شاید برخی به دنبال واردات مرغ هستند!

به گزارش مجله نایس پاتوق، دبیر انجمن جوجه یکروزه یکی از عوامل تاثیرگذار در گرانی گوشت مرغ در روز های اخیر را بی توجهی برخی از دستگاه های کارگروه تنظیم بازار به مسائل صنعت پرورش مرغ مادر دانست.

شاید برخی به دنبال واردات مرغ هستند!

به گزارش ایسنا، محمدرضا صدیق پور با بیان اینکه دلیل اصلی کمبود مرغ در روز های اخیر محدودیت در تامین نهاده های ذرت و کنجاله سویا است، اظهار کرد: البته این کمبود نهاده برای واحد های مرغ مادر به منظور جلوگیری از حذف گله های مولد کمتر و برای پرورش دهندگان مرغ گوشتی این کمبود نهاده محسوس تر است. همچنین با وجود محدودیت و کمبود نهاده ها توزیع ذرت و کنجاله سویا از طریق سامانه بازارگاه موجب شفاف سازی، رصد و پایش در دریافت نهاده به مصرف کننده واقعی شده است و امیدواریم با تامین به موقع و کافی ذرت وکنجاله سویا در بازارگاه دستیابی به نهاده ها و بهبود تولید فراهم شود.

کمبود نهاده انگیزه جوجه ریزی را کاهش داده است

وی ادامه داد: به طور کلی کمبود نهاده ها که به دلیل کندی در تخصیص به موقع و مسائل انتقال ارز ایجاد شده، بر همه بخش های تولید اثر جدی گذاشته است؛ به طوری که، چون نهاده به موقع و به اندازه کافی به دست پرورش دهندگان مرغ گوشتی نمی رسد، انگیزه جوجه ریزی در واحد های پرورش مرغ گوشتی کاهش پیدا کرده است و عمدتا جوجه های یکروزه در جوجه کشی بدون مشتری مانده یا با قیمت پایین فروخته می شود.

به هشدار ها توجهی نمی شود

دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه با اشاره به اینکه واحد های تولید جوجه یکروزه از هشت ماه پیش در حاشیه ضرر هستند، گفت: واقعیت این است که گله های مولد دچار آسیب جدی شده اند و اگر زودتر فکری به حال تولید کنندگان جوجه یکروزه به عنوان پایه و حلقه اصلی تولید مرغ نشود، در آینده نزدیک دچار کمبود جوجه و به تبع آن با کمبود گوشت مرغ روبرو خواهیم شد. همچنین در ماه های قبل وقتی جوجه یکروزه به قیمت 500 تومان فروخته شد، به دستگاه های متولی در کارگروه تنظیم بازار هشدار هایی داده شد و مکاتباتی نیز صورت گرفت، اما متاسفانه توجهی به این مکاتبات نشد.

وی یکی از عوامل تاًثیرگذار در گرانی گوشت مرغ در روز های اخیر را بی توجهی برخی از دستگاه های کارگروه تنظیم بازار به مسائل صنعت پرورش مرغ مادر دانست.

خسارت واحد های مرغ مادر بلاتکلیف مانده

این فعال بخش خصوصی در ادامه تشریح کرد: در جلسه روز 21 مهر ماه کارگروه تنظیم بازار، تولید تولیدکنندگان جوجه یکروزه مکلف به تولید 110 میلیون قطعه جوجه یکروزه در آبان ماه شدند. این عدد 110 میلیون تکلیف است و بایستی انجام شود. از طرفی سازمان حمایت نیز در همان جلسه مکلف به اصلاح قیمت جوجه و قرار شد بعد از اصلاح قیمت مصوب جوجه یکروزه، مابه التفاوت قیمت فروش جوجه در بازار و قیمت مصوب به صورت هفتگی توسط وزارت جهاد کشاورزی محاسبه، به سازمان برنامه و بودجه اعلام و خسارت ضرر و زیان واحد های مرغ مادر پرداخت شود؛ ولی از 21 مهر تا به امروز علیرغم پیگیری های متعدد هیچ پاسخی داده نشده و هیچ اقدام موثری از طرف سازمان حمایت صورت نگرفته و خسارت واحد های مرغ مادر بلاتکلیف مانده است.

قیمت تمام شده جوجه یکروزه 4400 تومان

صدیق پور گفت: ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب جوجه یکروزه را 2900 تومان گفته است؛ در حالیکه قیمت جوجه یکروزه برای تولیدکنندگان با 15 درصد سود 4300 تا 4400 تومان تمام می شود. انجمن جوجه یکروزه به صورت شفاف و کارشناسی آنالیز قیمت را ارائه کرده و از آن ها درخواست کردیم که به هرشیوه ای که صلاح می دانند قیمت تمام شده جوجه یکروزه را حساب کنند.

افزایش 400درصدی قیمت واکسن و ریزمغذی ها و رشد 30 درصدی قیمت نهاده ها

وی با بیان اینکه در افزایش قیمت جوجه در سال 1398 معادل پنج درصد و در سال 1399 معادل 10 درصد به قیمت جوجه یکروزه اضافه شد، اظهار کرد: از ابتدای سال جاری قیمت واکسن و ریز مغذی ها 400 درصد بیشتر شده است. قیمت نهاده های اصلی همچون ذرت و کنجاله سویا به عنوان مواد اصلی دان مصرفی توسط همین سازمان حمایت که چندین ماه است بر سر افزایش قیمت جوجه یکروزه مقاومت می کند، در یک تصمیم گیری 30 درصد افزایش یافت.

سازمان حمایت با صنعت جوجه یکروزه همراهی نمی کند

دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه با طرح این پرسش که با وجود افزایش قیمت نهاده ها، چرا افزایش قیمت جوجه برای سال 1399 تنها 10 درصد است؛ در حالیکه مرغ و تخم مرغ در سال جاری 65 درصد افزایش قیمت داشته است؟ گفت: مبنای محاسبات این 10 درصد بدون حضور تشکل ها، دقیقا چیست؟ واقعیت این است که نمی دانیم چرا سازمان حمایت با صنعت جوجه یکروزه همراهی نداشته و به نظرات تشکل توجه ندارد و از طرفی این سوال پیش می آید که چگونه قیمت جوجه یکروزه را 2900 تومان مشخص کرده است؟

هشدار کمبود جوجه در ماه های آینده

وی با بیان اینکه واقعی شدن قیمت جوجه حدود 600 تومان در قیمت گوشت مرغ تاثیر خواهد داشت، گفت: متاسفانه بی اعتنایی و مقاومت در برابر این افزایش قیمت، تولیدکنندگان جوجه را در دامنه زیان قرار داده، توان تولید از آن ها سلب شده و موجب حذف گله های مولد شده است که نتیجه آن کمبود جوجه در ماه های آینده خواهد بود. البته شاید عده ای می خواهند از این کمبود استفاده کنند و واردات مرغ انجام دهند و بی توجهی و بی اعتنایی برای آن ها صرفه اقتصادی دارد.

دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه در سرانجام گفت: متوسط فروش هر قطعه جوجه یکروزه توسط واحد های مرغ مادر در هشت ماه گذشته 1100 تومان بوده است و با یک حساب سرانگشتی هم می توان متوجه شد که مرغداران 220 میلیارد تومان در ماه ضرر کرده اند. با این شرایط و ادامه ضرر و زیان، تولیدکنندگان چگونه می توانند این همه خسارت را تحمل کنند؟

منبع: فرارو
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1312

به "شاید برخی به دنبال واردات مرغ هستند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاید برخی به دنبال واردات مرغ هستند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید