سلطانیه نیازمند توسعه گردشگری است

به گزارش مجله نایس پاتوق، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان پنجشنبه 22 آبان ماه امیر ارجمند به همراه معاونان اداره کل با نماینده مردم ابهر، خرمدره و سلطانیه در مجلس شورای اسلامی و فرماندار شهرستان سلطانیه ملاقات کرد و در ابتدای این نشست به ارائه گزارشی از اقدامات و فعالیت های انجام شده در سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و همچنین شرایط نیروی انسانی، شرایط اعتباری پرداخت و گفت: این شهر آثار تاریخی ارزشمندی همچون چلبی اوغلی، آرامگاه ملاحسن کاشی، تپه نور، معبد داش کسن و چشمه شاهبلاغی را دارد که در کنار سایت جهانی گنبد سلطانیه می تواند به عنوان مجموعه جذابی از گردشگری در این شهر تعریف گردد. بازسازی مستمر تزیینات در داخل گنبد سلطانیه، فعالیت مستمر سه کارگاه بازسازیی و همچنین آماده سازی و احیای بخشی از دیوار و برج و باروی قسمت جنوبی ارگ گنبد سلطانیه در حال اجرا است.

سلطانیه نیازمند توسعه گردشگری است

او در ادامه با بیان اینکه شهرهای تاریخی دارای ضوابط محدودیت ساخت و ساز وجود دارد، گفت: با توجه به اینکه گنبد سلطانیه در فهرست آثار میراث جهانی به ثبت رسیده است، هرگونه ساخت و ساز در عرصه های تاریخی ممنوع است ولی در حرائم با ضوابط میراث فرهنگی بلامانع است. طرح ویژه شهر سلطانیه باید تحت نظارت میراث فرهنگیاستان تهیه گردد.

ارجمندتاکید کرد: دو بازارچه صنایع دستی در شهر سلطانیه در حال احداث است یکی در محوطه گنبد سلطانیه با 12 غرفه و دیگری در محوطه چلپی اوغلی با 24 غرفه که به صورت طاق و تویزه در حال انجام است.

شجاعی نماینده مردم شهرستان های ابهر، خرمدره و سلطانیه در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به غنای فرهنگی، تاریخی وطبیعی استعدادهای بی نظیری در توسعه گردشگری دارد که با تقویت سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این منطقه و ایجاد زمینه های معرفی آن می توانیم گام موثری در توسعه گردشگری این منطقه با حمایت مجلس شورای اسلامی برداریم

او اضافه کرد: جذب سرمایه گذار برای رونق ظرفیت ها و پتانسیل های نظر همه مسئولان مرتبط با موضوع است و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی نیز در این زمینه از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند کرد. باید اقدامات عملی از بابت توسعه گردشگری و زیرساخت ها در سلطانیه صورت گیرد که قطعا از نتایج مثبت آن در آینده نزدیک برخوردار می شویم. توسعه گردشگری مهمترین اقدام عملی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان در راستای جهش فراوری در شهرستان است

نماینده مردم شهرستان های ابهر، خرمدره و سلطانیه ادامه داد: دستیابی به اهداف گردشگری شهرستان سلطانیه منوط به ارائه راهکارهای عملیاتی موثر است و اغلب طرح های گردشگری دیربازده هستند در حالیکه درآمدهای ناشی از این صنعت بر کسی پوشیده نیست و مطمئنا اگر سرمایه گذاران از حمایت خوب و مناسب برخوردار باشند وارد این صنعت خواهند شد.

او اضافه کرد: خوشبختانه در یک سال گذشته اقدامات خوبی در این حوزه رخ داده و جا دارد که با تخصیص اعتبارات ویژه و نگاه ویژه استانی و ملی به هر سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شاهد شکوفایی آنها باشیم.

منبع: گردشبان
انتشار: 24 آذر 1399 بروزرسانی: 24 آذر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1285

به "سلطانیه نیازمند توسعه گردشگری است" امتیاز دهید

1 کاربر به "سلطانیه نیازمند توسعه گردشگری است" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلطانیه نیازمند توسعه گردشگری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید