سنجش اکسیژن خون با دوربین گوشی

به گزارش مجله نایس پاتوق، محققان دریافتند دوربین گوشی های هوشمند می تواند کاهش سطح اشباع اکسیژن خون را تا 70درصد تشخیص دهند.

سنجش اکسیژن خون با دوربین گوشی

به گزارش خبرنگاران آنلاین، این کمترین میزان اکسیژن خون است که پالس اکسی مترهای اختصاصی تأیید شده از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا نیز آن را تشخیص می دهند.

در دوره بحرانی همه گیری کووید-19، میزان گیری اکسیژن خون بسیار کاربردی بود. به گزارش پتاپیکسل، مطالعه اثبات اصول این روش به وسیله محققان دانشگاه واشنگتن و دانشگاه کالیفرنیا در سن دیه گو انجام شد و مقاله ای در خصوص نتایج آن در npj Digital Medicine منتشر شد. در این روش از شرکت کنندگان خواسته شد که انگشت خود را روی دوربین و فلش گوشی هوشمند قرار دهند و سپس با استفاده از یک برنامه مجهز به الگوریتم یادگیری عمیق، سطح اکسیژن خون آنها رمزگشایی شد.

در این مطالعه از 6 شرکت کننده شامل 3مرد و 3زن بین 20 تا34 سال استفاده شد. به منظور آموزش و آزمایش الگوریتم، محققان از هر شرکت کننده خواستند یک پالس اکسیمتر استاندارد را روی یک انگشت بگذارند و سپس به طور همزمان انگشت دیگری از همان دست را روی دوربین و فلش گوشی هوشمند قرار دهند.

ادوارد وانگ، نویسنده ارشد این پروژه که دانشجوی دکترای دانشگاه واشنگتن در رشته مهندسی برق و کامپیوتر است، گفت: دوربین گوشی هوشمند در حال ضبط ویدئویی است و هر بار که قلب شما می تپد، خون تازه ای در قسمتی که به وسیله فلش روشن می گردد جریان می یابد. دوربین میزان جذب نور فلش را در هر یک از سه کانال رنگی قرمز، سبز و آبی میزان گیری و ضبط می نماید. سپس می توانیم این میزان گیری ها را به مدل یادگیری عمیق خود وارد کنیم. به طور معمول، نور تلفن هوشمند می تواند در اطراف بسیاری از اجزای تشکیل دهنده انگشت انسان پراکنده گردد، به این معنی که اطلاعات بیخود و زیادی در داده ها وجود دارد.

بیشتر بخوانید:

  • تصاویر | بلایی که ساعت هوشمند سامسونگ بر سر یک نفر آورد

وارون وایزسواناث، نویسنده دیگر این مطالعه، شرح می دهد که از یادگیری عمیق برای مشاهده به وسیله این اطلاعات بی خود و یاری به یافتن الگوهایی استفاده شد که در غیراین صورت تشخیص آنها سخت بود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 مهر 1401 بروزرسانی: 2 مهر 1401 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 2110

به "سنجش اکسیژن خون با دوربین گوشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنجش اکسیژن خون با دوربین گوشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید