاه تحریک کننده در بافت مغزیاستفاده می گردد که در ایران نیز در خصوص تعدادی از بیماران انجام شده است.

بی خوابی، بوی عطرهای خاص، عدم مصرف مواد مغذی کافی، استفاده طولانی از تبلت و موبایل و مصرف پنیر و شکلات، سوسیس کالباس، سس سفید، بستنی و بعضی مواد لبنی، جعفری و پیاز خام را از عوامل تشدید کننده دردهای میگرنی ذکر کرد که بیمار باید از آن اجتناب کند.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در بخش دیگر این برنامه به تغییرات شرایط بیماری کرونا در پایتخت نسبت به هفته های گذشته اشاره نمود و اضافه کرد: این افزایش آماری محتمل است حاکی از شکل گیری یک موج جدید از بیماری باشد.

دکتر زالی با اشاره به مطالعات گفت: کرونا درمان قطعی ندارد و هیچ دارویی برای ریشه کنی و علاج قطعی آن وجود ندارد و واکسیناسیون تمام افراد جامعه نیز زمان بر است.

وی در ادامه تاکید نمود: علیرغم تمامی ویروس های جهش یافته همچنان رعایت اصول و پروتکل های بهداشتی، استفاده از ماسک و فاصله گذاری در کنترل و پیشگیری از بیماری کرونا موثر است.

فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونای پایتخت با توجه به اثربخشی اعمال محدودیت ها در آبان ماه از آنها به منزله سرعت گیر برای کاهش شیوع بیماری نام برد و یادآور شد که با توجه به شاخص های آماری شاید مجدد احتیاج به اعمال محدودیت های جدی تر باشد.

ریشه کن سازی کرونا فعلا منتفی است

دکتر زالی با بیان این مطلب که کرونا هرگز ریشه کن نمی گردد گفت: تا مدتهای مدید این بیماری گریبانگیر بشریت است و فقط می توانیم شتاب آن را کاهش دهیم و ریشه کن سازی آن فعلا منتفی است. حتی اگر در عرصه جهانی نیز کنترل گردد قطعا به یک بیماری فصلی و آندمیک تبدیل می گردد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اعتبار تست PCR و تست سریع در غربالگری های گفت: براساس مطالعات انجام شده تست سریع میزان قابل توجهی اعتبار دارد و تست PCR یکی از تست های طلایی برای تشخیص بیماری کروناست.

به گفته دکتر زالی تا به امروز هرگز با کمبود تخت بیمارستانی در تهران روبرو نشدیم (حتی در تلخ ترین روز کرونایی، 5 آبان ماه با 7500 بیمار بستری) و این موج سنگین با همکاری و رشادت مدافعان سلامت مدیریت شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونای پایتخت در انتها سخنان خود اعلام کرد که ناوگان بیمارستانی استان تهران شامل 108 بیمارستان است که 60 درصد مربوط به حوزه دانشگاهی، 40 درصد بخش خصوصی، تامین اجتماعی، شهرداری، نفت و خیریه است که در صورت احتیاج آماده خدمت رسانی به بیماران هستند.

منبع: همگردی
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1443

به "شایعترین علت مراجعه افراد به پزشک چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شایعترین علت مراجعه افراد به پزشک چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید